Buitenland Turkije is diep verdeeld over hoofddoekenkwestie Noodtoestand in Oeganda vanwege overstromingen Zoekactie leger Israël in Nablus SsangYong Jan Hop SsangYong Goes PZC Vrijdag 21 september 2007 I 1 1 Initiatief van regering om verbod op te heffen leidt tot fel debat. door Jessica Maas ISTANBUL - Turkije is tot op het bot verdeeld over de vraag of studen tes wel of niet een hoofddoekje mogen dragen op de universiteit. Het debat is in alle hevigheid opge laaid omdat de regering-Erdogan het bestaande hoofddoekverbod wil afschaffen. De 20-jarige Ozan Kayikci, biolo giestudent aan de Istanbul Univer siteit, gruwelt bij de gedachte dat er hoofddoekjes gedragen mogen worden. Dat brengt volgens hem de scheiding tussen kerk en staat in gevaar. „Dit heeft Atatürk (op richter van het moderne Turkije, red.) nooit gewild. Ik respecteer vrouwen die een hoofddoek dra gen, maar niet op de universiteit. Hier hoort religie niet thuis." De 23-jarige Elif Eren vult hem aan. „De hoofddoek is in Turkije geen uiting van geloof maar van poli tiek", zegt ze. De studente vreest een verdere polarisatie wanneer de hoofddoek wordt toegestaan. „Wij dragen op de lagere en mid delbare school uniformen om geen onderscheid in afkomst te maken. Maar de hoofddoek doet dat wel." Ze wijst op haar blote ar men. „Nu ga ik zo naar school. Maar stel dat daar straks een groep meiden met hoofddoek zit, hele maal ingepakt. Dan voel ik me niet prettig en zij ook niet." De mening van Ozan en Elif wordt allerminst gedeeld door gro te groepen moslima's die zich in hun vrijheid voelen aangetast nu zij geen hoofddoek mogen dragen als ze willen studeren. Sommigen - zoals de dochters van president Abdullah Gül - kiezen daarom voor een studie in het buitenland. Daar kunnen zij hun hoofddoek ophouden. Andere moslima's ver wisselen hun hoofddoek in de col legebanken voor een pruik, om zo toch hun eigen haar te verbergen. „Compleet belachelijk", vindt Fur- kan Gonglü (19), student Arabi sche literatuur. „In een democratie moeten mensen vrij zijn om te kie zen. Maar Turkije is nog lang geen democratie. Te veel mensen hier willen voorschrijven wat wij moe ten doen, denken en dragen." De rectoren van de universiteiten, verenigd in de Hogere Onderwijs Bond (YOK), zijn tegen hoofddoe ken in hun instituten. YOK-voor- Het hoofddoekenverbod in Tur kije is een symbool van de schei ding tussen kerk en staat. Secu liere Turken vinden opheffen van het verbod gevaarlijk. zitter, professor Erdogan Tezi<;, zei dat het verbod - gezien uitspraken van het Europees Hof voor de Rechten van de Mens - niet zo maar geschrapt kan worden. De vrouw van de president, Hayru- nis Gül, was één van de vrouwen die het verbod aankaartte bij het hof Dat vond dat het verbod niet in strijd is met de individuele vrij heden, omdat het de scheiding van kerk en staat in het democrati sche Turkije zou beschermen. De regering-Erdogan pakte de zaak weer op. Ze vindt dat vrou wen in een democratische samen leving niet weerhouden mogen worden van het recht op hoger on derwijs om hun kleding. „In het westen is dit geen probleem, in Turkije wel. Het is aan politici, om dit op te lossen", aldus Erdogan. Toch zal het wel even duren eer de hoofddoek te zien is op de univer siteiten. Daarvoor is een grond wetswijziging nodig. Erdogan heeft die voorgesteld maar voordat de nieuwe grondwet er komt wil het kabinet eerst een maatschappe lijke discussie houden. Student Furkan Gonglü vreest dat de discussie hoog zal oplopen. Hij sluit massademonstraties en rechts zaken niet uit. „Het is toch te gek voor woorden dat de hoofddoek zo gevoelig ligt in een land waar bijna iedereen moslim is?" NABLUS - Een Israëlische soldaat be treedt een huis in het vluchtelingen kamp Al Ain bij Nablus op de Weste lijke Jordaanover. Daar was het Israë lische leger gisteren voor de derde achtereenvolgende dag in actie. Twee radicale Palestijnse leiders wer den gearresteerd. foto EPA infographic: MCT bron: un.org, abc.net, reliefweb.int, ESRI, AP Overstromingen in Afrika In Midden-Afrika worden meer dan een miljoen mensen getroffen door hevige overstromingen. Als gevolg van aan houdende regen zal de situatie de komende dagen verergeren. LIBERIË 500 km Atlantische Oceaan BURKINA FASO SIERRA LEONE IVOOR KUST GHANA RWANDA Indische Oceaan SOROTI - Oeganda heeft gisteren in een aantal door overstromingen ge troffen gebieden de noodtoestand uitgeroepen. Behalve Oeganda hebben nog zes tien landen in Afrika als gevolg van noodweer te kampen met overstromingen. Zeker tweehon derd mensen zijn daardoor om het leven gekomen. Honderdduizen den mensen zijn uit hun huizen verdreven. Oeganda behoort tot de zwaarst getroffen landen. Door de noodtoestand uit te roe pen kan de regering meer geld vrij maken voor het bestrijden van de overstromingen en hulp aan slacht offers. Ook wordt gehoopt dat an dere landen nu te hulp zullen schieten. „We hadden verwacht dat de re gen, die al sinds begin augustus valt zou afnemen, maar het wordt juist erger en steeds meer mensen worden getroffen", zei minister van Hulpverlening en Rampenbe strijding Tarsis Kabwegyere giste ren. In Oeganda hebben de over stromingen aan 21 mensen het le ven gekost. Kom langs, voor een proefrit of kijk op www.laagstebijteiting.ni Prijs incl. BTW en BPM, exclusief kosten rijklaar maken Prijswijzigingen voorbehouden. Operationele lease via SsangYong Lease Nederland: 659,- per maand. Tarief exd. BTW o.b.v. 60 mnd. 15.000 km. p.j. Brandstofverbruik (99/11/EG-norm) van 8,0 tot 9,5 L/100km; 10,5 tot 12,5 km/L C02-uitstoot van 204 tot 242 g/km. Een stijlvol design. Krachtige common-rail dieselmotoren. Een ongekend ruim interieur en een rijke standaarduitrusting... De nieuwe SsangYong Kyron, op basis van betrouwbare Mercedes-Benz techniek, is in alle opzichten een imposante SUV. Hij kan zich moeiteloos meten met de meeste leaseauto's in het hogere segment. Behalve als het om fiscale bijtelling gaat. Want met de Kyron bent u Den Haag te slim af en bespaart u door de lage instapprijs al gauw duizenden euro's per jaar! Amundsenweg 37, 4462 GP Goes, Telefoon (0113) 250 858

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11