Verse mosselen uit de achtertuin Denk erom: licht uit en deur dicht! Kerk blijft stichting motiveren Duizenden granaten bij Sloelijn 2nd Influenz weer in Ovezande S PZC Donderdag 20 september 2007 I 29 Proef in samenwerking met stichting Zeeschelp uit Kamperland. door Maartje Huijben sint philipsland - Heerlijke verse mosselen zo uit de achtertuin. Het lijkt een utopie, maar akkerbou wer Wim van Nieuwenhuijzen uit Sint Philipsland ziet het er ooit van komen. Hij beproeft samen met stichting Zeeschelp uit Kam perland een nieuwe methode om mosselen te kweken. In bassins op de akker achter zijn woning kweekt hij mosselbroed op tot mosselzaad van maximaal twee centimeter. Van Nieuwenhuijzen heeft tussen de uien zes bassins staan. Drie voor de kweek van al gen, twee voor de mosselen en één bak voor het overtollige water. „Het water in deze laatste bak filte ren we grondig en laten we daarna weer in het bassin met algen lo pen. Zo krijgen we een kring loop." Iedere bak is twee meter diep en bekleed met witte folie. „Door de weerkaatsing wordt het water in de zomer niet te warm. Is het toch te heet, dan koelen we het met zout grondwater. Dat heeft een temperatuur van circa tien graden." Dat water is afkom stig van een bron 159 meter onder de grond. „Veel dieper dan we aan vankelijk dachten. Daarboven was het water niet zout genoeg. Wat wel frappant is; tijdens het boren bleek dat er tussen 130 en 159 me ter diepte een dikke schelpenlaag ligt. Ooit heeft daar dus de bodem van de zee gelegen." Het water is beter dan zeewater. „Daarin zitten krabben en zeesterren. Dat zijn na tuurlijke vijanden van mosselen. Met grondwater heb je dat niet. De realisering van de proefopstel ling duurde langer dan gedacht. „We hadden eigenlijk allang bezig willen zijn." Het proefproject is nu circa tien dagen in bedrijf De eer ste algen groeien als kool. „Het is W. van Nieuwenhuijzen uit Sint Philipsland heeft samen met de Stichting Zeeschelp een nieuwe manier om mosselen te kweken ontwikkeld. een soort die ook in de Ooster- schelde voorkomt en die mosselen graag hebben. Ze zijn microsco pisch klein en vermeerderen zich. Langzaam kleurt het water groen. Ik verwacht dat ze zich over een maand voldoende hebben ver meerderd." Dan levert stichting Zeeschelp het mosselbroed aan. „Op touwen. Het werkt eigenlijk hetzelfde als in de hangcultuur. Ge doseerd komen de algen in het wa ter bij de mosselen. Na twee tot drie maanden worden ze in de Oosterschelde uitgezet." foto Willem Mieras. Cornelie de Jonge, projectleider Marcel Aanen en energieconsulente Asha Hoogerland; „Wel eens aan spaarlampen gedacht?" Project Borsele leidt tot flinke besparingen op energierekening. door Willem van Dam heinkenszand - Zóveel? Ja, zóveel. Cornelie de Jonge uit Ovezande kijkt blij verrast. Vijftig euro per maand besparen op een energiere kening van iets meer dan 200 eu ro. Dat is 600 euro per jaar! Ener gieconsulente Asha Hoogerland (28) rekent mevrouw De Jonge glimlachend voor: een tweeper soonshuishouden in een modale eengezinswoning hoeft maande lijks niet meer dan 150 euro aan gas, water en licht te betalen. Maar dan moet ze wél wat bewuster met haar energieverbruik omgaan. Dus niet de hele dag de pc laten aanstaan; niet - zoals mevrouw De Jonge nogal eens overkomt - 's nachts voor de televisie ('Ik kijk graag naar Animal Planet') in slaap dommelen; niet de vriezer op min 24 zetten. Het zijn stuk voor stuk kleine maatregelen, maar ze voor