Zeeland Gevangenis maakt Sarah kapot PrÜs voo.r r sepia-actie Meer geld nodig voor onderhoud van dijken Zeeland Seaports en Verbrugge twisten over nautisch onderzoek Kunstlezing #3$ pzc Vrijdag21 september2007 I 35 Hulsterse al anderhalf jaar onschuldig in jeugdgevangenis. door Ondine van der Vleuten hulst - Mirna Dobbelaar en haar man John zijn teleurgesteld. Hun dochter Sarah (17) blijft voorlopig zitten waar ze zit: in de jeugdge vangenis Harreveld. En dat terwijl hun dochter geen crimineel is, maar juist een slachtoffer. Sarah, die van haar vierde tot haar vijftiende seksueel misbruikt werd door een buurtgenoot, kan 's nachts niet slapen, heeft angst aanvallen en herbelevingen. Zij heeft een borderline-stoornis ont wikkeld en in Harreveld al tiental len malen geprobeerd zelfmoord te plegen. Eigenlijk zou het meisje een inten sieve therapie moeten ondergaan, maar er is geen goede behandel- plek vrij. Daarom zit ze, nu alweer anderhalfjaar, in de gevangenis. Gisteren besloot de rechter dat haar ouders maar weer eens met Jeugdzorg om de tafel moesten gaan zitten. Om te kijken of er toch niet een oplossing gevonden kon worden voor hun zwaar ge traumatiseerde dochter. Moeder Mirna, schamper: „We zit ten al een halfjaar rond de tafel en er is geen reden om te veronder stellen dat het nu wel tot iets zou leiden." Mirna en John hebben spijt dat ze zich anderhalf jaar geleden heb ben later overhalen om in te stem men met een ondertoezichtstel ling van Jeugdzorg. „Daardoor kun nen wij haar nu zelf niet weghalen daar. Wij zijn akkoord gegaan om dat ons gezegd werd, dat kinderen die onder toezicht gesteld zijn, voorrang krijgen bij de toewijzing van behandelplaatsen." Ferry van den Brüle, directeur van bureau Jeugdzorg, begrijpt heel goed dat Sarah's ouders ten einde raad zijn en de publiciteit gezocht hebben. Op Sarah's specifieke si tuatie wil Van den Brüle niet in de tail ingaan, omwille van de priva cy en omdat de zaak heel gevoelig ligt. In algemene termen wil de direc teur ieugdzorg er wel iets over kwijt: „Dit meisje heeft psychiatri sche behandeling nodig en dan ook nog eens op een gesloten be- handelplek, omdat ze tegen zich zelf beschermd moet worden. Van die gesloten behandelplekken zijn er weinig. Justitie is degene die de schaarse plekken verdeelt en Bu reau Jeugdzorg heeft het hierin dus niet voor het zeggen. Wij kun nen alleen maar adviseren over de juiste behandeling en aanpak." overlegd wat er nog voor mogelijk heden zouden kunnen zijn. We zijn er echt continu mee bezig, maar zoeken naar een gesloten be- handelplaats is zoeken naar een speld in een hooiberg." Van den Brüle is op de hoogte van 'Dit meisje heeft psychiatrische behandeling nodig en dan ook nog eens op een gesloten behandelplek' Bij gebrek aan een gesloten plek waar Sarah behandeld kan wor den, is gekozen voor een gesloten plek waar het meisje géén behan deling krijgt. Niet bepaald de ideale situatie, vindt ook Bureau Ieugdzorg. „In een gesprek afgelopen week heb ben de ouders heel duidelijk aange- geveven dat zij begrijpen dat onze mogelijkheden om dit op te lossen beperkt zijn. Vandaag is hier wéér het voorstel dat de stichting Ar duin de familie Dobbelaar gedaan heeft. Arduin, instelling voor ver standelijk gehandicapten, heeft te kennen gegeven dat de instelling haar aanbod aan het verbreden is met onder meer zorg voor kinde ren met trauma's en een borderli- ne-problematiek. Volgens Sarah's moeder, Mirna Dobbelaar, heeft de gezinsvoogd van Jeugdzorg een gesprek bijge Maatregelen blijken 175 miljoen euro duurder uit te vallen. door Ernst Jan Rozendaal DEN haac - Het achterstallig onder houd aan de Nederlandse waterke ringen valt 175 miljoen euro duur der uit. De raming van 1,6 miljard euro blijkt te laag. Hoewel de lijst met aan te pakken locaties kleiner is geworden, gaat de regering nu uit van bijna 1,8 miljard. Een nog verdere stijging is niet uitgesloten. Het is onduidelijk welke projecten precies duurder zijn geworden. De Zeeuwse locaties op de lijst die vo rig jaar is opgesteld naar aanlei ding van de tweede toetsing van de waterkeringen, zijn de veerha ven in Kruiningen, het sluizencom- plex Temeuzen en de dijken van de Onrustpolder op Noord-Beve land, de Kruiningenpolder en Zim- mermanpolder op Zuid-Beveland