Passie al vijf jaai Ouderen vinden informatie en ontspanning op manifestatie Windpark in Eendragtspolder doet nog steeds stof opwaaien GROOT BUITEN SPEELGOED Woningisolatie moet eerst 30 Vrijdag 21 september 2007 pzc S Na kwart eeuw is invulling seniorendag danig veranderd. door Esme Soesman zierikzee - Na vijfentwintig jaar maakt de Schouwen-Duivelandse Seniorendag plaats voor de Senio renmanifestatie. Zaterdag 13 okto ber barst het MFC in Zierikzee uit zijn voegen door het grote aanbod aan activiteiten. Informatie en ont spanning gaan daarbij hand in hand. Bij de vorig jaar voor het laatst ge houden Seniorendag stond ver maak en ontmoeting centraal. De ze dag was een gezamenlijk initia tief van de Stichting Welzijn Oude ren en de ouderensozen uit de dor pen op Schouwen-Duiveland. Hoogtepunten op dit jaarlijks te rugkerende evenement waren on der meer de verloting en de sjoel wedstrijd, waarvoor een clubje fa natiekelingen vooraf zelfs oefende. Na een kwart eeuw is het echter tijd voor een frisse wind door de opzet van die jaarlijkse senioren dag. Het oude bestuur heeft vorig jaar een punt achter de activiteit gezet. Het Welzijnshuis, met P. Slingenberg als adviseur senioren, heeft het stokje overgenomen. Sa men met wat mensen die als vrij williger binnen het Welzijnshuis actief zijn (onder meer als oude renadviseur) heeft zij de Senioren manifestatie vorm gegeven. Daar bij is gestreefd naar een brede op zet met 'voor ieder wat wils'. Informatie, advies en ondersteu ning staan centraal. „Maar dan wel aangekleed met vermaak", schetst Slingenberg de contouren. Belangstellenden kunnen zich over van alles en nog wat laten in formeren of kunnen dingen uitpro beren die normaal gesproken al snel als hoogdrempelig worden er varen. Zo zijn er instructies nordic walking, is er een golf clinic en kunnen mensen met houtsnijden aan de slag. Het aantal deelnemers aan de in formatiemarkt is groot, zegt Slin genberg. Van Zeeuwland tot het Rode Kruis en van het Steunpunt Mantelzorg tot de ouderenadvi- Tijd voor een frisse wind en dus maakt de Seniorendag plaats voor de Seniorenmanifestatie. Behalve op vermaak richt die zich ook op informatie. seurs van het Welzijnshuis. Deze ouderenadviseurs zijn opgeleid om Schouwen-Duivelandse senio ren op het gebied van zorg, wel zijn en wonen te adviseren. Voor dit gloednieuwe project van het Welzijnshuis wordt tijdens de Se niorenmanifestatie het startsein ge geven. De adviseurs zelf zijn ook present. Er staan nog meer bijzonderheden op het programma, somt Slingen berg op. Zo kunnen mensen kunst laten taxeren bij het Zeeuws Vei linghuis of een hand- of stoelmas sage uitproberen. Er zijn optre dens van onder meer Dansschool Bras en The Blues Sensations. In samenwerking met touringcar- bedrijf Van Oeveren trekt Shanty- koor Neptunus over het eiland om mensen te bezoeken die geen kans zien om naar Zierikzee af te rei zen. En er zijn optredens in Duin oord, 't Opper en de Wieken. Het sluitstuk van deze minitour staat in het MFC gepland. Door praktisch het hele MFC te ge bruiken, kunnen mensen van acti viteit naar activiteit trekken, op hun tijd. De Seniorenmanifestatie in Zierikzee duurt van 10.00 tot 17.30 uur. HOUTEN SPEELTOESTELLEN Cd ZWEMBADEN, TRAMPOLINES, LU OPENBAAR SPEELGOED, RIJDEND SPEELGOED, ETC VOORSTRAAT 41-43, COLIJNSPLAAT 0113-695063 Raadsmeerderheid eerst voor en nu tegen komst windturbines. door Piet «leemans coeoereede - De kans dat er een windmolenpark komt in de Een dragtspolder bij Goedereede is een stuk kleiner geworden. Vorig jaar was er binnen de gemeenteraad van Goedereede nog een raads meerderheid voor aanleg van een vijf turbines groot windpark, maar nu tekent zich een raadsmeerder heid tegen het windpark af. De plannen van energiebedrijf Eneco hebben van meet af aan veel stof doen opwerpen in Goed ereede. Het dagelijks gemeentebe stuur heeft er nooit een geheim van gemaakt dat zij een windpark op de door Eneco beoogde plek 'zeer ongewenst' acht. „Precies in de hals van Goeree. Eén van de meest hoogwaardige en uit voor aanleg van het windpark.p van Goeree", aldus wethouder A. Ad miraal (SGP). Burgemeester en wethouders wisten zich gesteund door onder anderen Stichting Mooi Goeree waarin tegenstan ders van het windpark hun krach ten hadden gebundeld. Tegen het Eneco-plan werden ruim 1300 zienswijzen ingediend. De kaarten leken geschud, ware het niet dat de kwestie binnen de gemeente raad heel anders lag. Alleen WD en Lijst Mastenbroek schaarden zich achter het college. SGP, Vere nigd Gemeente Belang (VGB), CDA, PvdA en CU spraken zich uit voor aanleg van het windpark. Met als belangrijkste argument: het bevorderen van schone en duurzame energie. Het college leg de zich. daar niet bij neer. Uitgangs punt daarbij was dat het land schap gespaard moet blijven en Kunstroute door