4 'Omdat de olieprijs onze aardgasbaten bepaaltkrijgt meneer Bos nu jaarlijks 200 tOt 3OO miljoen euro extra binnen Cyril Widdershoven, olieanalist PZC Zaterdag 22 september 2007 1 5 Diverse producten uit olie van gas naar Europa is Rusland en dat investeert gewoon niet genoeg om dan aan de vraag te kunnen voldoen. En je kunt in gasgestookte centrales niet zomaar overschakelen op andere brandstoffen." Aanstaande maandag verschijnt het boek Een leven zonder olie van de trendwatchers Adjiedj Bakas en Rob Creemers. Het geeft een indruk van hoe de overgang naar een wereld zonder olie zou kunnen verlopen. In het boek staat een reeks vooral optimistische sce nario's, die met name leunen op technologische vindingen van 'professor Barabassen en Willy Wortels'. In het voorwoord constateert Rein Willems, president-direc teur van Shell Nederland en voorzitter van de Task Force Ener gietransitie 'gelukkig' dat veel trends wijzen op 'technische op lossingen'. En inderdaad moeten Bakas en Creemers niet veel hebben van doemscenario's. Zij kiezen voor het adagio van Lu ther: 'Ook al weet ik dat de wereld morgen vergaat, dan nog zal ik vandaag een boom planten'. De grond voor dit optimisme is de groeiende eensgezindheid over het nakende leven zonder olie, die de schrijvers constate ren. De overheid zal volgens hen meer in gaan grijpen in de energie-economie. En het bedrijfsleven zal 'vergroenen'. Sim pelweg omdat de consument dat wil. Groen beleggen bijvoor beeld is nu al trendy. Op den duur zal volgens Bakas en Cree mers blijken dat 'groen' niet langer gelijk is aan 'duur', naarma te producten met minder energie worden gemaakt. Kortom: milieu is handel. De overheid zal volgens het duo via ecotax gedrag van burgers veranderen, want die zullen niet vanzelf hun flitsende auto's aan de kant zetten. Maar die burgers zullen zelf ook een hand je meehelpen door bijvoorbeeld energiezuinige hoogrende mentsketels aan te schaffen die ook stroom produceren die ze zelfs aan het net kunnen leveren. Wubbo Ockels, hoogleraar duurzame technologie aan de TU Delft, schetst een overgang 'van een mannelijk naar een vrou welijk tijdperk', waarin 'de economie van het genoeg' zijn intre de zal doen. De consument gaat een sleutelrol spelen, voorspellen Bakas en Creemers. De bruikbare (waterstof)brandstofcellen, biobrand stoffen, kernfusiereactoren, snelle en schone schepen en vlieg tuigen, veilige kerncentrales en 'virtualisering van de mobili teit' die de schrijvers in een leven zonder olie aanreiken moe ten nog wel worden uitgevonden. Olie in Nederland De hoge olieprijs van de laatste tijd maakt winning van olie bij Schoonebeek weer rendabel. Het Drentse veld, met zijn karak teristieke pompen in de vorm van ja-knikkers, sloot in 1996. Sinds de opening in 1948 zijn er 250 miljoen vaten opge pompt. Het veld was niet meer rendabel omdat de naar boven gehaalde substantie op het laatst voor bijna 95 procent uit water bestond. Nieuwe technie ken, gecombineerd met de ho ge prijs voor ruwe olie, maken winning echter weer winstge vend. De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) verwacht bij Schoonebeek zo'n 100 tot 120 miljoen vaten olie te kun nen winnen in 25 tot 30 jaar. De NAM beslist eind dit jaar over heropening van Schoone beek. Zo ja, dan kan het veld in 2010 weer in productie worden genomen. De olieindustrie werkt met bar rels. Dat is een inhoudsmaat van bijna 159 liter. De maat werd gestandaardiseerd toen de oliewinning in Amerika op gang kwam en handelaren in de VS en Engeland een standaardmaat nodig hadden. Met de komst van de olietanker raakte de bar rel in onbruik voor het trans port maar als handelsmaat bleef hij bestaan. Het huidige olievat is groter dan de oorspronkelijke barrel, namelijk 208 liter. Stookolie 4% LPG 4% Overige producten 17% Ontwikkeling olieprijs Prijs in dollars per barrel 85 zoals: Textielverf Hartkleppen Krijt Parachutes Telefoons Plakband Schoonmaakmiddel Deodorant Panty's Tapijt Verf Oliefilters Hoortoestellen Cassettes Motorhelmen Kussens Schoenen Veiligheidsglas Lijm Nylon touw Kunstmest Haarverf Toiletbrillen Luidsprekers Speelfilms Boten Kaarsen Douchegordijnen Creditcards Aspirines Colfballen Zonnebrillen Vloerwas Autobanden Afwasmiddel Tandpasta Tandenborstel Kammen Tenten Krulspelden Lippenstiften Elektrische dekens Tennisrackets Drinkbekers Rollerskatewieltjes Snaren Ammonia Brillenglazen Zwemvesten Typemachinelint Glycerine Inkt Camera's Wegwerpluiers Poppen Kunstbenen Verband Paraplu's Pennen Gordijnen Vitamine capsules Dashboards 21 september 1 2007:81,75 19 september 75 2006:64,07 16 januari 2007: 52,48 Barrel (vat) standaard-inhoudsmaat voor ruwe aardolie (ca. 158,99 liter) infographic: JD/bron: AFP Diesel 22% Kerosine 9% Van aardolie worden naast benzine, diesel en Ipg, zeer veel andere producten gemaakt, zoals plastics, consumptiegoederen, wegwerpbe- kertjes en kleding, maar ook kunstmest, cosmetica en genees middelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15