Geld en werk Belastingplannen kabinet: meer van hetzelfde CreatieStinetjBos PZC Vrijdag 21 september 2007 25 Haal méér uit uw envelop! illustratie Job van Gelder Het kabinet preekt op belastinggebied geen revolutie. Veel maatregelen zijn bovendien meer symbolisch, dan dat ze echt wat opleveren. Bij de presentatie van het regeerakkoord van Balken ende IV werd al opge merkt dat er op fiscaal ge bied vooral sprake was van een pas op de plaats. Geen ingrijpende wijzigingen, maar voortgaan op de uitgezette weg. Tegen die achter grond verbaast het in eerste instan tie dat op Prinsjesdag toch een om vangrijk pakket aan fiscale wijzi gingsvoorstellen bij de Tweede Ka mer is ingediend. Hoewel het pakket omvangrijk is, is het zeker niet revolutionair. Hier en daar zien we een nieuw ele- mentje, maar voor het overige gaat het veel meer om een procentje meer of minder dan om compleet nieuwe ideeën. Doordat het veelal om zaken gaat waar mensen niet snel op zullen bezuinigen - de au to, roken, drinken, vliegen, enzo voort - brengen de maatregelen al met al toch de benodigde miljar den op. Het kabinet kiest dus zoge zegd de makkelijke weg en gaat principiële keuzes uit de weg. Hoewel dat niet met zoveel woor den wordt gezegd, heeft dat onge twijfeld ook te maken met de pro blemen waarmee de fiscus mo menteel te kampen heeft. On danks waarschuwingen dat de in greep tot chaos zou leiden, heeft de politiek de Belastingdienst ge dwongen om ook de uitbetaling van de toeslagen en de premiehef fing voor de WW/WAO erbij te nemen. Gevolg was dat de dienst, ooit het paradepaardje van de Ne derlandse overheid en een interna tionaal voorbeeld van efficiency en klantvriendelijkheid, het afgelo pen jaar zijn systemen in de soep heeft zien lopen. Berichten rond om onjuiste aanbesteding van au tomatiseringsprojecten hebben het beeld dat 'alles mis is bij de fis cus' nog versterkt. Reden voor de ambtelijke top van de Belastingdienst om de politiek klip en klaar te melden dat er niets meer bij kan. Een ongebruikelijke en gevoelige actie, want een ambte naar heeft gewoon uit te voeren wat de politiek besluit. Toch lijkt het kabinet nu eieren voor zijn geld te kiezen, want de voorgestel de maatregelen brengen aan de kant van de overheid geen bijzon dere uitvoeringslasten met zich mee. Staatssecretaris De Jager van Finan ciën heeft voor zijn beleidsterrein drie speerpunten benoemd: bevor dering van innovatief (vernieu wend) ondernemerschap, vereen voudiging en vergroening. Het mi nisterie meldt in een persbericht dat deze speerpunten in het belas tingpakket 2008 'allemaal, zij het niet in gelijke mate, aan de orde ko men'. Die passage wil ik graag no mineren voor de prijs voor het meest verhullende Haagse taalge bruik. Maatregelen die het onder nemerschap stimuleren zijn er nauwelijks en van vereenvoudi ging is al helemaal geen sprake. Evenmin als eerdere kabinet ten lukt het Balkenende IV om ondernemers écht het ge voel te geven dat de papierwinkel slinkt. Onderzoeken van de over heid tonen aan dat de regeldruk wel degelijk is afgenomen, maar ge loof mij: de ondernemer merkt daar niets van! Het derde speerpunt, de vergroe ning, komt wel volop aan bod in het belastingpakket. De bijtelling voor de leaseauto daalt voor zeer zuinige auto's naar 14 procent. Voor de rest gaat de bijtelling om hoog van 22 naar 25 procent, een percentage dat overigens niet wordt onderbouwd. Naar mijn me ning kan de vraag serieus gesteld worden of een bijtelling van 25 procent niet meer te maken heeft met sociale jaloezie en automobi lisme pesten dan met een eerlijke waardering van het rijden in een auto van de baas. De bpm - de belasting bij aanschaf van een nieuwe auto - wordt in vijfjaarlijkse stappen van 5 pro cent verlaagd. Ineens 25 procent er- afkan niet, dat zou de automarkt helemaal op z'n kop zetten, want de maatregel beïnvloedt natuurlijk ook de prijzen