'Huwelijken na zeven jaar ontbinden' Nog meer competitie energie Alleen bij SieMatic: het Keuken- ideeënboek cadeau SIEMENS Parlementslid Libanon gedood door bomaanslag pzc Donderdag 20 september 2007 9 Europese Commissie pleit voor opsplitsen alle bedrijven. BRUSSEL - De Europese Commissie wil meer concurrentie op de ener giemarkt. Als het aan het dagelijks bestuur van de EU ligt, worden al le Europese energiebedrijven opge splitst, zodat de productie van stroom of gas los staat van de dis tributie. Dat moet leiden tot meer concurrentie, lagere prijzen voor consumenten en bedrijven, min der vervuiling en een grotere leve ringszekerheid. Tegelijkertijd wil Brussel voorko men dat energiereuzen van buiten de EU, zoals het Russische staats- gasbedrijf Gazprom, te veel contro le krijgen over Europese energie netwerken. De voorstellen zullen het komende jaar leiden tot stevi ge debatten. Lidstaten als Neder land en Groot-Brittannië, die hun energiebedrijven al splitsten, steu nen de plannen. Maar in Frank rijk, Duitsland en Italië bestaat gro te weerstand tegen het aan ban den leggen van nationale energie reuzen zoals RWE en Eon (Duits land), EdF en Suez (Frankrijk) en Eni (Italië). Toch heeft de EU vol gens Jose Manuel Barroso, voorzit ter van de Europese Commissie, geen keus als de Unie ook in de toekomst zeker wil zijn van de be schikbaarheid van voldoende gas en elektriciteit, tegen redelijke prij zen. Volgens hem hebben bedrij ven nauwelijks prikkels om concur renten toe te laten tot de eigen net werken. De consument is volgens Brussel de dupe van het gebrek aan concurrentie. Uit studies blijkt dat energieprijzen in landen waar productie en netwerken gesplitst zijn de afgelopen jaren aanzienlijk minder stegen dan in landen waar bedrijven de productie en de distri butie geheel in handen hebben. Als het aan de Europese Commis sie ligt wordt bij alle energiebe drijven de productie van gas en elektriciteit losgekoppeld van de distributie. Politica schokt Beieren met pleidooi begrensde echtverbintenis. door Achille Prick Berlijn - Een huwelijk moet niet worden aangegaan tot de dood bei de partners scheidt, maar voor de overzichtelijke periode van zeven jaar. Op dat moment kunnen de echtgenoten vervolgens besluiten of ze hun officiële verbintenis wil len verlengen of niet. Willen ze er mee stoppen, dan kan dat zonder rompslomp en kosteloos. Met dat voorstel kwam gisteren de Beierse CSU-politica Gabriele Pau- li. De 50-jarige rebel van de partij presenteerde zich daarmee in Mün- chen als kandidaat-voorzitter. Vol gende week zaterdag legt CSU-lei- der Edmund Stoiber na acht jaar het voorzitterschap neer en kiest de partij een opvolger. Pauli oefende een jaar geleden als eerste openlijk kritiek uit op Stoi ber. Uiteindelijk werd Stoiber be gin dit jaar gedwongen om terug te treden als partijvoorzitter en ook zijn positie als minister-presi dent van Beieren af te staan. „Het huwelijk hoort een verbinte nis te zijn waarin louter de liefde voor elkaar wordt gedocumen teerd", zei Pauli gisteren. „In de praktijk bestaan veel huwe lijken echter alleen nog maar om dat de partners opzien tegen het gedoe en de kosten om uit elkaar te gaan. Met een huwelijk voor be paalde tijd, haal je die drempel weg." Pauli stelt ook dat de staat moet stoppen om ongelukkige huwelij ken te subsidiëren. „Mensen blij ven bij elkaar vanwege belasting voordelen of omdat ze financieel afhankelijk van elkaar zijn. Dat komt omdat we in de familiepoli- tiek uitgaan van een altijddurend huwelijk. Ik zou in de familiepoli- tiek willen uitgaan van wooneen heden waar kinderen opgroeien. Zet daar de financiële voordelen in." Het conservatief katholieke Beie ren leek gisteren in shock te verke ren na de woorden van Pauli. Het 'Dit idee is zo tegendraads, dat er niet eens over moet worden gediscussieerd' huwelijk is voor velen in Beieren, en zeker binnen de CSU, de enige denkbare gezinsvorm. „Dit is zo agressief tegendraads, hier wordt niet eens over gediscussieerd", zei Edmund Stoiber die suggereerde dat Pauli uit de partij moet wor den gezet. Ook de katholieke kerk reageerde met sterke afkeuring, mede omdat het getal zeven een bijbelse provocatie zou zijn. Zo zijn er de zeven doodzonden en de zeven vette en zeven magere ja ren. „Hier wordt geprobeerd het in stituut huwelijk kapot te praten, maar een huwelijk voor bepaalde tijd is een contradictie", zei een woordvoerder van het aartsbis dom Miinchen-Freising. „Nie mand stapt in het huwelijksbootje met de gedachte er na enige tijd weer mee te stoppen." Gabriele Pauli, gescheiden en moe der van een dochter, was al kans loos voor het voorzitterschap, maar lijkt nu helemaal geen kans meer te maken op enige steun van partijleden. Sommigen zeggen dat ze op zaterdag 29 september beter niet naar de partijdag kan komen. Alle provocatie zou wel eens te veel kunnen worden. Op een vori ge bijeenkomst werd ze al uitge scholden voor hoer. Dit is het boek voor iedereen die keukenplannen heeft. Zie en lees wat er mogelijk is. Het Keukenideeënboek vertelt waar u bij het kiezen allemaal aan moet denken. Met een complete checklist als voor bereiding op uw gesprek met de keukenadviseur. Het is jarenlang het meest geraad pleegde boek over keukens. U krijgt het bij ons cadeau. Geheel vrijblijvend. Kom dus gerust even langs om het op te halen. Welkom! GOES Plieger (ook voor sanitair) Nansenbaan 15 Tel. 0113-246464 www.plieger.nl MIDDELBURG SieMatic Middelburg Grenadierweg 17a (naast de Baderie) Tel. 0118-629522 www, siematicmiddelburgnl TERNEUZEN BouwCenter L0GUS - De Hoop Kennedylaan 32 Tel. 0115-680612 www.logus-dehoop.nl wij advisieren; BEIROET - Het anti-Syrische parlementslid Antoine Gha- waarin hij zat werd gisteren uiteengereten door een nem is gedood door een aanslag in een christelijke bui- bom. Door de aanslag kwamen in totaal zeven mensen tenwijk van de Libanese hoofdstad Beiroet. De auto om het leven. foto Nabil Mounzer/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9