Zeeland Oesters eten, drinken en netwerken Natuurherstel niet uit Scheldeverdrag halen Ambacht Vanaf 20 Euro Ambacht Zeeland dé plek voor ouderen PZC Vrijdag 21 september 2007 37 Misschien blijkt over een half jaar wat er echt is gebeurd. door Ernst jan Rozendaal MIDDELBURG - Anders dan de naam doet vermoeden, is de Oes terpartij geen nieuwe politieke be weging die het opneemt voor de visserij. Het is een evenement op het Middelburgse Abdijplein en in de aanpalende kloostergangen, Wandelkerk en Nieuwe Kerk. In de uitnodiging staat het wat krakkemikkig omschreven als een 'hoogwaardig ontmoetingsplat form voor bestuurders en onderne mers uit Zeeland maar ook voor de rest van Nederland en Vlaande ren'. Sympathiek dat de organisato ren niet zijn bezweken voor de ver leiding het Oyster Party te noe men. Het zou ook kunnen dat ze de verwijzing naar een enorme schranspartij erin wilden houden. Vorig jaar werden er in een uur en een kwartier 3500 oesters soldaat gemaakt. „Dat zal dit jaar niet an ders zijn", verzekerden de mede werkers van de Roem van Yerseke voor aanvang van het feestje. werd begroet door Rinus Plat- schorre, oftewel meneer Peijs. Die nam uitstekend de honneurs waar voor zijn vrouw, de commissaris van de koningin, die nog moest ar riveren. Of wilde hij als voortrek ker van het project Zeeuwse Tong nog iets regelen met de voorzitter van de Deltacommissie en Natuur monumenten? Eregast Cees Veerman (rechts), de oud- minister die onlangs werd benoemd tot voorzitter van de Del tacommissie, omschreef de Oester partij gisteren in zijn toespraak ter gelegenheid van het eerste lus trum treffend. „Zoveel belangrijke Zeeuwen die natuurlijk ook zijn gekomen omdat er gratis eten is. Daarin onderscheidt u zich in niks van een Hollander die zich graag laat fêteren... na zijn minister schap." Net als de overige gasten liet hij zich het zeebanket goed smaken. Eten, drinken en netwer ken, dat gaat goed samen. Veer man was nauwelijks binnen of hij Wie zeker iets liep te regelen was Bart Rutten (rechts) van Zeeland Seaports, door sommige aanwezi gen aangeduid als Mister WCT. Hij moest iedereen uideggen dat nu ten onrechte wordt gesproken over óf een WCT óf een VCT. On vergelijkbare grootheden. Stapels rapporten zijn er in de loop der ja ren geschreven over de WCT en die dreigen nu zomaar te worden weggeveegd door niet meer dan een quick scan over de VCT. „Dat moet ik toch nog wat mensen dui delijk maken. Daar is deze bijeen komst uitstekend geschikt voor." Uit de ruil van visitekaartjes die even later plaatsvond, kon worden opgemaakt dat WD-Statenlid Jaap Maris hem binnenkort nog wel zal bellen om te vragen hoe de vork nu precies in de steel zit. Welke actuele kwesties waren er nog meer te bespreken? Burge meester Koos Schouwenaar (rechts) van Middelburg gaf het antwoord nog voor hij ernaar En dat koppeltje even verderop dan, voormalig Deltadirecteur Pie- ter Stoter (rechts) en ex-burge meester Ron Barbé van Terneu- zen, zouden die ook zaken doen? Of haalden ze onder het genot van een glas herinneringen op aan de touretappe die nooit in Zeeland werd gereden? Wel fijn dat de wijn wit was. Dat hoort natuurlijk zo bij oesters, maar met dat ge drang in de nauwe kloostergangen kwam het ook goed uit. Witte wijn vlekt immers niet. Uw parketspecialist BUITENRUSTSTRAAT 20 4337 EH MIDDELBURG ma - di gesloten wo - za geopend Planken, Bourbogne Parket Tapis Vloeren tel.: 078 - 68 36 200 werd gevraagd. Alsof hij zich be trapt voelde in zijn onderonsje met gedeputeerde Toine Poppe- laars. „We hebben het niet over de N57, hoor." Nee, natuurlijk niet. Waarom zouden ze ook. UW PARKETVLOER laten schuren per rrv Uw interieurspecialist NOORDSTRAAT 46 4571 GE AXEL Meubels, Houten Vloeren Decoraties 10.00-18.00 10.00-20.00 10.00- 17.00 tel.:0115-61 03 00 Over vlekjes gesproken. De Vlaam se minister-president Kris Peeters en Karla Peijs hebben er nog één weg te werken. Ze waren gisteren nog on kissing terms, maar wat als de ontpoldering als een plas rode wijn het witte tafellaken van de Zeeuws-Vlaamse samenwerking blijft besmeuren? Niemand weet of zij tijdens de Oesterpartij iets hebben geregeld. Het is zoals direc teur Ben de Reu van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland op merkte. „Het zou interessant zijn om te weten wat er over een half jaar overblijft van wat hier vanmid dag allemaal gebeurt." middelburg - Zeeland moet zich opwerpen als dé provincie