Tweefrontenoorlog kan aarde redden Nieuw repertoire Blof dwingt wél de aandacht af Herman Finkers in Terneuzen Nieuw repertoire Blof Aanbevolen 38 Vrijdag21 september2007 pzc Leonardo DiCaprio's film The nth hour zet aan tot directe actie. door Rolf Bosboom vlissingen - De kern van de film The uth hour is helder: als de mens de wereld maar vooral zichzelf wil redden, is onmiddellijk actie no dig. Anders heeft zijn laatste uur geslagen. Het is geen verrassende boodschap, maar deze wordt wel indringend onder de aandacht ge bracht. De film beleefde gisteren haar Nederlandse première tijdens het festival Film by the Sea. De documentaire, gepresenteerd en geproduceerd door acteur Leo nardo DiCaprio, begint waar Al Gores An inconvenient truth op hield. Gore toonde vooral de zorg wekkende gevolgen van de opwar ming van de aarde. The uth hour schetst de totale ecologische crisis waarin de aarde verkeert. Dat ge beurt aan de hand van verklarin gen van tientallen deskundigen, die in een lange reeks soundbites helder uitleggen hoe ziek de pla neet volgens hen is en hoezeer dat te wijten is aan de mens. Meer dan An inconvenient truth komt The uth hour ook met - welis waar voor de hand liggende - op lossingen. Er is een radicale om- 'Misschien moet de NOS deze film wel een week lang 's avonds uitzenden' slag in denken nodig. Duurzaam heid staat daarbij voorop, in plaats van economische groei en consu mentisme. Die ommekeer duldt niet langer uitstel. De première in Vlissingen werd bijgewoond door onder meer de top van de Nederlandse milieube weging. Zij namen na afloop ook deel aan een debat en konden zich, ondanks de sterk Amerikaan se aanpak, vinden in de weergave van de situatie. „Ik vond het een heel boeiende film", zei bijvoor beeld Frank Kohier, directeur van Milieudefensie. „Deze geeft een aardig inzicht in de milieuproble Leonardo DiCaprio in The 11th hour. men en de manier waarop de mens de natuur uitput." Directeur Liesbeth van Tongeren van Greenpeace Nederland zei dat de documentaire een belangrijke bijdrage kan leveren aan bewust wording. „In Nederland zijn we daar minder ver mee dan elders in Europa. We zijn het gemakzuchtig- ste volkje van Europa." Ook afgevaardigden van het be drijfsleven waren betrokken bij de discussie. „Deze film is een begin en ook niet veel meer dan een be gin", zei Dick van der Klauw van energiebedrijf Delta. „In de oplos singen zitten wel een hoop weer barstigheden. Je stuit op meer weerstanden dan je op op het eer ste gezicht zou denken." Van der Klauw noemde het wei nig consistente subsidiebeleid op het gebied van duurzame energie, maar ook de bureaucratie. „We zijn nu bezig met nieuwe windtur bines langs het Schelde-Rijnka- naal. Daarbij zijn we tien jaar lang opgehouden door alle procedures die in dit land nodig zijn om mo lens op te richten." Bassist Peter Slager van Blof, de band die zich sinds haar Umo- ja-project bekommert om milieu en klimaat, nam ook deel aan het debat. Hij vond dat er wel erg op een business as usual-toon werd ge sproken, terwijl de documentaire juist schreeuwt om actie. „We ver vallen al snel in een onhippe dis cussie over een centraletje hier of een procentje daar. Er is echter iets dringends nodig. Misschien moet de NOS de film wel een week lang om acht uur 's avonds uitzenden, zodat iedereen deze kan zien." De vraag is wie het initiatief moet nemen: het bedrijfsleven en de po litiek met grootscheepse maatrege len of de particulier die een minie me bijdrage kan leveren aan een nieuwe toekomst. Slager pleitte voor een 'tweefrontenoorlog'. „Zo