ondergronds ravijn U I V* PZC Zaterdag 22 september 2007 Het dorp Lipica is de naamgever van de beroemde Lippizaner paarden. ligt Bied, bekende plaats voor zo merse en winterse activiteiten. Wel een beetje toeristisch. Maar ja, wat wil je ook met zon prach tig meer voor de deur en een kerk op een eiland, dat per romantische én overdekte gondel, die hier 'Piet- na' heet, te bezoeken is. En een fraai kasteel, dat nu hotel is. Eigenlijk kwamen we voor een an der hotel, Villa Bied, ooit beroemd gastenverblijf van president Tito. De groten der aarde logeerden hier. Steevast wordt verteld dat Vil la Bied en het Witte Huis uit de zelfde marmersoort (uit Dalmatië) zijn opgetrokken. Een beetje mis plaatste roem, want zo bijzonder is het 4-sterrenhotel niet. Voor 150 euro heb je er al een kamer. Richting Maribor, historische wijn stad aan de Drava met naar wordt beweerd de oudste vruchtdragen de wijnstok ter wereld, doorkrui sen we weer een heel ander land schap. De Savinja alpen ogen ro mantisch en lieflijk als in Oosten rijk met vriendelijke dorpjes, zoals Mozirje (klein openluchtmuseum) of Kamnik, glooiende weiden en keurig gerestaureerde boerenhoe ven en buitenhuisjes. Hier kabbelt het leven van alledag gestaag voort in een veel rustiger tempo dan de gelijknamige rivier. Niet dat het in Slovenië niet druk kan zijn. Ga maar eens naar de kust ('daar hebben we te weinig van', zeggen veel Slovenen drei bij Skocjan. In vijf kleine groepjes leidt een gids je rond over de stoe terij. We bezoeken de oudste stallen waar een jaloerse hengst z'n hok dreigt te verbouwen als wij z'n buurman iets te veel aandacht ge ven. De beesten zijn gebrand merkt met een grote 'L'. De schim mels - hun veulens worden bruin of zwart geboren - werden vroeger als gevechtspaarden ingezet, tegen woordig meestal voor dressuur. Het Sloveense leger gebruikt ze voor officiële gelegenheden. Op de stoeterij kun je tegen betaling ook zelf met paarden aan de slag. Een ritje in de ring, op de hippodroom of door het omringende land schap. Of een rij- of dressuurles dan wel een ritje met de koets. In middels herbergt de directe omge ving van Lipica faciliteiten als ho tels, golf, tennis en wellness. Ver der zijn er fiets- en wandelroutes en kun je er streekproducten proe ven. Sloveens landschap van een geheel andere garnituur ligt noordelijker: de lulische Alpen. Een ruige streek die zich bij uitstek leent voor avon tuurlijke buitensporten. Met name bergbeklimmen, raften, (vliegvis sen en 's winters skiën. Wij toeren met de auto langs de randen van het Triglav Nationale Park, genoemd naar de hoogste berg (2863 meter). Vooral de weg langs de rivier Soca van Kranjska naar Bovec, parallel aan de grens met Italië, met vele haarspeldboch ten, biedt mistige vergezichten op ruige toppen en alpenweiden met loslopende koeien. Bovec bruist van de (buiten sport) activiteiten, veel ter rasjes zijn bezet door lie den getooid in kleurrijke outfit. Interessante stop is ook Ko- barid, waar een museum inzage geeft: in de hevige veldslagen die hier gedurende de Eerste Wereld oorlog werden geleverd. We staan stil bij enkele foto's van schrijver Ernest Hemingway, die hier als ambulancebroeder in Itali aanse dienst werkte, gewond raak te en er zijn grote liefde Agnes trof, die later als Catherine terug keerde in A farewell to Arms. Langs oorlogsstellingen kun je er naar de Kozjak-waterval wande len. Wij kiezen echter voor een korte hike door de ietsje verderop gelegen beboste Gorges van Tol- min, Tolminska korita. Door diep uitgeslepen kloven komen hier de rivieren Tolminka en Zadlascica sa men, met een hangbrug schomme len wij er overheen. De soms stei le route is normaliter al middel zwaar, door regenval is het glibbe rig bovendien. Een