En denk erom: licht uit en deur dicht! uit de achtertuin PZC LEEGVERKOOP Wat weet de Zeeuw allemaal van kind? Lastige drieling weg Creatiefbeurs richt zich ook op vrije tijd B pzc Donderdag 20 september 2007 27 Cornelie de Jonge, projectleider Marcel Aanen en energieconsulente Asha Hoogerland; „Wel eens aan spaarlampen gedacht?" foto Willem Mieras Project Borsele leidt tot flinke besparingen op energierekening. door Willem van Dam heinkenszand - Zóveel? Ja, zóveel. Cornelie de Jonge uit Ovezande kijkt blij verrast. Vijftig euro per maand besparen op een energiere kening van iets meer dan 200 eu ro. Dat is 600 euro per jaar! Wat kun je daar allemaal niet mee doen? Energieconsulente Asha Hooger land (28) rekent mevrouw De Jon ge glimlachend voor: een tweeper soonshuishouden in een modale eengezinswoning hoeft maande lijks niet meer dan 150 euro aan gas, water en licht te betalen. Maar dan moet ze wél wat bewuster met haar energieverbruik omgaan. Dus niet de hele dag de pc laten aanstaan; niet - zoals mevrouw De Jonge nogal eens overkomt - 's nachts voor de televisie ('Ik kijk graag naar Animalplanet') in slaap dommelen; niet de vriezer op min 24 zetten. En: houdt mevrouw De Jonge de achterkant van de koel kast voldoende stofvrij, heeft ze wel eens overwogen om spaarlam pen aan te schaffen, heeft ze wel eens nagedacht over de aanschaf van deurdrangers? Het zijn stuk voor stuk kleine maatregelen, maar ze voorkomen dat er maan delijks vele tientallen euro's in het niets verdwijnen. Asha Hoogerland is een van de tien energieconsulenten die sinds maart van dit jaar in Borsele adres sen langsgaan, om mensen die op de rand van het minimum leven van adviezen te voorzien hoe de energierekening binnen de perken te houden. Het project (Energie So ciaal) is opgezet door de gemeente Borsele in samenwerking met het Zeeuws Platform Duurzame Ont wikkeling en energiebedrijf Delta. Daarbij snijdt het mes aan diverse kanten. Zowel de portemonnee als het milieu is er bij gebaat. Boven dien: de energieconsulenten - ze kregen allemaal een kortdurende opleiding - zijn allemaal uitkerings gerechtigden, die langs deze weg werkervaring en werkritme op doen. Dat moet hun zoektocht naar een nieuwe baan vergemakke lijken. Vooral dat laatste was voor Asha Hoogerland reden om zich als energieconsulente aan te mel den. Ze zat in de horeca, werkte op kantoor. Privé-omstandighe- den deden haar ongeveer een jaar geleden in de kaartenbakken van de uitkeringsinstanties belanden. Straks, als haar zoontje Collin van 2,5 jaar wat ouder is, hoopt ze weer werk te vinden. „En op deze manier blijf ik een beetje in de running." 'Uniek in Nederland'zei Ad Pher- nambucq van het Zeeuws Plat form Duurzame Ontwikkeling in maart bij de start van het project. Nou ja, uniek - ook elders in Ne derland werden vergelijkbare ini tiatieven genomen. Maar Borsele is, zegt projectleider Marcel Aan en, in Zeeland de enige gemeente met een dergelijke aanpak. Rond de 170 mensen hebben tot dusver bij Energie Sociaal aange klopt voor energiebesparende tips. De energieconsulenten zijn inmid dels zo'n honderd adressen langs geweest. En hun adviezen leiden gemiddeld tot een jaarlijkse bespa ring van minimaal 130 euro per ge zin. Eerlijk gezegd, geeft Aanen toe, valt het aanvragen voor een be zoekje van een energie-adviseur enigszins tegen. Maar een verkla ring is snel gevonden. „Niet ieder een vindt het leuk om er voor uit te komen dat hij het niet breed heeft; niet iedereen vindt het pret tig om vreemden in de keuken te