Ziekenhuiswinkeis Joop van den Ende in de zorg Oudste boulevard bestaat 7 jaar 14 Vrijdag 21 september 2007 PZC Zorgwinkelcentra Verscheidene ziekenhuizen bouwden de afgelopen jaren zorg boulevards: een soort winkelcentrum met zorggerelateerde be drijven en winkels als een orthopedische schoenmaker, fit nesscentrum, opticien, rollatorwinkel of hotel voor familieleden of voor verder herstel va'n de patiënt na ontslag uit het zieken huis. Voor ziekenhuizen kan een zorgboulevard gunstig zijn om dat faciliteiten dan gedeeld worden en daardoor goedkoper zijn. Denk aan parkeergarages, beveiliging of infrastructuur. Het concept past in de toegenomen marktwerking in de zorg. Een greep uit het aanbod: Helende hellingen Na een operatie in het Sittardse Maaslandziekenhuis is een her stelvakantie, eventueel met partner of het hele gezin, in het Limburgse heuvelland of in het centrum van Maastricht moge lijk. Orbis, waar het Maaslandziekenhuis onder valt, stelt een zorgarrangement op maat samen. De herstelvakantie wordt door een aantal zorgverzekeraars (gedeeltelijk) vergoed. Vakantiedialyse Via het VieCuri Medisch Centrum in Venlo en de Nierstichting is voor nierpatiënten een vakantiedialyse mogelijk op recreatie park Klein Vink en in vakantiepark Port Zélande. Kraamhotel Een van de voorzieningen die de Zorgboulevard Rotterdam, de bouw start in de zomer van 2008, gaat bieden is een kraamho tel, een logeeradres voor vrouwen die uit het ziekenhuis kun nen maar voor wie de situatie thuis te hektisch is. - Zweetpoli In 2003 openden twee specialisten in het Hengelose Multi Care Centre een polikliniek voor mensen die overmatig transpireren. De behandeling van Sudor, Latijn voor zweten, begint met medi camenten, eventueel aangevuld met lontoforese, een behande ling met zwakstroom en zoutwater waarmee zweetkliertjes wor den afgesloten. Sudor beweert negentig procent van de cliën ten van hun natte oksels of zweetvoeten af te helpen. Besnijdeniscentrum Huisarts E. Robberse richtte in 2001 het Besnijdenis Centrum Amsterdam op, om te voorkomen dat de besnijdenis door le ken gebeurt onder slechte omstandigheden. Het beweert inmid dels het grootste besnijdeniscentrum van het land te zijn. Vastgoedbedrijf Living Ci ty van theatermaker Joop van den Ende heeft zich ook op de zorgmarkt ge stort. Met twee ziekenhui zen worden gesprekken gevoerd over de bouw van medische boulevards. Spe cifieke details wil de on derneming niet kwijt. Li ving City overweegt ook de bouw van zorghotels. Daar kunnen mensen, bij gestaan door verplegend personeel, fysiotherapeut, opticien, audicien, apothe ker en zelfs een internetca fé, rustig genezen na een ingreep. Zo'n 'hotelbed' is veel goedkoper dan een ziekenhuisbed. Volgens verzekeraar CZ zijn zorg hotels echter geen 'boom ing business'. „Onze erva ring is dat patiënten toch het liefst zo snel mogelijk naar huis willen." De Vereniging van Zieken huizen NVZ heeft beden kingen. „Door het bestaan de vergoedingensysteem is de ruimte om winst te maken gering, zo die er al is", meent een NVZ-woordvoerder, maar voegt eraan toe: „Als er in de toekomst meer vrije prijsvorming in de zorg mogelijk wordt - zoals mi nister Klink blijkbaar wil - is die prikkel er waar schijnlijk wel." Het Streekziekenhuis Mid den Twente (SMT) in Hen gelo is zeer actief op het gebied van de commer ciële zorg. In 2000 begon het MST met het Multi Ca re Center, de eerste zorg boulevard van het land. In een aparte vleugel van het ziekenhuis zitten tegen woordig bijna veertig com merciële ondernemingen op het gebied van zorg. In 1995 opende het SMT als een van de eerste in Ne derland een zogenoemd zotel, een samentrekking van zorg en hotel. Het biedt onderdak aan patiën ten die niet langer in het ziekenhuis hoeven te blij ven, maar ook nog niet naar huis kunnen. Hier kunnen ook bevallingen plaatsvinden, die door de omgeving een meer huise lijke sfeer hebben dan een steriele behandelkamer. Er kwam direct kritiek op het initiatief. De oprich ting van een zotel zou niet stroken met de regels die gelden voor ziekenhuizen. „Dat is het nadeel als je er gens snel mee begint", zei de toenmalige directeur Lex Hilbers bij zijn af scheid in 2004. „Je be treedt een onbekend ter rein waar nog geen regels voor zijn. Je maakt ge bruik van de marges. Als je achter iets staat, wat in houdelijk deugt, dan kun je het ook voor elkaar krij gen." De medische boulevards of 'healthmalls' schieten als paddenstoelen uit de grond. Patiënten zijn blij met de medische koopgoot. En ziekenhuizen ook, want het levert geld op. door Ap van den Berg illustratie Ronald Visser Het Elisabethziekenhuis in Tilburg heeft een zorgboulevard. Hier bevinden zich onder andere een rollatorshop en drogist. foto Frouwkje Bijlstra/GPD Medische koopgoot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 14