van gebruikte wa gens. Tegenover deze verlaging staat een even grote verhoging van de motorrijtuigenbelasting. Vanaf 2011 zou dan de kilometerheffing moeten worden ingevoerd, zodat niet langer het bezit van een auto maar het feitelijk gebruik wordt be last. Andere vergroeningsmaatrege- len zijn de vliegbelasting van 11,25 tot 45 euro per vlucht en de ver pakkingenbelasting. Rest de vraag: is nu sprake van een linkse begroting of niet? Denk aan de zwaarde re belasting voor de woningen bo ven het miljoen en de aftopping van de pensioenopbouw boven een jaarsalaris van 185.000 euro. SP-leider Marijnissen sprak op Prinsjesdag over 'symbolische maatregelen' en dat ben ik in zeke re zin met hem eens. De groep die hierdoor geraakt wordt, is klein en de opbrengst voor de schatkist is maar 75 miljoen euro per jaar. Sommige topmannen uit het be drijfsleven verdienen dat in hun eentje! Ik weet het, dat zijn uit schieters, maar het toont wel aan dat inderdaad sprake is van sym boolpolitiek. Maar pas op: symboolpolitiek kan twee kanten op werken! Het is na tuurlijk bedoeld om de PvdA haar geschonden linkse profiel op te la ten poetsen richting SP. Maar het kan even goed werken als een ne gatief signaal richting onderne mend en vermogend Nederland. We hebben eerder meegemaakt dat een groot deel van deze groep met medeneming van hun vermo gen zijn heil over de grens zocht. Ik denk niet dat het kabinet zo'n beweging opnieuw in gang wil zet ten. SI Mr. W.J.M. Vennix FB is vennoot bij De Beer Accountants Belastingad viseurs te Tilburg ALLE MENSEN Opsteker voor Amie Winehouse De Britse soulzangeres Amy Wi nehouse heeft een MOBO- award gewonnen. Zij kreeg de zogenaamde Music of Black Ori- gin-prijs als beste zangeres. De beeldjes worden uitgereikt aan zangers van muziek van zwarte herkomst, zoals soul, hiphip en reggae. De prijs is een leuke op steker voor Winehouse, die voor al in het nieuws komt vanwege haar drugsgebruik en de fysieke ruzies die zij met haar man had. Dries Roelvink trotse opa van kleinzoon De 48-jarige zanger Dries Roel vink is opa geworden. Zijn 26-ja- rige dochter Peggy beviel maan dag na een keizersnee van zoon Damy. „Hoewel ik eventjes aan zijn naam moest wennen, is Damy voor mij het mooiste kleinkind van de hele wereld", vertelt de zanger in De Telegraaf. Dankzij Damy zegt Roelvink weer te weten waar het om draait in het leven. „Toen Damy moest huilen en Peggy hem over zijn wang streelde om hem te troosten, was ik diep geraakt." Peggy is Roelvinks dochter uit een eerder huwelijk. Met zijn huidige echtgenote Luciënne. heeft: hij twee kinderen, Davey (13) en Donny (9). Voogdijstrijd Sheen en ex wordt heviger Charlie Sheen en zijn ex-vrouw, actrice Denise Richards, zijn in gevecht om de voogdij van hun dochters Sam (3) en Lola (2). De verwijten die de voormalige ech telieden elkaar maken, lijken bij ieder bezoek aan de rechtbank heviger te worden. Tijdens de laatste zitting heeft Richards de rechter verzocht om haar kinde ren te beschermen tegen haar ex-man. Richards (36) vindt dat Sheen (41) 'persoonlijke proble men heeft, waaraan hij te weinig aandacht besteedt', aldus het Amerikaanse tijdschrift People. Sheen is woedend op zijn ex. „Het is duidelijk dat zij niet geïn teresseerd is in een co-ouder schap." Sheen en Richards wa ren drie jaar getrouwd. Nieuwe liefde Justin Timberlake ruikt goed lustin Timberlake heeft een nieu we vriendin. Na maanden gespe culeer heeft hij dat onthuld in een gesprek met Oprah Winfrey. De naam van zijn nieuwe liefde hield hij voor zich. De zanger zegt alleen dat zij lekker ruikt. Begin dit jaar verbrak Timber lake zijn relatie met actrice Ca meron Diaz, met wie hij ruim drie jaar samen was. Sinds enk le maanden wordt hij regelmatig gespot met actrice Jessica Biel, onder meer bekend uit de televisieserie yth Heaven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 25