Meatless bijna niet van Chipknip weg uit Installatiebedrijf Middelburg op de fles Vereniging effectenbezitters ziet toekomst Spyker Cars somber in 40 Vrijdag 21 september 2007 pzc VIJF VRAGEN AAN De chipknip verdwijnt uit de winkels. Maar weinig mensen hebben er gebruik van ge maakt voor het afrekenen van kleine bedra gen. Ze betaalden contant of met de pinpas. Naam: Freek Verdoes Leeftijd: 61 Woonplaats: Middelburg Beroep: boekhandelaar bij de Bruna aan de Lan ge Vorststraat in Goes. door Jeffrey Kutterink De chippas is nooit echt aangeslagen. Weet u waarom? De pas is ooit ingevoerd met het idee om kleine bedragen makkelijk af te rekenen. Pinnen onder de tien euro was erg duur. Ondernemers dra gen namelijk de kosten van bijvoorbeeld de telefoonlijn die per transac tie open staat. Maar de invoering ging te geleidelijk. Hoewel wij al snel de mogelijkheid boden, deden lang niet alle winkels mee. Bovendien had je eerst de chipper en de chipknip, wat veel verwarring schiep. Gebruiken veel van uw klanten de chipknip? Niet veel. Er is een vaste groep klanten die regelmatig met de chipknip betaalt. Ouderen bijvoorbeeld vinden het niet prettig om met veel con tant geld over straat te lopen. Die vinden het prettig om met de pas te betalen. Maar vergeleken met de pinpas is het gebruik minimaal. Ik schat ongeveer op 20, misschien nog wel minder. Als er 1, 2 of 3 keer per dag wordt betaald met de chipknip, is het veel." Is het idee van de chipknip achterhaald? Eigenlijk wel. Pinnen is een stuk goedkoper geworden. Niet alleen zijn de terminals minder duur, ook de transactiekosten zijn gedaald. Toch blijft pinnen duurder dan chippen en die kosten komen voor rekening van de ondernemers." Gooit u de terminal direct weg? Nee hoor. Voorlopig laten we hem staan. Bovendien maakt Bruna ge bruik van een soortgelijke pas, de cadeaukaart. Die is bij alle Bruna- zaken te gebruiken en op te waarderen. Een mooi alternatief. Pas als de terminal is afgeschreven, wordt het opnieuw bekeken. Blij dat de chipknip uit de winkels verdwijnt? Nee, eigenlijk niet. Dat is de voorbode van totale afschaffing. Zelf ge bruik ik de chipknip nauwelijks in winkels, maar ik vind hem ideaal om te betalen bij parkeerautomaten. Als de chipknip helemaal wordt afge schaft, hoop ik op een alternatief systeem bij parkeerautomaten. Middelburgse chef experimenteert met vleesloze rijsttafel. door Ben Jansen GOES - Dat was smullen laatst in het provinciehuis van Noord-Bra bant in Den Bosch. Ernst van Toll van Indonesisch restaurant Suraba ya in Middelburg had er een rijstta fel verzorgd met smakelijke combi naties van vlees, groente en krui den. Hoewel, vlees? Bijna niemand had in de gaten dat Van Toll geen vlees in zijn gerechten had gebruikt, maar plantaardig Meatless. Alleen wie wist waar hij op moest letten, had iets door. Het rundvlees dat schijnbaar in een van de schotels was gebruikt, miste de enigszins dradige structuur die deze vlees soort kenmerkt. Van Toll experimenteert graag. Daarom treedt hij op als culinair adviseur voor de onderneming Meatless BV. Hij kan heel goed met de vleesvervanger werken. „Je moet er even mee om leren gaan, want het heeft nu eenmaal andere eigenschappen dan vlees. Meatless heeft van zichzelf geen smaak. Die moet van kruiden komen. Nou, daar hebben we in de Indonesi sche keuken geen gebrek aan." Om Meatless in een Indonesisch gerecht te verwerken, frituurt Van Toll de brokjes samen met krui den in olie in de wok. Zo krijgt het smaak en de bite van kip of var kensvlees. Het zo voorbereide Meatless kan bijvoorbeeld worden gecombineerd met sambal goreng boontjes. Heerlijk. En ja, als je weet dat je geen vlees eet, proef je het. Waarom Van Toll Brabantse be stuurders op zijn kookkunsten met Meatless trakteerde? Dat ge beurde in het kader van een pre sentatie over de teelt van lupine, een plant die de grondstof voor Meatless levert. Die gedijt goed op zandgrond. Daarvan is in Brabant volop te vinden. Meatless Een vezel met de structuur van vlees die met een geheime technologie uit lupine- en tar wemeel wordt vervaardigd. Afgelopen zomer is in Hulst een proef uitgevoerd met de teelt van twaalf rassen zoete lu pine - minder rijk bloeiend dan de tuinplant. Meatless bevat geen choleste rol, is rijk aan omega 3 