Compostering leidt opnieuw tot ophef mw Hoofdhuidkoeler voor ziekenhuis Zierikzee Grote kans op tweede rondje mosselzaad Eilandbrede koopzondag kan, maar is geen wens van college RBH is dé uuinterbcindenspecialist SS uinksys draadloze router 4451 it Bernkrasimil IMS. aflevering, plaatsing en HI 13-56137! beveiligingjp nn gi wviw.BWpliafillllll.»! 'binnantte 0113 regio 26 J Donderdag20september2007 PZC Apparaat voorkomt haaruitval als gevolg van chemotherapie. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Het Rode Kruiszieken- huis in Zierikzee beschikt vanaf volgende maand over een hoofd huidkoeler. Met dit apparaat kan haaruitval als gevolg van chemo therapie worden voorkomen. Het verlies van het hoofdhaar wordt door veel kankerpatiënten als extra belastend ervaren. Onge veer dertig ziekenhuizen hebben inmiddels de beschikking over één of meerdere hoofdhuidkoelers. Het apparaat bestaat uit een kap waarin ijskoude vloeistof wordt rondgepompt. De temperatuur van de hoofdhuid loopt hierdoor terug naar 15 a 18 graden. Bij deze temperatuur is de bloedtoevoer minder en is de chemische stof, die kankercellen vernietigt, min der actief Als gevolg daarvan krijgt haaruitval minder kans. „In de standaardbehandeling zit de patiënt dertig minuten vóór en negentig minuten na de chemothe rapie aan de machine," zegt onder zoekster Corina van den Hurk van het Integraal Kankercentrum Zuid in Eindhoven. De ervaring bij borstkankerpatiënten leert dat in ruim de helft van de gevallen het hoofdhaar behouden blijft. Bij pa tiënten die chemo in een hoge con centratie moeten gebruiken, werkt koeling niet. Bij leukemie is de be handeling eveneens ongeschikt. Het reguliere ziekenhuisbudget voorziet niet in de aanschaf van hoofdhuidkoelers. De ongeveer 15.000 euro kostende apparaten worden veelal aangeschaft uit do naties van de Roparun. In Zierik zee echter is de machine geschon ken door de stichting Bevordering gezondheidszorg en maatschappe lijke zorg Schouwen-Duiveland. Deze stichting beschikt over 'een kapitaaltje' dat is overgebleven van het voormalige ziekenfonds Schouwen-Duiveland. „We heb ben de donatie gedaan op voor waarde dat het apparaat in Zierik zee komt te staan," zegt bestuurs lid Frans Babijn. De machine wordt 2 oktober aangeboden aan het Rode Kruisziekenhuis. Meer informatie: www.geefhaareenkans.nl Wj Schouwen-Duivelandse stichting schenkt Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee een machine die het haar van kankerpatiënten spaart in geval van chemotherapie. Herkent u mij nog1 I fil€DRM H€INH€NS2RMD 6.V. ujuj uj.riedQm.nl Bezoek oris aan de Schouwersweg 66 in Heinkenszand of bel: 0113 -56 77 50 QOQBfttAH VtfDeSTBfG3 JniBcesrone jtyodhamatwes YERSEKE - De kans is groot dat mosselkwekers dit najaar nog eens kunnen uitvaren voor mosselzaad. In de Waddenzee, maar ook in de Oosterschelde en Voordelta liggen nog 'interessante' hoeveelheden mosselzaad, zegt secretaris H. van Geesbergen van de producentenor ganisatie in Yerseke. Gisteren was de laatste dag van de eerste móssel- zaadvisserij dit najaar in de weste lijke Waddenzee. De vergunde tien miljoen kilo is opgevist en ver- zaaid op percelen in de Wadden zee. Daar zit nog meer in het vat, als de voortekenen niet bedriegen. Dat is ook het geval in de Ooster schelde en in de Voordelta. Om hoeveel kilo het gaat en wat daar van mag worden opgevist, is nog niet bekend. „Er lijkt hier en daar visserij mogelijk", zegt van Gees bergen voorzichtig. Die berekenin gen zijn eind deze week klaar. Buren verwijten elkaar leugenachtig gedrag, CU-fractie stelt vragen. door Martijn de Koning NIEUWERKERK - De Nieuwerkerkse los Flikweert trekt opnieuw aan de bel over de composteringsactivi- teiten van haar achterbuurman Marco van Klinken. Volgens Flik weert houdt die zich niet aan de regels door ook voor derden te composteren en niet alleen voor zichzelf De Nieuwerkerkse, eigenaar van een fruitteeltbedrijf, rakelt er een oude discussie mee op. Twee jaar geleden bracht ze met een paar bu ren de zaak nog voor de Raad van State, nadat de gemeente had geoordeeld dat de afvalverwerking van Van Klinken binnen het be stemmingsplan past zolang dat