Wie schrijven de 'woonwet' voor? 1 v47 PZC Zaterdag 22 september 2007 1)an des Bouvrie (1942). Nederlands bekendste interi eurontwerper en vormgever Jan des Bouvrie dankt zijn grote bekendheid aan zijn verschijning in het tv-programma Glamourland van Gert-)an Droge. Maar als pleit bezorger van een licht (wit), trans parant interieur (in de jaren zeven tig zwoer de Nederland nog bij bruin) had hij zijn naam in de woonwereld al eerder gevestigd. Des Bouvrie is eigenaar van het Ar senaal in Naarden, waar de vele producten van zijn hand te koop zijn. In de jaren negentig was hij verbonden aan TV Woonmagazine, waarin hij interieurs van gewone Nederlanders onder handen nam. 2 Monique Wiemeijer (1958). Twee jaar geleden volgde Monique Wiemeijer Makkie Mulder op als hoofdredac trice van VT Wonen, dat niet al leen het oudste, maar met een op lage van 134.000 ook het grootste (betaalde) woontijdschrift van Ne derland is. Het blad, dat bovenop de interieurtrends zit, stond mo del voor diverse woonprogram- ma's. VT Wonen is daarnaast een merk. Onder dezelfde naam ver schijnen onder meer kleinmeubi- lair, accessoires, verf en servies. 3 Ben Mandemakers (1957). 'Alleen ben ik niets.' Deze woorden van Ben Mandema kers zijn veelzeggend. Bijna dertig jaar geleden in Kaatsheuvel begon nen met zijn eigen keukenzaakje, inmiddels koning van een behoor lijk imperium. Maar zonder team spirit zou hij nog altijd een klein tje zijn, benadrukt de zakenman. De Mandemakers Groep (DMG) omvat onder meer Brugman Keu kens, De Keukenkampioen, Keu kencentrum Mandemakers en de Keukenconcurrent. Begin dit jaar nam DMG ook de winkels van Piet Klerkx en Stoutenbeek over. 4 Lidewij Edelkoort (1950). De aanduiding trend- watcher doet Li Edelkoort ei genlijk tekort, omdat ze als geen ander de ontwikkeling op lange termijn kan schetsen. Edelkoort studeerde af aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Arn hem, waarna ze bij de Bijenkorf ging werken. In 1975 opende ze haar bureau Trend Union in Pa rijs. Sinds 1999 geeft ze leiding aan de Design Academy Eindhoven, de belangrijkste Nederlandse kweekvijver voor ontwerptalent. In 2003 riep Time Magazine haar uit tot een van de meest invloedrij ke personen ter wereld op modege bied. De een staat in de schijnwerpers, de ander werkt achter de schermen. Maar allemaal hebben ze een essentiële bijdrage geleverd aan het Nederlandse interieur. De belangrijkste vijftien namen, in willekeurige volgorde, op een rij. door Paul Geerts foto's GPD 5Evert-Jan (i960) en Hans-Jaap Eijerkamp (1962). Samen met zijn broer Evert-Jan stond Hans-Jaap Eijerkamp aan de wieg van Cilo. De woonwinkel in Zutphen is het designzusje van Eijerkamp, het be drijf dat 79 jaar bestaat en dat de twee overnamen van hun vader. Eijerkamp zocht met spotjes op ra dio en tv als eerste woonwinkel de landelijke publiciteit. Onlangs nam het bedrijf Woonthemacen- trum Van Ekeris in Veenendaal over. De Eijerkamp Retail Groep is ook eigenaar van vestigingen van Trendhopper. Eijerkamp is ook ini tiatiefnemer van de Jan des Bou vrie Academie, een opleiding voor lifestyle adviseurs in Deventer. 6Gijs Bakker (1942). Ontwer per Gijs Bakker is oprichter van Droog Design. Die naam ontstond in 1993, toen hij tij dens de Internationale Meubel beurs in Milaan samen met Renny Ramakers een expositie rondom het werk van een aantal jonge Ne derlandse ontwerpers organiseer de. Basis was eenvoud en humor. In 1994 kreeg Droog Design defini tief vorm. Inmiddels bestaat de col lectie uit tweehonderd producten van meer dan tachtig ontwerpers. Zeifis Bakker voornamelijk actief als ontwerper van sieraden. 7 Marcel Wanders (1963). Zijn Egg Vase en Knotted Chair zijn wereldwijd be kend. Mede daardoor is Marcel Wanders één van de boegbeelden van het Nederlands Design. In 1992 begon hij WAAC's, drie jaar later gevolgd door Wanders Won ders. Nu is hij art director van Moooi. Sinds begin vorig jaar is de toonaangevende Italiaanse meubel producent B B Italia voor de helft eigenaar van het bedrijf Wan ders omwerpt ook voor BofFi, Cap- pellini, Flos, Cassina en Magis. 