en het Noorderstrand Schouwen. Voor de zwakke schakels - in Zee land gaat het om de kust van West-Zeeuws-Vlaanderen, Westka- pelle en Vlissingen - is nog eens 745 miljoen euro nodig. Tot 2020 heeft het Rijk ongeveer 6 miljard euro gereserveerd voor de versterking van de kust. Volgens de huidige inzichten zijn na 2025 investeringen van honderden mil joenen euro per jaar nodig. door Ben Jansen goes - Havenschap Zeeland Seaports en Verbrugge Terminals ruzieën over het nautisch onder zoek naar de toegankelijkheid van Vlissingen-Oost voor grote contai nerschepen. Dat onderzoek omvat onder meer simulatieproeven bij het Maritiem Research Instituut (Marin) in Wa- geningen. De proeven staan voor volgende week op het programma. Onduidelijk is evenwel nog wat precies moet worden onderzocht. Afgesproken is dat Zeeland Seaports als opdrachtgever voor de studie optreedt en dat in nauw overleg tussen het havenschap en Verbrugge Terminals wordt afge sproken wat precies zal worden on derzocht. goes - Het sepiaproject in de Oos- terschelde van sportduikers Joop en Felicia Stalenburg heeft de Paul Fentener van Vlissingen Natuur- prijs gewonnen. Zij krijgen een be drag van 25.000 euro, een penning en een reis naar Afrika. Het echtpaar uit Delft ontfermt zich al ruim tien jaar over de inkt vissen die rond juni in de Ooster- schelde paren. Zij zorgen voor ten ten van takken op de bodem, waar de sepia's hun eitjes kunnen afzet ten. Dit om te voorkomen dat de dieren hun heil zoeken in kreeften- fuiken. De jury vindt het bewonde renswaardig dat het tweeal hun vrije tijd besteedt aan de bescher ming van de inktvissen. Het is bij zonder en voegt veel toe aan het natuurbehoud in Nederland. John en Mirna Dobbelaar uit Hulst zijn de wanhoop nabij. John: „Het is al zwaar genoeg dat wij toen niet in de gaten hadden dat onze dochter seksueel misbruikt werd. En om haar nu dan zo te zien lijden in die gevangenis..." foto Albert Seghers woond waarin Arduin stelde dat de instelling Sarah een veilige plek kan bieden en gespecialiseerd hulp kan inhuren voor zover die niet in huis is. Mirna Dobbelaar: „Helaas is de ge zinsvoogd er niet van overtuigd dat Arduin goed voor Sarah kan zorgen." Directeur Van den Brüle van Jeugd zorg bevestigt dat. „Een meisje als Sarah heeft meer nodig dan inge huurde expertise. Die expertise moet op de behandelplek ruim aanwezig zijn." Hij benadrukt nog eens dat de han den van jeugdzorg in dit soort si tuaties gebonden zijn. „Dit hele onderwerp, kinderen die niet de behandeling krijgen die ze nodig hebben, staat hoog op de prioritei tenlijst van de ministeries van leugd en Gezin en van Justitie. Er wordt gewerkt aan uitbreiding van behandelplekken." Beide partijen zijn het bijvoor beeld niet eens over de vraag of de huidige boeienligplaats in de mon ding van de Sloehaven moet ver dwijnen. Ja, vindt Verbrugge, om op die plek meer dan 300 meter lange containerschepen te laten draaien. Nee, zegt het havenschap, die boeienligplaats blijft. Het nautisch onderzoek wordt op verzoek van de provincie uitge voerd om duidelijkheid te krijgen over de vraag of aan de Sloehaven/Quarleshaven een grote containerterminal, de Verbrugge Container Terminal (VCT), kan ko men. Het havenschap, dat aan de aanleg van de Westerschelde Con tainer Terminal (WCT) hecht, vreest evenwel dat daardoor dit plan op losse schroeven komt. ^8 Golfvereniging R0ym0tSWciCi leer GOLF spelen Maak kennis met de golfsport via onze groepslessen van 3 uur op: 22-23-29-30 sept. en op: 6-7-13-14-20-21-27 okt'07 (van 13.00 tot 17.30 uur) Deelnamekosten 25,- pp Aanmelden via: info@reymerswael.nl Meer informatie op www. rey merswaeln I middelburg - In de aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg is vandaag van 16.45 tot 18.45 uur een lezing over kunst en cul tuur door J. de Visscher. Hij spreekt op uitnodiging van het Ko ninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. In het Groen College in Goes is vrijdag een conferentie over de veranderingen op het plat teland. Er komen onderwerpen aan de orde als innovatie, duurzame energie en regionaal plat telandsbeleid. De conferentie in Goes begint om 9.30 uur. In een eerdere aankondiging was een deel van de informatie weggevallen. 00V-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 37