Alleen écht nieuw is goed genoeg Brem van de Etna SI v42 Zaterdag 22 september 2007 PZC II Bagno Alessi Zuiver k TUINENvan je Kaa Uit hoofde van mijn beroep breng ik regelmatig een be zoek aan andermans tuin. Dat is altijd leerzaam, maar niet altijd even enerverend, want de eerlijkheid ge biedt mij te zeggen dat ik veel van die bezochte tuinen als slaapverwekkend ervaar. Natuurlijk laat ik dit niet aan de trot se eigenaar merken, maar vaak valt het mij toch moeilijk om enthousiasme op te brengen voor iets waarvoor ik het niet voel. Wat er mis is met zo'n saaie tuin is niet gemakkelijk onder woorden te brengen, want alles klopt: de siergrassen zijn goed geplaatst, de buxushaagjes zijn strak geknipt, het gras is groen en de vijver tot de rand gevuld. Toch ontbreekt er iets. Wat ontbreekt, is de dynamiek. Wat zo'n perfecte tuin slaapverwek- end maakt, is het feit dat er nooit iets verandert. Natuurlijk, van jaar tot jaar wordt er weieens een kleine correctie aange bracht en soms gebeurt er een rampje als een bolboompje on verwacht de geest geeft. Maar over het algemeen is zo'n tuin af. De tijd van groots en meeslepend tuinieren is allang voor bij en het experiment behoort voorgoed tot het verleden. De tuin is vroeg oud geworden, zou je kunnen zeggen. Afgelopen voorjaar was ik op bezoek bij Beth Chatto, de eige nares van een beroemde kwekerij in Engeland, in de buurt van Harwich, en ook een verwoed tuinierster. Ze is nu 82 jaar, maar nog steeds bezig haar tuin uit te breiden en te verande ren. Het mooiste deel van haar tuin is de grindtuin, die zij een jaar of vijftien geleden schiep op r>„ de plaats waar eerst een parkeer- De tuin is vroeg-oud terrein was. Het is verbazingwek- geworden, ZOU je kend hoeveel planten winter hard zijn als hun wortels met kunnen zeggen een flinke laag grind bedekt zijn. De meest opvallende plant in de grindtuin was Genista aetnensis, een brem die uitgroeit tot een boompje van vijf meter hoog en die in de zomer bloeit met een waterval van piepkleine gele bloemen. Toevallig was ik de ze brem dit jaar al eerder tegengekomen, toen ik met vakantie was. Genista aetnensis komt in het wild voor op de hellingen van de Etna, op Sicilië. In het stadspark van Catania, aan de voet van de Etna, zag ik zelfs een witbloeiende vorm die ik in geen enkel boek heb kunnen terugvinden. In het wild groeit deze boombrem alleen op de lavahellingen van de Etna, maar ook in het grind van Beth Chatto blijkt hij zich thuis te voe len. Het enige nadeel van het boompje is dat het bijna altijd scheef hangt, maar ook dat heeft zijn charme. Maar ja, hoor ik u al zeggen: wat het in Engeland doet, hoeft het bij ons nog niet te doen. Het klimaat is daar toch net iets milder. Dat klopt, maar een paar weken geleden was ik op de Ferdinandushof, een kwekerij op de grens van Zeeuws Vlaan deren en België, ter hoogte van Zelzate. Ook daar wordt geëx perimenteerd met planten die niet om hun winterhardheid be kend staan. Met verbluffende resultaten. De palmbladeren rit selen er in de wind en de mimosa bloeit er de hele winter. En ook daar zag ik de brem van de Etna weer. Inmiddels uitge bloeid, maar in blakende welstand. Ook hier groeit het boom pje in goeddoorlatende grond. Weer hoor ik de lezers uit Twente en Oost-Groningen zeggen: ja, alles goed en wel, maar het klimaat van Zeeuws-Vlaande- ren is toch wel even anders dan dat van ons. Natuurlijk heb ben die zwartkijkers ge lijk. Maar twintig jaar gele den dachten we ook nog dat een Camelia niet winterhard was en alleen in een kas kon ge dijen. En dat de Fatsia een kamerplant was. Als we nooit eens durven te experimenteren, komen we ook nooit vooruit. Cenista aetnensis. foto Romke van de Kaa De Woonbeurs Amsterdam betekent al 15 jaar de aftrap van woonmaand oktober. Maar het is ook een platform voor bedrijven die er hun belangrijkste nieuwtjes aan een groot publiek presenteren. Met name de laatste jaren is de beursvloer vergeven van de primeurs. Een overzicht van de tien meest opvallende. door Anja Sparidaans foto's GPD Het nieuwe label Zuiver staat voor meubels, materialen. Daarin vallen de subtiele details afwijkende vormen. De Siamese Sofa is hier SI www.zuiver.eu accessoires en verlichting in pure vormen en op, de ongebruikelijke materialen en de een voorbeeld van. II Bagno Alessi Dot is een nieuwe collectie sanitair van Laufen Bathrooms, ontworpen door de Nederlandse architect Wiel Arets. Zijn handschrift leidde vanzelf tot een kubusvormige variant op de bekende romantisch-ronde klassieker II Bagno Alessi One. De bijnaam Dot (Engels voor punt) is afgeleid van de ronde uitsparingen, die terugkomen in elk keramisch element en meubel uit de reeks. www.laufen.nl Het jonge Nederlandse meubelmerk Arp straalt eenvoud en functionaliteit uit. Het is voornamelijk verkrijgbaar in een eigen winkel in Haarlem. Arp timmert stevig aan de weg en neemt nieuwe items uit de collectie mee naar Amsterdam. Zoals de tafel Longlegs, tot nu toe alleen in hout verkrijgbaar, in hoogglans lak uitgevoerd. Nieuw zijn ook de opvallende plankensteunen Packman. www.arpdesign.com Een comfortabele en gestoffeerde loungebank, die ook buiten kan staan. Dat komt omdat deze Design2chili bank is voorzien van een waterafvoersysteem, waardoor het regenwater er niet in blijft staan. Ook de zachte stof waarmee de bank is bekleed, is waterdicht en vuil- en vlekwerend. Bovendien verkleurt de stof niet in de zon én kan deze tegen zout water. www.design2chill.nl Een nieuw Nederlands designmerk. BCrea heeft bijzondere zitelementen die klassiek lijken, maar door materiaalgebruik toch eigentijds zijn. Bijzonder is Bibo, een tafel plus vier stoelen die ingeklapt in een flinke aktekoffer passen. Op de foto de zitmeubels Salto. www.bcrea.nl Design2chill

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 124