echt vlees te onderscheiden Zendeling in de vleesbranche winkelbedrijven Britse bank verdedigt aanpak Northern Rock PZC Vrijdag 21 september 2007 41 Jos Hugense: „De vleesbranche staat niet echt open voor veranderingen." foto Ronald den Dekker Vleesvervanger Meatless uit Goes verovert vleesbranche. door Ben Jansen COES - Zelfs worstmakers met tien tallen jaren ervaring staan op het verkeerde been. De vleesvervanger Meatless, geproduceerd door een onderneming die is voortgekomen uit de vleeswarenfabriek Hubro in Goes, zet de vleessector op zijn kop. Bockworst, leverworst, kroket ten, gehaktballen en gekookte worst met Meatless zijn nauwe lijks te onderscheiden van produc ten met too procent vlees. En ze bevatten aanzienlijk minder vet, calorieën en cholesterol. De op mars van gezond vlees, los Hugense, directeur Meatless, is zich ervan bewust dat hij goud in chip, zoals de nieuwe creditcards die al hebben. Met de nieuwe pin pas kunnen in de toekomst zowel grote als kleine bedragen worden afgerekend. En dat is precies wat consument en winkel willen: een systeem voor alle betalingen. Overigens duurt het nog een tijdje voordat de chipknip helemaal weg is. Bij nieuwe betaalautomaten is de extra betaalmogelijkheid wegge laten. En voor parkeer-, snoep- en frisdrankautomaten en onbeman de benzinestations wil Currence de chipknip voorlopig nog wel in IVRj Eigenaar Currence wil de chip- knip voorlopig nog wel in stand houden voor parkeer- en fris drankautomaten en onbemande benzinestations. handen heeft. Drie jaar geleden verwierf hij de licentie om een door het voedingsmiddelencon cern Cosun ontwikkelde technolo gie voor de vervaardiging van een vleesachtige vezel uit meel op de Europese en de Amerikaanse markt uit te baten. Sindsdien is Hugense druk in de weer de vezel, die de naam Meatless heeft gekre gen, aan de man te brengen. „Zendelingenarbeid", zegt hij. „De vleesbranche staat, om het vrien delijk te zeggen, niet echt open voor veranderingen. Iemand die al jarenlang een prima vleesproduct maakt, heeft niet zoveel behoefte om daar in te gaan rommelen." Zo als die Amsterdamse kroketmaker die het praatje van de Hugense met een mooie mengeling van on geloof en wantrouwen aanhoorde. Nou vooruit, hij wilde dan wel stand houden. Ook voor het toene mend gebruik in bedrijfskantines. De chipknip werd in 1996 door de Nederlandse banken, verenigd in Currence, geïntroduceerd als de op lossing voor kleine betalingen. Be dragen van onder de tien gulden (4,50 euro) met de pinpas waren toen relatief duur. Op elke betaalpas kwam een chip voor betalingen. Ondanks reclame campagnes en zachte dwang van de aangesloten banken liet de con sument de chipknip massaal onge bruikt. De miljarden transacties waarvan bij de introductie werd gesproken, zijn nooit gehaald. Jaarlijks wordt 165 miljoen keer met de chipknip afgerekend, tegen 1,5 miljard keer met de pinpas. eens wat kroketten maken met Meatless. Om Hugense een plezier te doen. Maar hij verwachtte er niets van. Een paar dagen later bel de hij. Met onderkoeld Amster dams enthousiasme. De vleesloze proefexemplaren waren tussen de middag in de kantine van de snack fabrikant geserveerd. Niemand had het verschil geproefd. Zo trekt Hugense door de vleeswe reld. Met zijn geestdrift en de vraag of hij eens een paar pakken Meatless mag opsturen. De vlees wereld is er een van ons-kent-ons. Hugense ontmoet daardoor steeds minder scepsis wanneer hij zijn plantaardige vleesvervanger komt presenteren. De kracht van Meat less is dat het - verwerkt in vlees - smaak en structuur niet aantast, maar vleesproducten een stuk ge zonder maakt. Die faam raakt LONDEN - De president van de Brit se centrale bank, de Bank of Eng land (BoE), heeft gisteren tegen over een commissie van het Lager huis zijn aanpak van de kredietcri sis en de problemen rond de bank Northern Rock verdedigd. Mervyn King zei dat het 'onbehoorlijk' zou zijn geweest om eerder in te grij pen in de kredietmarkt, omdat de BoE niet met het geld van belas tingbetalers slechte investeerders moet belonen. Ook zei