voor de derde levensfase. Mikken op oude ren met een hoge koopkracht en meer wensen. Dit advies reikte voorzitter Cees Veerman van de Vereniging Na tuurmonumenten en van de nieu we Deltacommissie, gisteren aan tijdens een ontmoeting van politi ci en ondernemers in Middelburg (de Oesterpartij genaamd). De ontmoeting van water en land, cultuur, rust, ruimte en de vernieu wende landbouw vormen samen een concept voor ouderen, meen de hij. Veerman wees erop dat over enkele jaren de grote naoor logse geboortegolf aan pensioen toe is. Die moeten Zeeland als goed leefgebied gaan zien. Voor Vlaamse premier is openbreken verdrag niet aan de orde. door Rinus Antonisse middelburg - Het verdrag over de Ontwikkelingsschets voor het Scheldebekken onverkort en zon der dralen uitvoeren. Openbreken en het onderdeel natuurherstel er uit halen is niet aan de orde. In te gendeel, de verdieping, het natuur herstel en vergroten van de veilig heid moeten gelijktijdig uitge voerd worden. Deze duidelijke boodschap bracht de Vlaamse minister-president Kris Peeters gisteren mee naar Mid delburg, waar hij sprak op de jaar lijkse lobby-bijeenkomst voor poli tici en ondernemers. Hij beklem toonde dat start van de derde ver dieping in de Westerschelde vóór eind 2007, voor Vlaanderen 'van es sentieel belang' is. In de T\veede Kamer tekent zich een meerderheid af om de verdra gen alleen goed te keuren als geen sprake is van onteigening voor na tuurherstel. Dat betekent openbre ken. Peeters werkt daar niet aan mee. Hij gaf aan dat het Vlaamse parlement de verdragen al begin 'Als het natuurherstel iets langzamer gaat, dan kan dat' dit jaar goedkeurde. „Ik kan niet naar het parlement terug gaan met de mededeling: er is hier een klein probleem." De premier wees erop dat de Schel- deverdragen, waaronder dat over de Ontwikkelingsschets, een even wichtig pakket vormen. Ze zijn de weerslag van een proces van geven en nemen. „We zijn hierbij niet over één nacht ijs gegaan", aldus Peeters. Hij vertrouwde erop dat het Nederlandse parlement in na volging van het Vlaamse de verdra gen nu spoedig zal goedkeuren. Peeters onderkende dat over het natuurherstel in Zeeland veel op hef is ontstaan. Hij herinnerde er aan dat op dit gebied ook in Vlaan deren veel gebeurt (1100 hectare nieuwe natuur). De premier zei dat Vlaanderen 'maximaal' reke ning wil houden met de emotione le reacties die met name ontpolde ring in Zeeland oproept. Hij toonde zich bereid, 'binnen de grenzen die de verdragen bieden', meer tijd te geven om een maat schappelijk aanvaardbaar akkoord over het natuurherstel uit te wer ken. „Als het natuurherstel daar- De Vlaamse minister-president Kris Peeters door iets langzamer gaat, dan kan dat." Peeters maakte duidelijk dat dit met name geldt voor driehon derd hectare nieuwe natuur tus sen Vlissingen en Saeftinge, niet voor de Hedwige- en Noord-Prop- sperpolder. Die moet volgens plan ontpolderd worden, stelde de premier. Hij ver telde persoonlijk enkele malen ge probeerd te hebben eigenaar De Cloedt tot verkoop te bewegen. Nu dat geen succes lijkt te hebben, ziet Peeters onteigening als enige uitweg. En dat is juist waar een meerderheid in de Tweede Kamer bezwaar tegen heeft. De premier noemde de aanleg van een getijgebied in de Hedwige- en Noord-Properpolder van andere aard dan de overige natuurherstel- maatregelen. Hier speelt ook het vergroten van de veiligheid tegen overstromingen mee een rol. Ontpolderen van de Hedwige en vergroting van het Zwin (door ont polderen) zijn beide nadrukkelijk in het verdrag over de Ontwikke lingsschets benoemd. De invulling van de overige 300 hectare natuur herstel in de Westerschelde is in het verdrag open gelaten. Daarover heeft de minister van Landbouw en Natuur een overeenkomst met de provincie Zeeland gesloten. Peeters merkte op dat het water de afgelopen vijfhonderd jaar een strijdpunt tussen Vlaanderen en Nederland was. Pas sinds de jaren negentig van de vorige eeuw is een mentaliteitsverandering inge zet. Daaraan lag een gezamenlijk beleid voor het Scheldebekken ten grondslag. De premier vond dat Vlaanderen niet voor niets haast heeft, vooral dan met de derde ver dieping. De containerschepen zijn in snel tempo almaar groter gewor den en het wordt voor de dieper stekende steeds moeilijker Antwer pen te bereiken. Ook de veiligheid van de scheepvaart is met de nieu we verdieping gediend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 39