Nederlandse identiteit ligt te gevoelig Winterwandelen en overnachten in de Bourgogne voor 10,- per persoon 12 Zaterdag 22 september 2007 PZC Nederlandse inburgeringsles in Turkije: drie ochtenden per week stampen in de warme klaslokalen. foto GPD Raad waarschuwt voor gevaar vau uitsluiten van allochtonen. door Karen Zandbergen DEN HAAG - Wie naar Nederland komt, moet zich aanpassen. Wij zijn weer trots op onze vlag, vrij denkendheid en volkslied. De We tenschappelijke Raad voor het Re geringsbeleid (WRR) waarschuwt voor die grote nadruk op de natio nale identiteit. „Door te eisen dat allochtonen deel uitmaken van de Nederlandse geschiedenis, sluit je mensen buiten." Hoe ziet Nederland er over een paar eeuwen uit? Minister Voge laar van Integratie deed er een gooi naar. Om haar voorspelling dat Nederland ooit ook een islami tische traditie zou kunnen heb ben, oogstte de bewindsvrouw hoon. „Toch verandert de nationa le identiteit voortdurend", zegt Pauline Meurs, lid van de Weten schappelijke Raad voor het Rege ringsbeleid. „De identiteit die we nu denken te hebben, blank, secu lier en liberaal, bestaat pas sinds de jaren zestig." De adviesraad schrijft in het rapport Identificatie j met Nederland dat het belangrij- ker is dat mensen zich thuis voe- len in Nederland, dan dat zij zich Nederlander voelen. Maandag neemt minister Hirsch Ballin van Justitie het rapport in ontvangst en reageert prinses Maxima. Wist is er mis mee om het Nederlan derschap belangrijk te vinden? „Op zich niets, maar de discussie is veel te emotioneel geworden. Je hoort er pas bij als je je helemaal geeft aan Nederland. Daar hoort de laatste jaren ook de plicht bij je te vereenzelvigen met de Neder landse geschiedenis. Dat zijn eisen waar je niet aan kunt voldoen als je oorspronkelijk niet van hier bent. Door die wel te stellen, sluit je deze mensen buiten. Terwijl wij juist van hen eisen erbij te horen." Is er dan geen integratieprobleem? „Zeker wel. Het is heel vervelend als je elkaar niet kunt verstaan. Als je niet aan je buren kunt vragen of 'Naïef om te denken dat het genoeg is als mensen elkaar alleen maar tegenkomen' ze voor de katten zorgen als je even weg bent. Niet alleen omdat ze de taal niet machtig zijn, maar bijvoorbeeld ook omdat ze uit een cultuur komen waar ze heel an ders met dieren omgaan. Maar dat leer je niet in een cursusje. Dat duurt veel langer. Veel dingen zijn ook niet zomaar te leren. Wan neer zeg je 'je' en 'jij' in plaats van 'u'. Dat moet je aanvoelen. Hoe veel kun je te laat komen op een af spraak? Het wemelt van dat soort codes." Moeten we weer terug naar gespreks- groepjes om andere culturen te leren kennen? „Ontmoeten om te ontmoeten werkt niet. Op bijeenkomsten die er zijn om andere culturen te le ren kennen, komen toch alleen maar mensen die al overtuigd wa ren. Of juist niet, en dan gaan ze naar dat soort bijeenkomsten om hun eigen punt nog eens te ma ken. Mensen met verschillende achtergronden leren elkaar pas kennen als ze samen aan het werk gaan, samen een klus moeten kla ren of een tram moeten besturen. Dan kijk je of iemand goed is in zijn werk, niet waar zijn ouders ge boren zijn. Het is heel naïef om te denken dat het genoeg is als men sen elkaar alleen maar tegenko men." Moeten we de inburgeringscursussen dan afschaffen en iedereen aan het werk zetten? „Zeker niet. Het is heel goed dat die cursussen er zijn, maar ze zijn geen eindstation. Een inburgerings- cursus'was er altijd voor om men sen een start te geven. De echte ki lometers maak je daarna pas. De laatste jaren bestaat steeds meer het idee dat je na een inburgerings- cursus helemaal bent verneder landst. Alsof iemand na zeshon derd uur studie volledig Neder lands is en overal makkelijk mee kan doen. Dus denken mensen dan dat het inburgeringsbeleid is mislukt. Of dat de mensen zijn mislukt." Abonneevoordeel De PZC biedt u, in samenwerking met Chalet du Montal de volgende verblijfsmogelijkheid: Voor de periode van 1 november 2007 tot 1 maart 2008 kunt u(Nordic)wandelen in de Morvan. U betaalt slechts 10,- per persoon per U kunt deze aanbieding telefonisch reserveren op num mer (0033) 3 86 84 62 77 (Nederlands sprekend). Of per e-mail: chaletdumontal@wanadoo.fr Vermeld erbij dat het gaat om de abonneevoordeel- aanbieding van de PZC. Algemene voorwaarden abonneevoordeel Niet in combinatie met andere aanbiedingen. Geen korting achteraf op reeds betaalde kaarten Alleen bonnen van krantenpapier worden in behandeling genomen PZC is niet verantwoordelijk en kan niet aansprakelijk worden gesteld voor het gebodene en de financiële en admi nistratieve afwikkeling bij de deelnemende organisaties Wijzigingen in de spelregels, data, aanvangstijden en geldende prijzen zijn te allen tijde voorbehouden. Prijzen worden uitgegeven zolang de voorraad strekt PZC BV gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens Zie het colofon van PZC voor meer informatie. Exclusieve aanbiedingen en kortingen voor abonnees van de PZC In natuurpark de Morvan, met zijn overweldigende natuur, zijn talloze parcours voor wandelaars uitgezet. De Morvan komt steeds meer in trek bij beoefenaars van Nordic Walking. In het dorpje Dun les Places bevindt zich hetHotel Res taurant "Ie Chalet du Montal" dat door Nederlanders wordt beheerd. Chalet du Montal is idyllisch gelegen en ligt pal naast het riviertje de Cure. Het hotel heeft 2, 4 en 6 persoonskamers. Het restaurant heeft een Franse keuken. De Morvan kent een lang en zacht najaar, maar van af december kan er ineens een pak sneeuw liggen. Meestal is het dan na enkele dagen weer verdwenen. Wandelaars die niet bang zijn voor een koude neus kun nen heerlijk wandelen en met een beetje geluk, sporen zoeken in de sneeuw. De wetenschap dat u telkens weer terugkeert naar uw comfortabele hotelkamer, of zittend rond de houtkachel kan opwarmen met een drankje, maakt uw verblijf in de Morvan altijd tot een weldadige ervaring. overnachting (uitgezonderd feestdagen en schoolva kanties). U ontvangt hiermee een korting van 65% ten opzichte van de normale kamerprijs. U ontvangt uiteraard een overzichtelijke map met alle wandelroutes en informatie over de omgeving. Voor slechts 4,- per persoon kan dagelijks een lunchpakket voor u worden klaargemaakt. Indien u van dit abonneevoordeel gebruik wilt maken, zijn er enkele voorwaarden van kracht: Minimale verblijfsduur is 5 nachten; aantal personen per boeking is minimaal 2; u geniet het ontbijt en het diner in ons restaurant. Indien u dat wenst kunnen wij vanaf 3 tot 7 personen, vervoer regelen van en naar Nederland. Een retour kost €150,- p.p.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12