laten kijken." middelburg - Studenten Psycholo gie aan de Roosevelt Academy doen onderzoek naar wat volwas senen weten en niet weten over de ontwikkeling van kinderen. Een soortgelijk onderzoek is jaren geleden in de VS uitgevoerd. Hier uit bleek dat volwassenen vaak niet goed geïnformeerd waren over belangrijke punten. Uit het onderzoek van de Roosevelt Aca demy moet blijken hoe geïnfor meerd Zeeuwen zijn. De studenten onderzoeken ieder een aparte groep volwassen Zeeuwen. Zo kijken ze naar wat grootouders, zwangere vrouwen en hun partners, professionals in de kind- en jeugdzorg en ouders met opvoedingsproblemen weten over de ontwikkeling van kinde ren. Derdejaars studentes Melanie de Ruiter en Charlotte Hoekstra zoe ken mensen die willen meewer ken aan het onderzoek. Geïnteresseerden kunnen bellen naar: 06-46337267/06-23176326 of mailen: m.deruiter@roac.nl of c.hoekstra@roac.nl tot 5 oktober Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800-0231231. Het proefproject is nu circa tien da gen in bedrijf. De eerste algen groeien als kool. „Het is een soort die ook in de Oosterschelde voor komt en die mosselen graag heb ben. Ze zijn microscopisch klein en vermeerderen zich. Langzaam kleurt het water groen. Ik ver wacht dat ze zich over een maand voldoende hebben vermeerderd." Dan levert stichting Zeeschelp het mosselbroed aan. „Op touwen. Het werkt eigenlijk hetzelfde als in de hangcultuur. Gedoseerd komen de algen in het water bij de mosse len. Na twee tot drie maanden zijn ze groot genoeg en worden ze in de Oosterschelde uitgezet." Van Nieuwenhuijzen begint daar na met de volgende kweek. Medio 2008 rond hij met Zeeschelp de proef af. „We hebben dan drie kweken achter de rug en hopen te kunnen zeggen of het technisch mogelijk is om mosselzaad op ak kers te kweken. Commercieel is het wellicht ook haalbaar, maar dan moet je denken aan iets dat vijftig keer zo groot is. Dit perceel is tweeduizend vierkante meter." De proef kost circa 140.000 euro. Van Nieuwenhuijzen, de ZLTO en de provincie Zeeland hoesten dit bedrag op. Van Nieuwenhuijzen is vanavond te gast op de soosavond van de sociëteit Noord-Beveland, waar over het onderwerp wordt ge praat. Ook Marco Dubbeldam van instituut Aquasense-Grontmij is aanwezig. De soos is in De Koren beurs in Kortgene en begint om 20.00 uur. middelburg - De twaalfjarige drie ling die de afgelopen maanden voor overlast zorgde in de Middel burgse wijk Dauwendaele, woont daar niet meer. De jongens verblijven in een jeugd- instelling. Dat bevestigen bronnen in de buurt. Buurtbewoners eisten vorige maand dat instanties ingre pen toen één van de jongens een ander kind met een schaar in het gezicht stak. De kwestie van de las tige drieling haalde toen zelfs de landelijke media. goes - In de Zeelandhallen in Goes is vrijdag 28, zaterdag 29 en zondag 30 september de negende editie van Zeeland Creatief De beurs heet overigens nu Zeeland Creatief 8c Vrije Tijd. Bij ruim 130 kramen is van alles te zien, van bloemschikken tot beeld houwen en zelfgemaakte wens kaarten. Dit jaar is de beurs uitge breid met alles wat te maken heeft met vrijetijdsbesteding, zoals rei zen, sporten, kunst en cultuur en koken. Er zijn ook workshops en demonstraties. De beurs in de Zeelandhallen is open op vrijdag van 13.00 tot 21.00 uur en op zaterdag en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. WONEN SLAPEN jacobswonen«.nslap»n.r>l/totalsal!» A-5S afslag Roosöodaal-Qoat. tel, 0185-535255

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 67