King dat hij liever had ge had dat het noodkrediet dat de BoE vorige vrijdag aan Northern Rock verstrekte niet openbaar was gemaakt. Dat bleek echter niet mo gelijk als gevolg van de Europese steeds wijder verspreid. Meatless is geen consumentenmerk. De vlees vervanger wordt uitsluitend als halffabrikaat aan de voedingsmid delenindustrie en de horeca gele verd. Dat noopt Hugense terug houdend te zijn met het noemen van namen van ondernemingen die zijn product in de armen heb ben gesloten. „Veel hangt van de visie van zo'n onderneming af Er zijn producenten van voedingsmid delen die naast hun traditionele vleesproducten een light-lijn met minder vet en minder calo rieën brengen. Andere maken dat onderscheid niet en hante ren het uitgangspunt dat hun gehele assortiment zo gezond mogelijk moet zijn. zonder op smaak in te leveren. In beide gevallen biedt Meatless uit komst." regels. Northern Rock liet vorige week weten in de problemen te zijn geraakt door de kredietmarkt crisis en een noodkrediet van de BoE te hebben gekregen. Na dat bericht daalde de waarde van Northern Rock op de aandelen markt in Londen met 75 procent en stonden er lange rijen klanten voor de filialen van de bank om hun tegoeden op te nemen. Volgens Britse omroep BBC zijn grote Britse banken woedend om dat King niet al in augustus extra geld in de kredietmarkt heeft ge pompt. Hij zou te laat de omvang van het probleem, veroorzaakt door de crisis op de Amerikaanse hypotheekmarkt, hebben beseft. Koers euro stijgt tot boven 1,40 dollar AMSTERDAM - De koers van de eu ro ten opzichte van de dollar is gis terochtend voor het eerst gestegen tot boven de 1,40 dollar. De Euro pese munt noteerde vlak voor de opening van de Europese beurzen 1,4031 dollar. De dollar begon gisteren al sterk te dalen na de renteverlaging in de Verenigde Staten. Door de lagere rente wordt de dollar voor valuta handelaren minder aantrekkelijk. Werkloosheid gedaald in afgelopen halfjaar VOORBURG - Het afgelopen halfjaar is het aantal werklozen met gemid deld 5000 per maand afgenomen. In de periode juni tot en met au gustus waren gemiddeld 345.000 mensen werkloos. Dat is 4,4 pro cent van de beroepsbevolking. Een jaar eerder was dat 5,3 procent. Dit blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. On der mannen liep de werkloosheid sterker terug dan onder vrouwen. Grote order baggeraar Van Oord in Singapore SINGAPORE - De havenautoriteit van Singapore geeft een grote op dracht aan een consortium waar van het Nederlandse Van Oord deel uitmaakt. Het baggerbedrijf werkt samen met ondernemingen uit Japan, Zuid-Korea en Singapo re. Het gaat om uitbreiding van de overslagcapaciteit van de Pasir Pan- jang-haven. De waarde van het contract is circa 910 miljoen euro. Roemenië bouwt in recordtempo LUXEMBURG - Aannemers maken overuren in Roemenië, het land dat op 1 januari toetrad tot de Eu ropese Unie. De Roemeense bouw productie was in juli ruim 26 pro cent hoger dan een jaar eerder. Dat is de hoogst bekende groei van de bouwproductie in de EU van het moment, aldus het Euro pees bureau voor de statistiek. Ne derland bouwt ruim 5 procent meer dan een jaar geleden. Tegenvallend resultaat voor Deutsche Bank BERLIJN - De crisis op de krediet markten heeft negatieve gevolgen voor de resultaten van Deutsche Bank in het derde kwartaal. Topman J. Ackermann zei dat de bank waarschijnlijk gedwongen is om 29 miljard euro aan leningen af te schrijven, waardoor de cijfers tegen zullen vallen. Woensdag maakte de Amerikaan se bank Morgan Stanley een winst daling van 2,2 procent bekend. Recordtijd Eurostar van Brussel naar Londen BRUSSEL - De Eurostar heeft een snelheidsrecord geboekt op het tra ject van Brussel naar Londen. De trein reed in 1.43 uur naar Londen. De speciale trein reed steeds bijna 300 kilometer per uur. De kortere reisduur is mogelijk geworden door een nieuw HSL-traject tus sen de Kanaaltunnel en Londen. Bovendien is een nieuw eindsta tion in Londen in gebruik geno men, St. Pancras International.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 43