en 6 vetten, heeft een zeer lage calo- riewaarde en bevat nauwelijks verzadigde vetten. Bij consumententest blijkt Meatless in kroketten, Indische rijsttafel, spaghetti Bolognese, shoarma en gyros niet van vlees te onderscheiden. Vergeleken met de productie van vlees is Meatless duurza mer: het ruimtebeslag is 4 keer geringer en er ontstaan 6 keer minder broeikasgassen. door Jeffrey Kutterink middelburg - Installatiebedrijf Middelburg is failliet verklaard. Bij het bedrijf werken vijftig mede werkers. Een deel van de mensen zit thuis, omdat er geen materia len gekocht kunnen worden. Curator S. van Boven van Van Bo ven advocaten in Middelburg heeft gisteren gesprekken gevoerd met de directie en de bank. „Er zijn mensen die interesse hebben in onderdelen van het bedrijf" Van Boven heeft de bank een boe delkrediet gevraagd, zodat werkne mers materiaal kunnen kopen en aan het werk kunnen blijven. Hij staat niet zonder meer toe dat werknemers een andere baan ac cepteren. „Ik bekijk dat per per soon. De arbeidsmarkt voor instal lateurs is zo goed, dat het gevaar bestaat dat het bedrijf leegloopt. Dan blijven moeilijk plaatsbare werknemers over en dat zou asoci aal zijn." Bedrijf heeft nog veertien miljoen euro aan schulden uitstaan. den haag - De financiële situatie bij Spyker Cars en het Formu- le-i-team van Spyker is kritiek. De Vereniging van Effectenbezitters (VEB) ziet de toekomst van het be drijf somber in. Volgens de VEB heeft Spyker nog veertien miljoen euro aan schul den uitstaan en is er geen zicht op dat die snel kan worden afgelost, ook niet als het Formule-i-team volgens plan wordt verkocht. Spy ker is, gemeten naar zijn beurs koers, 34 miljoen euro waard. Een combinatie van de familie Mol en de Indiase zakenman Vijay Mallya heeft circa tachtig miljoen euro geboden voor het raceteam. Als de verkoop doorgaat, komt dat bedrag echter nauwelijks ten goe de aan Spyker Cars. Eerst moet de vorige eigenaar van het team, de Rus Alex Snaider nog 38 miljoen euro worden betaald. De eerste betalingstermijn daar voor loopt binnenkort af. Spyker maakte eerder deze maand bekend in de eerste helft van dit jaar 29,9 miljoen euro te hebben verloren, zeventien auto's te heb ben gebouwd en zeven wagens te hebben verkocht. Inmiddels zijn er 39 afgebouwde sportwagens op voorraad. Het Formule-i-team heeft in het eerste halfjaar dertien miljoen euro verlies geleden, ter wijl voorafgaand aan het huidige seizoen een winst werd voorspeld. Volgens de VEB doet Spyker 'ge heimzinnig' over de verkopen en verschuilt het zich achter 'negatie ve publiciteit' als oorzaak voor de slechte gang van zaken. Beurstoezichthouder AFM heeft volgens de VEB een onderzoeks- verzoek bij de Ondernemingska mer neergelegd omdat de fabri kant de overname van het team verkeerd in de jaarrekening over 2006 zou hebben gezet, wat het be drijf een belastingvoordeel - en uit eindelijk nettowinst - opleverde. Pinpas maakt omslachtig betaalmiddel overbodig. DEN HAAG - De chipknip verdwijnt langzaam maar zeker als betaalmid del. Niemand zal hem missen. De consument heeft het ingewikkelde ding nooit vrijwillig willen gebrui ken. En de winkeliers hangen de vlag uit. De pinpas maakt de chip knip volledig overbodig. Volgens eigenaar Currence maken winkeliers weinig gebruik van de chipknip en is pinnen in veel ge vallen goedkoper. „Daarbij komt nog het element van gebruikersge mak. De chipknip moet eerst wor den opgeladen voordat je kunt be talen. Bij pinnen wordt het bedrag direct van de rekening afgeschre ven", aldus een woordvoerder. Currence, die de betaalchip tien jaar geleden introduceerde, maak te gisteren bekend niet meer te in vesteren in de vinding. De pinpas neemt de rol voor kleine betalin gen over. Eigenlijk was al bekend dat de chipknip aan het einde van zijn levensduur is. Want voor het systeem is geen plaats in het Euro pese betalingsverkeer, dat in 2013 volledig in Nederland is doorge voerd. Tegen die tijd is de pinpas vervan gen door een Europese variant, na melijk een bankkaart met een chip. De chipknip keert dan dus ei genlijk in een andere gedaante te rug De nieuwe pinpas heeft geen magneetstrip meer, maar wel een Ernst van Toll: „De smaak moet van kruiden komen. foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 42