wel consumenten als producenten moeten iets doen." Hij gaf zelf het goede voorbeeld door direct de vertegenwoordiger van Delta aan te spreken. „Kunt u ervoor zorgen dat er morgenoch tend om negen uur iemand bij mij op de stoep staat om eens te pra ten over zonnepanelen?" Het ant woord was bevestigend. f—j 'The 11 th hour' is ook komende zondag te zien bij Film by the Sea (12.00 uur, zaal 1) in Cine City in Vlissingen. Vanaf 4 oktober in de Ne derlandse bioscopen. terneuzen - Cabaretier Herman Finkers zal weer optreden. Na ze ven jaar trekt hij opnieuw het land in, nu met zijn programma Na de pauze. In april 2008 staat hij drie avonden op het podium van het Scheldetheater in Terneuzen. Voor de voorstellingen op maandag 7, dinsdag 8 en woensdag 9 april zijn nog kaarten verkrijgbaar. In april dit jaar verzorgde Finkers zijn eer ste inspeelvoorstelling. Het was voor de cabaretier een heuse test. Sloeg zijn programma niet aan, dan zou hij niet doorzetten. Hij kreeg een staande ovatie. Slotconcert festival lijkt symbolische afsluiting Umoja-periode. door Rolf Bosboom vlissingen - Het publiek in de 'concerthal' van Film by the Sea liet zich de afgelopen dagen niet van zijn beste kant zien. De optre dens van Cristina Branco, Fernan do Lameirinhas en Carel Kraayen- hof en het gesprek met Arjan Er- kel werden ontsierd door veel toe schouwers die praten blijkbaar be langrijker vonden dan luisteren. De vraag was dan ook waar het 'in tiem theaterconcert' van Blof gis teravond op zou uitlopen. Het viel reuze mee. „W< et je wat ik zo pret tig vind? Jull c zijn het eerste echt aandachtige publiek van deze week", constateerde Paskal Jakob- sen na het openingsnummer 'Geen tango' dan ook tevreden. Die aandacht was begrijpelijk, want het laatste concert in de con certhal leek meteen ook een sym bolische afsluiting van de lange en intensieve Umoja-periode. De band speelde op ontspannen wij ze veel nummers die (waarschijn lijk) een plekje krijgen op het nieu we, ingetogen album dat volgend jaar moet verschijnen. Enkele daarvan - zoals het mooie 'Blijf zoals nu' - waren al bekend van de theatertournee begin dit jaar, maar er werden ook vier num mers ('Omdat het anders wordt', 'Labrador', 'Van veraf was het zo mooi' en 'Vallende engel') ge speeld van de vruchtbare opname sessie die een paar weken geleden plaatsvond in de Ardennen. Daar van bleven gisteren vooral 'Omdat het anders wordt' en 'Vallende en gel' bij. Het nieuwe werk klonk fris, anders, maar toch ook weer erg Blof De PZC tipt films uit het festival aanbod van vandaag: Water (Deepe Mehta). Een pu blieksfavoriet op het festival. Film vol mooie beelden over het pas achtjarige, uitgehuwelijkte meisje Chuyia dat weduwe is geworden en in een tehuis met andere wedu wen belandt. Haar komst zet de verhoudingen daar op losse schroe ven. 15.30 uur, zaal 2. Children of glory (Krisztina Go- da). Film die zich afspeelt tijdens de Hongaarse opstand. Een jonge waterpoloër komt door de chaoti sche ontwikkelingen in een lastig parket en moet keuzes maken. De film, in eigen land een groot suc ces, scoort hoog onder de festival bezoekers. 18.45 uur, zaal 4. King of California (Mike Ca- hill). Film die op het laatste mo ment aan het programma is toege voegd. Michael Douglas speelt een sterke rol als een man die wordt ontslagen uit een psychiatrisch zie kenhuis en op zoek gaat naar een schat. 21.00 uur, zaal 3. DE PLEK VOOR EEN UITGESPROKEN STIJL IN MODERNE WOONINRICHTING! Kaaistraat 9-13 Kortgene Tel. (0113) 30 24 30 K DE WOON

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 40