Oorlog om de WCT was vier jaar geleden al voorbij s» PZC Zaterdag 22 september 2007 1 3 Sommige politici zijn als ge neraals die zich voorberei den op de vorige oorlog. De ze uitspraak las ik vandaag in een landelijk ochtendblad. Zij kwam me onmiddellijk in herinnering toen ik het stuk van Leen van Dij- ke las over de Westerschelde Con tainer Terminal. De argumentatie daarin is op zijn minst merkwaardig te noemen. De WCT was geen privaat initia tief maar voluit getrokken door de overheid en dat is ook de achilles hiel gebleken. Miljoenen subsidie is er inge pompt en tot nu toe zonder resul taat. Diezelfde overheid had namelijk eerst het betrokken gebied aange- LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl) Ziekenhuis Zeeland Het artikel van professor Moulijn (PZC, 19 september) sprak mij aan, omdat ik zelf namens het zie kenhuis Walcheren doorverwezen ben naar het AZU in Antwerpen. Een jaar of vier geleden werd ik door een neuroloog van zieken huis Walcheren voor een second opinion verwezen naar het Eras mus-ziekenhuis te Rotterdam, wachttijd enkele maanden. Met medewerking van voornoemde neuroloog naar het AZU waar ik na een week terecht kon. De behandeling was klantvriende lijk en men deed zoveel mogelijk onderzoeken tegelijk om onnodig reizen te voorkomen. Enkele jaren geleden na een catheterisatie te Vlissingen in het AZU gedotterd, goede verzorging. Heb twee keer in ziekenhuis Walcheren gelegen daar was de verzorging ook goed. Het is te hopen dat de directie van ziekenhuis Walcheren zorgvuldig met dit probleem omgaat, zodat wij als patiënten van zo goed mo gelijke zorg verzekerd zijn. Over de kwaliteit van de Klokkenberg kan ik geen oordeel hebben, maar Ant werpen is vanuit Zeeland dichter bij dan Breda en het AZU gemak kelijk bereikbaar. D. Volbeda A. Coortestraat 33, Middlburg. Toerisme Hulst Het artikel over Hulst (PZC, 20 sep tember) roept bij mij toch vraagte kens op. Hulst wil steeds meer geld uittrekken om extra (vooral Belgische) toeristen naar Hulst te lokken. Al jaren is men hier mee bezig, maar de geldverslindende oplossingen die men hier voor aan draagt moeten wel bekostigd wor den door de hele burgerij; enkel een aantal middenstanders die hier vooral van profiteren. Ik kan me nauwelijks voorstellen dat de gewone burger nu zit te wachten op al die extra drukte en overlast in zijn stadje; lange rijen met wachtende auto's door veel te nau we straten, en geen parkeerplaats- je meer te vinden! De gemeente zal zich wel verdedi gen met de opmerking dat toene mend toerisme de kas zal vullen, maar de financiële situatie is nu TE CAST Jaap van Cinkel Voormalig fractievoorzitter Christenunie in Provinciale Staten wezen als natuurgebied en wilde daar vervolgens grootschalig in dustrieterrein van maken. Wij we ten inmiddels hoe de Raad van State daarover oordeelde. Sindsdien is de haalbaarheid van de Westerschelde Container Ter minal niet bepaald verbeterd. Ik maak me sterk dat het bedrijfsle ven als ze het project zelf had ge- ook niet erg rooskleurig. Zo'n tien tot vijftien jaar terug hadden ze er beter aan gedaan grote parkeer ruimtes aan te leggen buiten de stadswallen, dan hadden we nu niet die ergerlijke verkeersproble men. Zorg eerst eens voor goede bestrating en toegangswegen. Hulst is er in eerste plaats voor zijn inwoners, laat dit zo blijven. Een stadje als Sluis zullen ze er nooit van kunnen maken. J. Fassaert Ellestraat 33, Heikant Killermug In het artikel 'Killermug uit Azië rukt op' lijkt de tijgermug alleen in Italië een gezondheidsrisico te vormen. Onvermeld blijft dat hij al twee jaar in Nederland wordt aangetroffen, door de import van lucky bamboo uit China. Ook blijft onvermeld dat de overheid weigert om de invoer van tijger muggen te stoppen, ondanks vra gen vanuit de Tweede Kamer. Uit de epidemie in Italië blijkt dat tij germuggen goed in staat zijn om virussen onder de bevolking te ver spreiden: inmiddels zijn al meer dan 250 mensen besmet. De tijger- mug kan ook het knokkelkoorts-vi rus overdragen, dat een groter ge zondheidsrisico vormt dan Chi- kungunya. De Nederlandse import-patiënten met knokkelkoorts (zo'n vijftig per jaar) vormen bij aanwezigheid van tijgermuggen even zovele po tentiële bronnen voor epidemieën zoals in Italië. De uit China geïmporteerde tijger muggen kunnen zelf ook virussen bij zich dragen, zoals knokkel koorts en Japanese encephalitis. In Italië is uitroeiing