Familie GEEM M'N I GEZIN PZC Vrijdag 21 september 2007 23 Het beeld van de supermama, het immer blijmoedige, volmaakte boeg beeld van het moederschap, brok kelt in de praktijk in snel tempo af. YolaïrWlMcrhoh £Iïh li 4 tMge'u'itye \^H t?ai: ec'n j,y; oetQrmoe^BV [Tl Fiona Neill, Het geheime leven van een ploetermoeder. 8runa, 15 euro. „Het lijkt typisch iets van deze ge neratie. Hoeveel vrouwen nemen de tijd om een boek te lezen? Mijn moeder had geen baan en ik herin ner me dat ze, als ik thuiskwam, al tijd zat te lezen. Zoals ze ook nooit in school kwam. Ze bleef buiten Yolan Witterholt, Ceen zin in m'n ge- zin. Spectrum, 14,95 euro. wachten, terwijl ouders juist nu we allemaal werken bij van alles en nog wat worden ingeschakeld. „Mijn moeder hielp ook niet met het huiswerk en moeders hadden in die tijd meestal ook geen auto, dus het had geen zin te zeuren dat je niet wilde fietsen in de regen. Als we een lekke band hadden, konden we niet naar huis bellen. Toch had ik een heel fijne jeugd." Niet alleen moeders moeten pres teren. Ook kinderen dienen op al le fronten geslaagd op te groeien. Met het, mede door de opvoedbla- den en televisieprogramma's gepre dikte, idee van het maakbare kind heeft de moeder er weer een taak bij. Witterholt: „Waanzin. Kinde ren krijgen is een heel natuurlijk iets. Net als dat kinderen vanzelf groot worden. Daar hoefje niet al je energie in te stoppen. Die over matige aandacht leidt alleen maar tot verwende kinderen. Ik erken: ik deed het in het begin ook. Na tuurlijk moesten mijn kinderen goed kunnen leren, sportief, muzi kaal en ook nog populair zijn. „Ik kreeg vroeger geen dure piano lessen en was te lomp voor ballet. Dus sleepte ik mijn fijngebouwde kinderen van hot naar her, van pia noles naar ballet en omgekeerd. Uiteindelijk bleek dat ze daar geen van allen een bijzonder talent voor hadden. Het heeft alleen veel geld en energie gekost." Vrouwen hebben anno 2007 veel meer mogelijkheden. De keerzijde is dat de druk groot is om al die mogelijkheden optimaal te benut ten. Daarbij constateert Yolan Wit terholt dat vrouwen veel meer moeite hebben taken los te laten. „Vaders kunnen dat veel beter. Voorbeeld: ik stond altijd voor het raam te kijken of mijn kinderen wel veilig naar de overkant van de weg kwamen. Mijn man niet. Hij had gelijk, want als er op dat mo ment iets gebeurt, kun je er toch niets aan doen." Perfecte moeders krijgen niet per definitie leuke kinderen. Integen deel. In haar baan als hbo-docente komt Witterholt heel wat leerlin gen tegen die er nog steeds van uit gaan dat de wereld om hen draait. „Al moet ik zeggen dat het enkele jaren geleden erger was dan nu." De perfecte moeder kan de illusie dat zij alles on der controle heeft nog koesteren zolang de kin deren klein en handzaam zijn. Bij dwarse pubers valt er doorgaans weinig meer te controleren en kan het ploetermoederschap in alle he vigheid toeslaan. Bij Witterholt leidde het kwijtraken van de con trole op verscheidene fronten uit eindelijk tot een burn-out. Die crisis leerde haar uiteindelijk meer ontspannen met het moeder schap om te gaan. „Wat ik in het begin schokkend vond, was dat het gezin gewoon doordraaide. Ik, de spil van het gezin, de vrouw die ervoor zorgde dat de vuile tenues uit de voetbaltassen gewassen werd, het huiswerk gemaakt werd en iedereen gevoed werd, viel er tussenuit en alles ging gewoon door. Ik had mezelf dus veel be langrijker gemaakt dan ik was. „Die overdreven bezorgdheid, die permanente bereikbaarheid hoeft helemaal niet. Dus ga ik nu soms boodschappen doen zonder mijn mobiel mee te nemen. In de we tenschap dat als er in de tussentijd een kind van de trap valt het beter 112 kan bellen dan mij. Als ik geen zin heb om in de regen naar een voetbalwedstrijd te kijken, ga ik ge woon niet. Zoals het ook geen ramp is als ik een keertje een brief je voor een ouderavond ben verge ten in te leveren. „Ik moet zeggen: zo wordt het moederschap een stuk leuker en zo schrikt het de kinderen van nu ook minder af. Want ik hoor stu denten al zeggen dat ze mooi niet aan kinderen beginnen omdat ze zien hoe druk hun moeder het er mee heeft. In Italië is die trend al heel duidelijk te zien. Maar het is wel de bedoeling dat er straks ook nog kinderen worden geboren." Nuchtere adviezen van Amerikaanse psychiater Slapeloosheid is geen interessant gespreksonderwerp bij de psychia ter. Het lichaam zorgt er heus wel voor dat je genoeg slaap krijgt om niet in te storten. De tijd bij de the rapeut kun je beter besteden aan echte problemen. Dit nuchtere ad vies is afkomstig uit Gewoon blij ven dansen, vol tips van de Ameri kaanse psychiater Gordon Living ston. Je kunt veel dingen zelf oplos sen, is zijn ervaring. Prettig lees baar en je steekt er wat van op. Gewoon blijven dansen, Scriptum psycholo gie, 16,95 euro. Aminozuur werkt tegen gokverslaving De aandrang van gokverslaafden om te gaan gokken neemt af bij een dagelijkse dosis N-acetyl- cysteïne, een aminozuur. Dit con cludeert J. Grant (University of Minnesota, Minneapolis) in het vakblad Biological Psychiatry na een studie onder 27 personen. Het stofje verhoogt in de hersenen de hoeveelheid glutamaat, een mole cuul dat een belangrijke rol speelt bij het tot stand komen van het ge voel van 'beloning'. Verder onder zoek moet uitwijzen of N-acetyl- cysteïne ook effect heeft bij andere vormen van verslaving. Eenzaamheid is slecht voor de gezondheid Mensen die langdurig eenzaam zijn, hebben vaker een slechtere li chamelijke gezondheid. Dat komt mede doordat de eenzaamheid ge nen activeert die een rol spelen bij ontstekingsprocessen en (onge wenste) celgroei en de activiteit af remt van genen die ontstekingpro cessen en celgroei juist in toom houden. Dit schrijft S. Cole (Uni versity of California, Los Angeles) in het vakblad Genome Biology op grond van een vergelijking van genactiviteit van eenzame en die van sociaal actieve 50-plussers. Financiële prikkel helpt bij volgen van dieet Werkgevers die hun personeel wil len helpen vermageren, hoeven geen dure fitnessruimte in te rich ten. Ze hun werknemers beter een bonus geven voor het afvallen. Dit concludeert E. Finkelstein (Univer sity of North Carolina, Chapel Hill) in het vakblad Journal of Oc cupational Environmental Medici ne na een test bij 207 werknemers. Zij die beloond werden (14 dollar per procent gewichtsverlies) vie len ruim tweemaal zoveel af als de werknemers die het zonder belo ning moesten stellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 23