enkel touw en een stuk staaldraad kunnen een onverhoedse tuimeling in het ra vijn vrijwel zeker niet voorkomen. Aan de andere kant van het park Het Nationaal Park Triglav is genoemd naar de gelijknamige berg van 2863 meter hoog. gend richting buurlanden) met toeristische havenplaatsjes als Ko per, Izola, Piran en Portoroz die aan vele duizenden binnen- en buitenlanders badvermaak bieden. Aan de zuidoostzijde van Slove nië, voorbij het pittoreske burch tendorpje Ptuj, en aanschurkend tegen de grens met Kroatië - nog steeds zijn ook hier de menings verschillen over de juiste afbake ning niet beslecht - ligt een impo sant natuurgebied: Kocevski rog. Onze reisgids meldt dat hier de wolf, lynx en beer vrij rondlopen. We komen ze (gelukkig) niet te gen als we te voet op pad gaan naar Baza 20, plek van waaruit Ti to en diens partizanen het verzet leidden tegen de Duitsers. Helaas is het bezoekers centrum/museumpje net dicht als wij er zijn (na 16.00 uur), maar de wandeling over het smalle, bochti ge pad door de bossen naar de houten barakken loont ook de moeite. Zonder toelichting krijgen wij toch een aardige indruk van dit verzetskamp, een van de weini ge, zo niet het enige, in Europa dat intact is gebleven. Er verbleven in dertijd 180 mensen, wonend en werkend in 26 gecamoufleerde hutten. De Duitsers hebben het kamp nooit ontdekt. Het vervult de Slovenen tot op de dag van van daag met trots. infographic JD OOSTENRIJK g IflêcheAlpen Savinja Maribör Kobarid Alpen Ljubljana SLOVENIË - Skocjanske lame KROATIË Deze reportage werd mogelijk gemaakt door Eurocamp die op Ljubljana Resort in hoofd stad Ljubljana een aantal luxe stacaravans aanbiedt. Zie: www.eurocamp.nl en www.ljubljanaresort.si Voor andere reisorganisaties zie onder meer http://slovenie.startpagina.nl Slovenië is met de auto over de snelweg te bereiken zowel vanuit Italië als Oostenrijk. Af stand Utrecht-Ljubljana onge veer 1.200 km. Vliegen kan rechtstreeks vanaf Amsterdam naar Ljubljana met Adria Air ways (www.adria.si). Met de trein kan ook, via München, reistijd circa 15-17 uur. (www.nsinternationaal.nl). De bus doet er even lang over (www.eurolines.nl). Verkeersbureau Slovenië voor de Benelux: www.slovenia.info slechts slechts 0>vsrsevertrekdata va. 27 augustus mm dagen qqmpi stad praag 4/5 DAGEN FASCINEREND PARUS 4/5/8 DAGEN WERELDSTAD BERLIJN slechts v.a. i slechts v.a. i slechts v.a ffi KJ DE PRUS mSEGRSPm 4/5/8 dagen op basis van logies en ontbijt ir soonskamers met faciliteiten Dagelijks ontbijtbuffet 3-gangen bij 5 en 8 dagen Excursies met bus (excl. entreegelden) Stadswandeling o.l.v. gids Luxe touringcar chauffeur/reisleider Nederlandstalige gids in Praag Afscheidsbuffet (bij 5 en 8 dagen) IBU DE mus INBEGREPEN 4/5 dagen op basis van logies en ontbijt in 2-per- soonskamers met faciliteiten Ontbijtbuffet Excursies (excl. entreegeld) Stadswandeling o.l.v. gids Luxe touringcar met chauffeur/reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet in Nederland Toeristenbelasting BU DE PRIJS INBEGREPEN 4/5/8 dagen in een middenklasse hotel o.b.v. lo gies en ontbijt, in 2-pers.kamers met faciliteiten Verzorging o.b.v. logies ontbijtbuffet 3-gangen diner bij 8 dagen Excursies met bus (excl. entreegelden) Stadsbezichtiging o.l.v. een gids Luxe touringcar met chauffeur reisleider 1* Goed verzorgd afscheidsbuffet Nederlandstalige gids waar vermeld [Pfjmès vertrekdatsv.a. i 4 DAGEN HISTORISCHE STEDEN VLAANDEREN 4 DAGEN KOPENHAGEN Cl. MALMÖ slechts 199," Diverse veruefeiala VjJ. 2~ s 4 DAGEN HISTORISCHE STEDEN DUITSLAND Voor brochure en boekingen: (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl Industrielaan 8 3903 AB VEENENDAAL Telefoon 0348-580958

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 113