inmiddels onmo gelijk, zelfs met toepassing van gro te hoeveelheden bestrijdingsmid delen. We moeten ons niet zozeer zorgen maken over de maatrege len die in Italië worden getroffen, maar over de aanpak van onze ei gen overheid, die de voortdurende invoer van tijgermuggen niet wil stoppen. Wilfred Reinhold Molenbeekstraat 6 1-hoog Amsterdam Indoor Zeeland 3 In zevenentwintig jaar tijd is In- door Zeeland uitgegroeid tot een schitterend evenement met de in zet van vele honderden vrijwilli gers (PZC, 11 september). Dat wordt om zeep geholpen door de commercie. En dan denkt Libema dit evenement even zonder deze mensen voort te zetten, in minder tijd en met minder geld? Zij gaan dan even voorbij aan het trokken het al veel eerder over een andere boeg had gegooid. Dat over een andere boeg gooien ge beurt nu. Wij moeten in Zeeland nadrukke lijker onze knopen tellen. Door de energie die er in de WCT is wegge vloeid heeft de ontwikkeling van containeroverslag in de Sloehaven nagenoeg stilgelegen. Als wij in Zeeland containeroverslag willen om de haveneconomie te verster ken, kunnen wij beter goede be- drijfsinitiatieven steunen. Dan kan de overheid doen waar zij voor is, vergunning verlenen, ont wikkelingen stimuleren en van goede randvoorwaarden voorzien. Het belang van alle Zeeuwse bur gers moet daarbij voorop staan. feit dat de vrijwilligers het hart van van Indoor Zeeland vormen met alle inzet, kennis en ervaring. Want niemand weet beter hoe de indoor in elkaar steekt dan de vrij willigers. Onder het motto 'we doen het samen'. Ik hoop 'en ve len met mij' dat zij nog een keer tot inkeer komen en inzien dat dit evenement een voortzetting ver dient. Menno van der Linde Arendstraat 14, Eindewege UEFA Na het lezen van het artikel dat Topvoetbal wordt bedreigd door het grote geld, vroeg ik me af ben ik ?o onnozel of Platini (PZC, 20 september). Volgens mij is Top voetbal het grote geld. Hij ver volgt: Het winnen van wedstrij den en titels is altijd het belangrijk ste geweest. Nogal wiedes, als je geen titel haalt kom je nooit aan het grote geld en zoals wij al jaren weten de zogenaamde topclubs worden steeds rijker en blijven talenten plunderen van de minder bedeel den. Als Platini zo bezorgd is, dan moet hij niet naar de Europese Unie wij zen, maar het lef hebben om bin nen de UEFA een regel in te stel len dat bij UEFA-wedstrijden maxi maal drie buitenlandse spelers ge bruikt mogen worden. Naar de EU wijzen is afschuiven van de eigen verantwoording waar de UEFA voor staat. Wat zal dan ons voet bal aan kwaliteit winnen van Ere divisie tot 5e klas KNVB. E. Hertzberger Muidenweg 85, Wolphaartsdijk Ontpoldering Vlaams minister-president Peeters heeft duidelijkheid verschaft (PZC, 21 september). Tot nu toe was ontpolderen van de Hedwige- en Prosperpolder een onderdeel van het pakket Natuurlijkheid (een gezond en dynamisch estua- rien ecosysteem). Nu blijkt echter, dat wel degelijk de veiligheid tegen overstromingen van Antwerpen een rol speelt. Waar het Sigma-plan (een waterke ring in de Schelde stroomafwaarts voor Antwerpen) te veel proble men opwierp, was waterberging op Nederlands grondgebied een voudiger. Kent hij zijn dossier wel? Wellicht heel goed, maar de door hem genoemde 1100 hectare nieu we natuur die in België gereali seerd wordt, zijn gecontroleerde overstromingsgebieden en vallen onder het pakket Veiligheid. Afgra ven van Saeftinghe levert bijdrage Het is duidelijk dat de overheid als projectontwikkelaar zelden een succes is. Laat het bedrijfsle ven doen waar het goed in is. Ik verwacht niet dat het nieuwe pro vinciebestuur er lang over zal doen om een besluit te nemen. Wat dat betreft kun je dat bestuur het verwijt van traagheid in be sluitvorming niet maken nadat er door vorige colleges van Gedepu teerde Staten acht jaar aan de WCT getrokken is. Tot slot gaat Leen van Dijke als medewerker van Volker Wessels nog even op een politieke stoel zit ten. Hij noemt het geluid van de Statenfractie van de Christenunie de laatste jaren jammer en onbe grijpelijk en gaat daarmee voorbij aan natuurlijkheid en waterber ging. Waarom dus niet? Vlaande ren heeft haast met het beginnen van de derde verdieping, zodra dit begonnen is, kunnen zij beginnen over de vierde verdieping die no dig zal zijn als men Antwerpen zijn gang laat gaan. Hebben onze 'kopstukken' daar ook over gespro ken? P. Dieleman Aalscholver 15, Terneuzen Ontpoldering 2 In