Recordprijs olie Schaars en duur, maar geen crisis Prijsstijgingen? 1 4 Zaterdag 22 september 2007 PZC De prijs van olie op de wereldmarkt breekt records. En in talloze producten zit olie. Toch lijkt nergens sprake van paniek als tijdens de oliecrises van dertig jaar terug. Hoe kan dat? door Joep Trommelen Een recordprijs voor olie leidt niet tot acute prijsstijgingen voor producten die van aardolie zijn gemaakt. De prijs van een product wordt door veel meer factoren bepaald. Verf, Akzo Nobel: „Een licht verhogend effect", zegt Mare Michelsen. „Het gaat dan vooral om verfwaar oplosmiddelen in zitten. Daar is een heel lichte prijsstijging te zien, maar je moet niet denken aan toenames als bij de benzinepomp. Op de watergedragen verf die we maken of op de poedercoatings heeft het al helemaal geen effect." Kunststof, Dyka: „De prijs van kunststof zal de komende tijd zeker stijgen. Maar dan moet je denken aan vier, vijf cent per kilo, zegt J. Vloedbeld, oud-directeur van Dyka, producent van kunststof leidingen. „Grondstofleveranciers als DSM en Shell bepalen de prijs. Die is afhankelijk van de olieprijs." Een vat olie kost nu ruim 8i dollar, 30 dollar meer dan tijdens de oliecrisis van een kwarteeuw terug. Kleine voorraden en te weinig olieproductie in de VS, de verlaagde rente en lage dollarkoers, orkanen die raffi naderijen lamleggen, de opkomst van de economie ën van China en India; de reeks verklaringen voor de hoge olie prijs is erg lang. En het probleem daardoor erg ingewikkeld. Toch stort de hoge prijs de wereld niet in misère, wat eind ja ren zeventig wél gebeurde. „Ik raak niet zo snel in paniek", zegt Cyril Widdershoven, olie analist van adviesbureau Capgemini. „De lage dollarkoers is een van de hoofdoorzaken van de hoge olieprijs, die immers in dollars wordt berekend. Als de dollar zakt, vragen ze meer dol lars voor een vat. Dus in die zin valt de schade al mee." Maar de koers is gecorrigeerd wel even hoog als tijdens de olie crises in de jaren zeventig en tachtig van de vorige eeuw, stelt de oliedeskundige. „We hebben er nu vooral minder last van omdat we toen per economische eenheid veel meer olie ge bruikten dan nu. En we zijn op grote schaal overgeschakeld van olie naar gas. Maar dat geldt niet voor landen als China en India. Zij beschikken bovendien over erg weinig olie in eigen bodem." De Nederlandse staat kan zich in de handen wrijven. „Omdat de olieprijs onze aardgasbaten bepaalt, krijgt meneer Bos nu jaarlijks 200 tot 300 miljoen euro extra binnen. Maar hij zal zeg gen: dat is niet structureel. Ik voorzie echter dat de olieprijs niet onder de 70 dollar per vat zal zakken. Sterker nog, die zal eerder stijgen dan dalen. De meeste analisten stellen dat wij pas echt in de problemen komen bij 100 dollar. Maar een paar maanden terug was die grens nog 80 dollar en daar zitten we nu ruim boven zonder dat er wat gebeurt." De olie blijft duur omdat er wereldwijd niet genoeg productie is. „Voordat de OPEC vorige week besloot de productie op te voeren met 500.000 vaten, was er sprake van een tekort van 1,5 tot 1,8 miljoen vaten. Landen als Iran, Algerije en Venezuela zouden meer kunnen produceren. Maar ik heb zo mijn twijfels bij Saoedi-Arabië, Irak en Nigeria." De oliecrises van 1973 en 1979 waren in de ogen van Widders hoven een beetje overtrokken. „Er was geen echte oliecrisis in Nederland; erna hadden we meer olie in onze havens dan er voor. Het was vooral een politiek issue. Bovendien werd de prijs toen bij wijze van spreken van de ene op de andere dag drie keer zo hoog. Nu is de stijging veel geleidelijker gegaan." „Een werkelijke energiecrisis is er nu nog niet, maar die ont staat mogelijk in 2011 of 2012. Omdat we momenteel met z'n allen alles op gas aan het gooien zijn. De grootste exporteur Aspirine, Bayer: „Nou de prijs van aspirine bepalen we niet zelf', zegt V. Oostrom van Bayer Nederland, „dat doet ons hoofdkantoor in Basel, maar ik verwacht niet dat er een acute prijsstijging aan zit te komen." Kaarsen, Bolsius: Kaarsen van Bolsius zijn al duurder geworden. De grondstof, parafine, is de afgelopen anderhalfjaar in prijs verdubbeld. Niet dat dat een verdubbeling van de kaarsenprijs tot gevolg had, maar de prijs is zeker 10 procent gestegen, aldus een woordvoerder. Golfballen, Vijver Golf: Ook golfballen worden gemaakt van aardolie. Importeur en handelaar Mark Vijver is de afgelopen tijd geen prijsstijging opgevallen. „We merken meer de invloed van de lagere dollarkoers. Die is de afgelopen tijd een aantal procenten gedaald ten opzichte van de euro. Prijsverhogingen kan ik me niet herinneren." Cosmetica, l'Oreal: Inge Kaaijk van l'Oreal Nederland denkt dat er op termijn wel een prijsstijging kan komen, maar in ieder geval niet nu. „L'Oreal voert eens per jaar een prijscorrectie door. Als de grondstof duurder wordt, zal dat op termijn gevolgen hebben voor de productprijs, maar we fluctueren niet mee met de olieprijs. Wat de consument merkt van een prijsstijging is moeilijk te zeggen. Wij berekenen een prijs aan onze afnemers. Die bepalen op hun beurt de prijs voor de consument."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 14