8 Piet Boon (1958). Bouw, inte rieur en vormgeving is de on dertitel van het boek dat in 2004 over Piet Boon verscheen. Met die drie woorden is de veelzij digheid van de ontwerper ge schetst. Naast zijn eigen meubilair ontwerpt Boon interieurs en com plete gebouwen. Veelzijdigheid spreekt ook uit de woningen in IJ- burg die volledig van zijn hand zijn. Zijn eigen ontwerpen ver schijnen onder de naam Piet Boon Zone. Bekend zijn ook zijn water woningen en zijn limited edition van de Range Rover Sport. 9 Monique van der Reijden (1964). Interieurspecialiste Monique van der Reijden is de drijvende kracht achter het Ne derlands Perscentrum Wonen, een stichting die voorlichting geeft over alle woonfacetten. Twee keer per jaar verschijnt een trendprog nose waardoor niet alleen woon winkeliers maar ook woontijd- schriften zich laten inspireren. Van der Reijden is ook presentatrice van Vrienden Houden Huis, een woonprogramma dat wordt uitge zonden op RTL5. Eerder presen teerde ze Yorin Design, Thuis in 11- burg, Opnieuw Beginnen en Wonen Klussen met Kijkers. Jeroen Sanders (1949). Hoewel het in 1948 op gerichte Leolux een puur Nederlands bedrijf is, werkt de meubelproducent regelmatig met buitenlandse ontwerpers. Me de daardoor is Leolux uitgegroeid tot een bedrijf dat tot ver over de landgrenzen bekend is. Onder lei ding van directeur Jeroen Sanders groeide niet alleen de collectie, maar opende ook een aantal De sign Centers, onder andere in Eindhoven, Krefeld en Brussel. On der de naam Antipode brengt Leo lux sinds 2005 budgetmeubilair op de markt. IIrma Goedemondt (1948). Zo'n veertig jaar fungeert Eigen Huis 8c Interieur als bijbel van het nationaal en internationaal design. Iedereen die meetelt in de design wereld bereikt vroeg of laat de ko lommen van het tijdschrift. Irma Goedemondt zwaait er sinds 1996 de scepter. Daarvoor was ze hoofd redacteur van onder meer Ariadne en VT Wonen. In 2000 bedacht ze het concept voor More Than Clas sic, waarin meer klassieke stijlen aan bod komen. Ook van dat blad is ze hoofdredacteur. Sporadisch is ze ook ontwerper. In 2005 ontwik kelt Goedemondt, afgestudeerd aan Akademie voor Kunst en Vormgeving St. Joost in Breda, een trendkleur voor Marmoleum. Piet Hein Eek (1967). Als iemand in Neder land duidelijk heeft ge maakt dat je met hergebruik van bijvoorbeeld hout fraaie resultaten kunt boeken, dan is het Piet Hein Eek. De basis daarvoor legde hij in 1990. Met zijn sloophouten meube len, die inmiddels vaak zijn gekopi eerd, reageerde hij op de hang naar perfectie. Zijn aanpak slaat ook in het buitenland aan. Zo is zijn aluminium stoel in 1996 ge bruikt voor de inrichting van het Dutch Design Café van het Mu seum of Modern Art in New York. Tord Boontje (1968). Met zijn bloemmotie ven zorgde de in En schede geboren ontwerper Tord Boontje voor een bescheiden revo lutie. In 1991 studeerde hij af aan de Design Academy in Eindhoven. Na een opleiding aan het Royal College of Art startte hij met part ner Emma Woffenden een eigen studio. Boontje brak door in 2004, toen hij in opdracht van Moroso de showroom van het bedrijf in Milaan inrichtte. Met de expositie Happy Ever After legde hij zijn on conventionele fantasiewereld bloot, waarin natuurlijke elemen ten een hoofdrol vervullen. Zijn ideeën worden gretig geadopteerd door onder meer Swarovski, Moro so en Authentics. Kwantum en Blokker verkopen afgeleiden. Gerard van den Berg I (1947). Samen met zijn T broer Ton is Gerard van den Berg oprichter van Mon tis. Tot 1990 verschenen onder de vlag van het bedrijf tal van klassie kers van zijn hand. In 1990 verlie ten de broers het bedrijf om sa men het meubelmerk Label op te zetten. Van den Berg heeft ook een eigen ontwerpstudio en werkt in opdracht van onder andere Mol- teni, Wittmann, Bis en Bruynzeel. Monica Mulder (1972). Direct na haar studie aan de Design Aca demy Eindhoven kreeg Monika Mulder een baan aangeboden op de designafdeling van het bedrijf waar ze stage liep: het Zweedse woonwarenhuis IKEA. Begin 1998 werd ze een van de tien vaste ont werpers van IKEA. Dat is ze niet meer. Mulder werkt nog steeds voor IKEA, maar timmert inmid dels aan de weg als freelance vorm geefster. Een van haar bekendste ontwerpen is gieter Vallö.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 129