de PZC van 20 september schrijft Rinus Antonisse dat Vlaan deren het plan voor de ontpolde ring van de Hertogin Hedwige- polder en het noordelijk deel van de Prosperpolder klaar heeft. De kosten voor de aanleg van nieuwe binnendijken op Deltaniveau en de totale herinrichting van de pol ders is mijns inziens een enorm karwei, waarvan de kosten meerde re 100 miljoen euro zullen bedra gen. Hoe hoog is eigenlijk deze in vestering? Antonisse schrijft dat voor het eind van dit jaar ook Nederland een milieueffectonderzoek zal publiceren. Bij dit laatste rapport zullen ook de kosten genoemd worden. Hieruit moet ik conclude ren dat Vlaanderen het niet nodig vond een begroting over de kosten in haar milieueffectrapportage op te nemen. Wat een schandaal. A. Lafeber Sleedoornlaan 3, Burgh-Haamstede WCT Een reactie naar aanleiding van de 'Te Gast' van 20 september: 1. De heer Van Dijke is als functionaris van VolkersWessels geenszins een objectieve beoordelaar, maar eer der belanghebbende. 2. Als hij vindt, dat de tunnelbak in Goes een adequate oplossing is voor het goederenspoorprobleem in Zee land is hij op zijn zachtst uitge drukt kortzichtig. De enige afdoende oplossing voor Zeeland is de aanleg van een afzon derlijke goederenspoorlijn langs de A58. Met een vooruitziende blik zouden de financieringskos ten gespreid over een periode van tien jaar geen probleem moeten zijn. Wat er nu gebeurt is korteter- mijn broddelwerk. A. de Beijer Dwarsweg 4, 's Heer Arendskerke Oesterpartij Wat zou het goed geweest zijn als de alarmerende en inspirerende milieufilm 'Het Elfde Uur' ver toond zou zijn tijdens de Oester- aan de zorgvuldige argumentatie van de Statenfractie van de Chris tenunie in de afgelopen jaren. Een peiling via internet onder de leden van deze partij gaf aan dat de meningen ongeveer 50 om 50 procent voor én tegen een WCT waren; dat wijkt niet veel af van peilingen in andere partijen. Zee land is gewoon verdeeld. Echter de tijd gaat voort en je moet wel de ontwikkelingen en de mogelijkheden die er zijn, wil len zien en op hun waarde willen schatten. Wat mij betreft blijven wij niet in het verleden hangen. Ontwikkel de bestaande haven. De oorlog om de WCT was vier jaar geleden al voorbij. partij van de provincie op een groot scherm op het Abdijplein, geweldig. Wat een zinvolle ge spreksstof en baanbrekende idee ën zou dit opgeleverd hebben. Daar was heel ondernemend en bestuurlijk Zeeland vertegenwoor digd. Dé partijen om de hoogst noodzakelijke rigoureuze ombui ging naar een duurzame samenle ving serieus gestalte te geven. Iedereen moet deze film zien. Het is echt vijf minuten voor twaalf. Ja, ik weet het, er gebeurt al een en ander, maar echt nog veel te weinig. Hopelijk dringt ook het be sef van het belang van het werk van de natuur- en milieu-educatie ve centra verder door. Ook dat bleek heel duidelijk uit film en dis cussie na afloop van de première donderdag. Bewustwording en communicatie waren sleutelwoor den. Dat dit besef bij de bestuurders moge resulteren in meer steun voor deze organisaties, zodat deze hun, naar nu maar weer eens dui delijk blijkt, zeer noodzakelijke taak naar behoren kunnen uitvoe ren. Els van de Kerkhof Coördinator MicMec Walcheren Korenbloemlaan 5 Vlissingen Taalbeheersing Het artikel over Taalbeheersing van talen in het buitenland roept voor mij vragen op (PZC, 18 sep tember). Anders dan de kop van het artikel suggereert, wordt niet gesproken over het beheersen van de taal van het land waarmee men handel wil drijven, maar alleen aan het beheersen van de Engelse taal. Ik vind het niet aanvaardbaar dat bij overname van een Nederlandse bank de voertaal onmiddellijk En gels zou moeten worden. Waarom heeft het Nederlands geen rech ten? Ik denk dat wij Nederlanders veel te gemakkelijk ons wat de taal be treft ondergeschikt maken aan an deren en met name aan de Engel stalige landen. Dat betekent ook dat wij, econo misch gezien, in het nadeel zijn. Want wij moeten de taal van die ander leren, maar die ander hoeft geen tijd en moeite te besteden aan het leren van een taal. Een be tere en eerlijke oplossing voor het taalprobleem is het leren en het ge bruik van de internationale taal Es peranto. Dat is de niet-discrimine- rende, gemakkelijk te leren taal, die voor iedereen gelijk is en die ie der op gelijke voet zet. S. Smits Lange Noordweg 3, 's Heerenhoek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13