Burgh-Haamstede viert eerste lustrum. door Ali Pankow burgh-haamstede - „Het werd zo stil na de Kunstschouw. We had den dan net die leuke periode ge had, waarin je bezoekers in de wat ten legt en waarin je heel veel kunst presenteert. Net of je snoep jes uitdeelt aan de mensen. Dat sfeertje wilden we vasthouden in plaats een jaar lang stilte tot aan de volgende Kunstschouw." Zo luidt de toelichting van beeldend kunstenaar Joop van Nugteren hoe vijf jaar geleden het initiatief voor het Rondje Kunst in Burgh-Haamstede is geboren. De viering van het eerste lustrum in december dit jaar is in voorberei ding. Van Nugteren schrijft het idee van Rondje Kunst toe aan Corry van Rees (sieradenmaakster) en Lies- beth Mullemeister (kunstschilde res). Deze twee vrouwen zagen in een maandelijkse kunstroute door dorpskern en buitengebied een goede mogelijkheid de stilte tus sen twee Kunstschouws in te door breken. Zij benaderden Van Nugte ren met het verzoek toe te treden tot het bestuur. De opzet sprak hem zeer aan: elke laatste zondag van de maand stellen zoveel moge lijk galeries én ateliers hun deuren voor het publiek open. Het imago van Burgh-Haamstede als 'kunste naarsdorp' wordt ermee bena drukt. „Bovendien biedt het bezoe kers een mooie gelegenheid diver se kunstenaars aan het werk te zien en een informeel gesprekje te voeren over het werk." De organisatie streeft naar variatie aan kunstuitingen en naar kwali teit. Deelname kan op uitnodi ging, maar ook via eigen aanmel ding. Het idee sloeg aan, al moet Van Nugteren erkennen dat het in de praktijk nog een hele toer blijkt al le hoofden en zinnen van de deel nemers op één lijn te krijgen. Dat lukt niet altijd en er was derhalve aardig wat verloop binnen het deelnemersbestand. „Je moet het echt leuk vinden. Wie denkt er commercieel beter van te worden, komt bedrogen uit. Het aantal uren dat je erin steekt, komt niet overeen met wat je ver koopt tijdens het Rondje Kunst. Passie geldt als drijfveer", bena drukt Van Nugteren. „Maar de kunstroute werkt ook drempelverlagend", vult zijn vrien din Willie Kort hem aan. Zij ver zorgt de publiciteit voor het Rond- 'Wie denkt er commercieel beter van te worden, komt bedrogen uit' je Kunst. Volgens haar stappen j veel mensen gemakkelijker bij een atelier binnen dan bij een galerie. Sommigen hebben ten onrechte J vaak het idee hier per se iets te 1 moeten kopen. Het Rondje Kunst in Burgh-Haam stede kreeg inmiddels navolging met de Kunstroute in Zierikzee tij dens het eerste weekend van de maand en met de Blik op Kunst route in Renesse op de derde zon dag van de maand. De viering van het eerste lustrum in Burgh-Haamstede bestaat uit een groepspresentatie van alle deel nemende kunstenaars in galerie i Het Oude Raadhuis gedurende 1 twee weekeinden in december. j Vijfjaar Rondje Kunst in Burgh-Haamstede Corry van Rees en Liesbeth Muilemeister namen in 2002 het initiatief tot een maandelijkse kunstroute door Burgh-Haamstede. Elke laatste zondag van de maand zijn de betrokken galeries en ateliers van de deelnemende kunstenaars tussen 12.00 en 17.00 uur geopend. De viering van het eerste lustrum gebeurt met een groepspresentatie in galerie Het Oude Raadhuis op zaterdag 15, zondag 16, zaterdag 22 en zondag 23 december van 11.00 tot 17.00 uur. recht gedaan wordt aan de overtui ging dat er schone en duurzame energie ontwikkeld moet worden. Wethouder Admiraal: „Daarom wordt onder meer gekeken wat de mogelijkheden zijn voor getij de-energie. Rondom ons is zoveel water, dat moet uit te nutten zijn." Ook wordt gekeken naar mogelijk heden voor zonne-energie. Er zijn gesprekken gaande tussen Eneco, de gemeente en een grote recreatie- ondernemer over plaatsing van zonnepanelen op vakantiebunga lows. Alle moeite die het college zich getroost heeft, lijkt te worden beloond. Tijdens de vergadering deze week van de commissie grondgebiedszaken sprak de meer derheid van de fracties zich uit te gen de komst van het windpark. Admiraal is hoopvol gestemd. De finale beslissing valt tijdens de raadsvergadering op donderdag 4 oktober. nieuwdorp - In Nieuwdorp en Borssele (op de foto) onder de rook van Vlissingen-Oost moet een groot aantal woningen extra geïsoleerd worden tegen geluidhinder voordat containerbedrijf Sea Invest in Vlissingen-Oost gaat draaien. De dorpsraad Nieuwdorp stelt die eis. Secretaris h. van Dam: „In het verleden hebben we al te vaak achter het net gevist." Sea Invest dat zich in de Scaldiahaven wil vestigen, heeft recent een milieu vergunning aangevraagd om ook 's nachts te kunnen werken. Vorig jaar is vastgelegd dat de bedrijven in het Sloegebied samen meer geluid mogen produceren. Ter compensatie is toegezegd dat ruim honderd zwaarder be laste huizen in Nieuwdorp en Borssele worden geïsoleerd. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 68