'In één moeite door naar de kapper, de apotheek en de thuiszorgwinkel' Joke Meier, patiënte PZC Vrijdag 21 september 2007 I 1 5 Een vrouw loopt richting Martine Lin gerie. Zojuist heeft ze in de 'poli' te horen gekregen dat ze een borst moet missen. Eenmaal tussen de luxueuze nachtkleding en trendy badmode stort ze haar hart uit bij de verkoop ster. „Zo gaat het hier vaker", legt Marcha Kennis uit. „Onze adviseuses zijn getraind voor dit werk. Ze kennen veel medische aspecten, kun nen goed luisteren en praten pas over prothe ses en lingerie, als de klant er aan toe is." Marti ne Lingerie is gevestigd in de zorgboulevard van het Elisabeth ziekenhuis in Tilburg. Deze voorziening behoort in ons land tot een van de eerste in zijn soort. Aan weerszijden van de hoofdingang zijn veel ondernemers actief: een orthopeed, een thuis zorgwinkel, Beter Horen, een bloemist, een kapsalon annex pruikenspecialist, een apo theek, een mondhygiënist, een privékliniek voor kleine cosmetische ingrepen, een DE-café en een brasserie. Het geheel ademt de sfeer van een luxe winkelpassage. Pas halverwege de en tree doemt de informatiebalie van het zieken huis op. „Vijfjaar terug zijn we begonnen", vertelt ma nager Ad van de Laar. „We wilden het 'Elisa beth' aantrekkelijker maken voor patiënten. Mensen vinden het ziekenhuis vaak een enge plek. Al die winkels vormen nu een natuurlijke overgang als ze binnen komen. En als ze weer naar huis gaan natuurlijk." Patiënte Joke Meier vindt de voorzieningen vooral 'reuze praktisch': „Na de dermatoloog kan ik in één moeite door naar de kapper voor mijn haarstukje, de apotheek voor medicijnen en naar de thuiszorgwinkel voor hulpmidde len. Anders moet ik uren met het openbaar ver voer kriskras de stad door." In Tilburg worden de bouwkosten van de medi sche koopgoot betaald uit huuropbrengst van de winkels. Manager Van de Laar: „Het DE-ca- fé en de brasserie exploiteren we zelf en daar houden we geld aan over." Nu zijn de mogelijk heden voor de ziekenhuizen om de winkel straat nog verder uit breiden beperkt. Minister Klink (Volksgezondheid) wil dat de klinieken snel meer mogelijkheden krijgen om winst te maken. En dan ontstaat een potentiële melkkoe. Denk aan de Nederlandse Spoorwe gen, die een lieve stuiver verdienen aan de win kels, restaurantjes en snackbars in de stations. En het werkt. Óf het aan de mooie winkels in de hal ligt, valt natuurlijk moeilijk hard te ma ken, maar vaststaat dat de patiëntenstroom in het Tilburgse Elisabeth flink is toegenomen. Het aantal opnames steeg in vijf jaar tijd met vijfentwintig tot dertig procent. Deze resulta ten zijn niet onopgemerkt gebleven. In Woer den (Zuwe Hofpoort) wordt volgende week een nieuw ziekenhuis annex medische boule vard geopend. Andere zijn in ontwikkeling of aanbouw, zoals Deventer (klaar eind 2008), Zaandam (2011), Sittard (2008), Leidsche Rijn (2009), Rotterdam (2010), Den Bosch (2010) en Dordrecht (2015). Overigens is het niet zo dat de nieuwe ziekenhuiscomplexen als zoete broodjes over de toonbank gaan. De prijs be draagt al gauw 150 tot 300 miljoen euro. De meeste verzekeraars zijn erg ver guld met de komst van de zieken huizen nieuwe stijl. CZ-woordvoer- der Dirk-Jan Westerwoudt: „Het is goed dat er meer en meer komen, al was het maar omdat de patiënt nu eindelijk centraal komt te staan in de gezondheidszorg." De Nederlandse Patiënten Consumenten Fede ratie (NPCF) zegt het toe te juichen dat zieken huizen commerciëler gaan werken. „Wij ho pen dat door de marktwerking ziekenhuizen gaan concureren op kwaliteit", aldus een woordvoerder. „Ziekenhuizen worden nu ge dwongen nieuwe wegen in te slaan, zoals de bouw van zorgboulevards. Dat laatste juichen we toe, onder de voorwaarde dat er geen ge dwongen winkelnering ontstaat. De klant moet de keuzevrijheid behouden", zegt de NP- CF-woordvoerder. Ook de ondernemers van de Tilburgse 'health- mall' hebben geen klagen. „We krijgen niet al leen patiënten binnen van het ziekenhuis, maar pikken ook een graantje mee van perso neel en de mensen die patiënten bezoeken", zegt Mario Weeterings van kapsalon De Kok. „Al hadden ze ons in de kelder van het zieken huis gestopt: de mensen weten ons écht wel te vinden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15