komen dat er maandelijks vele tientallen euro's in het niets ver dwijnen. Asha Hoogerland is een van de tien energieconsulenten die sinds maart van dit jaar in Bor sele adressen langsgaan, om men sen die op de rand van het mini mum leven van adviezen te voor zien hoe de energierekening bin nen de perken te houden. Het pro ject (Energie Sociaal) is opgezet door de gemeente Borsele in sa menwerking met het Zeeuws Plat- Met kleine maatregelen valt fors te besparen op energieverbruik. In de gemeente Borsele zijn ener gieconsulenten actief om men sen daravan bewust te maken. form Duurzame Ontwikkeling en energiebedrijf Delta. Daarbij snijdt het mes aan diverse kanten. Zowel de portemonnee als het milieu is er bij gebaat. Bovendien: de ener gieconsulenten zijn allemaal uitke ringsgerechtigden 'Uniek in Ne derland' zei Ad Phernambucq van het Zeeuws Platform Duurza me Ontwikkeling in maart bij de start van het project. Ook elders in Nederland werden vergelijkbare initiatieven genomen maar Borse le is, zegt projectleider Marcel Aan en, de enige Zeeuwse gemeente met een dergelijke aanpak. Architecten Stedenbouwkundige! In verband met onze jaarlijkse studiereis zijn op vrijdag 21 september onze kantoren in Goes, Middelburg, Breda en Terneuzen de gehele dag gesloten. ARNEMUIDEN - Toen Prorail aan het graven was onder de noordbaan van de A58 bij Arnemuiden, moest een muur van containers voorkomen dat onontplofte grana ten uit de oorlog schade aan zou den richten. Nu voor de aanleg van de Sloelijn gewerkt wordt aan de zuidbaan, is zo'n bunker niet nodig. Daar is ooit een laag aarde gestort, waardoor Prorail niet zo ver de grond in gaat, verklaart een woordvoerster. Bij de zuidbaan, waar het graafwerk bijna klaar is, zijn duizenden lichte granaten, pa tronen en mijnen gevonden, maar geen zware vliegtuigbommen, zo als bij de noordbaan. Vrijwilligers haken niet af nu godshuis nog geen subsidie binnensleept. CROEDE - Hoewel vrijwilligers van de Stichting Restauratie en Exploi tatie NH Kerk Groede diep teleur gesteld zijn dat dit jaar weer geen subsidie beschikbaar is voor het opknappen van hun godshuis gaan ze onverminderd door met inzamelingsacties. De toekomstvi sie voor het kerkgebouw houdt mensen op de been. Het uitbreken van muren en plafonds moet de oorspronkelijke, middeleeuwse kerk blootleggen én de geschiede nis van de Waalse kerk inzichtelij ker maken. Het groter worden van de kerk komt ook kunstzinnige manifestaties en concerten, twee doelen waarvoor het godshuis ook gebruikt zal worden, ten goede. Monumentenzorg juicht de voor gestelde veranderingen toe. In de kerk is zondagmiddag tussen twee en vijf te zien hoe het interieur er in de toekomst uit moet komen te zien. Het kerkbestuur overlegt bin nenkort met collega's van andere geloofsgenootschappen over plaat sen waar de gemeenteleden tijde lijk onderdak kunnen vinden. OVEZANDE - De talentenjacht voor beginnende bands 2nd influenZ keert na een jaartje dorpshuis Kwa- dendamme terug naar de Ovezand- se jeugdsoos De Klomp. Het aan kleden van de zaal in Kwadendam- me kostte veel tijd en de bezoekers vinden De Klomp ook gezelliger. Nadeel is dat in De Klomp 'maar' ruim tweehonderd mensen mo gen. De entree blijft 5 euro. Wie in de zaal al een kaartje koopt voor de volgende keer, is 3 euro kwijt. Bussen uit Goes en door Borsele naar Ovezande zijn gratis. De eer ste editie is vrijdag 19 oktober.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 63