een nevenactiviteit naast het boe ren is. De Raad van State beoor deelde de bezwaren echter als on gegrond. Flikweert zegt dat de om standigheden inmiddels veranderd zijn. „Volgens de afspraak mag meneer Van Klinken alleen voor zichzelf composteren. Maar ik zie steeds vrachtauto's heen en weer rijden. Het is duidelijk dat hij er ook ande re partijen bij betrekt." Ze merkt ook aan andere dingen dat Van Klinken steeds meer werk zou maken van het composteren. „Het aantal vogels en ongedierte in onze boomgaard neemt er door toe. Als dat zo doorgaat, houden we straks geen fruit meer over." Van Klinken reageert boos op de beschuldiging. „Dit is een keiharde leugen." Volgens hem haalt Flik weert een zaak naar boven die al lang is afgedaan. „Ik heb eerder ge- Volgens fruitteler Jos Flikweert uit Nieuwerkerk composteert buurman Marco van Klinken te gen de regels in ook voor der den. Van Klinken ontkent dat. lijk gekregen van de Raad van Sta te, terwijl mijn werkzaamheden nog steeds dezelfde zijn. Ik com- posteer alleen voor mezelf. Dus ik vind dit helemaal niet netjes." Voor de gemeentefractie van de Christenunie op Schouwen-Duive land is de zaak aanleiding vragen te stellen aan het college. Handelt Van Klinken wel volgens het be stemmingsplan, vraagt de partij zich af En zo nee, wat gaat de ge meente daar dan aan doen? Overbodige vragen, vindt Van Klinken. „Ik heb een brief liggen van het college waarin staat dat mijn werkzaamheden binnen het bestemmingsplan passen en er geen reden is in te grijpen. Ik be grijp dus echt niet waar dit van daan komt." Flikweert hoopt dat de gemeente het composteren alsnog stopzet. „Ik gun iedereen een bedrijf, maar dat van meneer Van Klinken hoort niet thuis tussen allemaal fruittelers." Harmonieorkest treedt op in St. Nicolaaskerk BROUWERSHAVEN - Harmonievere niging Nut 8c Uitspanning uit Zon- nemaire geeft zaterdag een concert in de Sint Nicolaaskerk in Brou wershaven. Het programma biedt een indruk van het brede repertoi re van dit orkest. Naast marsen als Seniora en Nadia speelt de harmo nie onder meer de Libertango van Piazzolla, Pirates of the Caribean en A Klezmer Karnival. Het con cert begint om 20.00 uur. Vlissingen maakt kans op eerste Cruyff Court VLISSINGEN - Vlissingen staat op de lijst voor een Cruyff Court, een modern trapveldje met als doel jongeren samen te laten sporten in hun wijk. Het Cruyff Court in Vlis singen zou de eerste zijn in Zee land. De gemeente Vlissingen heeft een inventarisatie gemaakt van plaatsen waar dit veld zou kunnen komen. De voorkeur gaat uit naar het Middengebied. Goedereede informeert vrijwilligersgroepen GOEDEREEDE - De Gemeente Goed- ereede houdt maandag 24 septem ber een bijeenkomst in het ge meentehuis voor vrijwilligersorga nisaties, aanvang 19.15 uur. Doel van de avond is met vrijwilligers te discussiëren over het belang van hun bijdragen aan maatschappelij ke ondersteuning. Ook wordt inge gaan op steun die deze organisa ties op hun beurt kunnen krijgen van gemeente en provincie. Excelsior treedt op in Manhuistuinconcert GOES - Het wekelijkse concert in de serie Manhuistuinconcerten wordt zondag 23 september ver zorgd door muziekvereniging Ex celsior uit 's-Heer Arendskerke. Het optreden duurt van 12.30 uur tot 13.30 uur. De Goese Manhuis- tuin is te bereiken langs het poort je naast Zusterstraat 11. Bij slecht weer gaat het concert door in de Grote Maria Magdalenakerk. Vervuiling Zaamslag dit najaar opgeruimd ZAAMSLAG - De gemeente Terneu- zen begint dit najaar met het op ruimen van de vervuiling op de lo catie Koepoortstraat 13-15 in Zaam slag. De bodem is ernstig verontrei nigd door bestrijdingsmiddelen. Na de grondsanering vindt aanslui tend een grondwatersanering plaats. Het karwei kost 375.000 eu ro en kan op 50 mille na betaald worden uit het Investeringsbudget Stedelijke Vernieuwing. Creatiefbeurs richt zich nu ook op vrije tijd GOES - In de Zeelandhallen in Goes is vrijdag 28, zaterdag 29 en zondag 30 september de negende editie van Zeeland Creatief De beurs heet nu Zeeland Creatief 8c vrije tijd. Naast bloemschikken en beeldhouwen komen nu dus ook reizen, sporten, kunst en cultuur en koken aan bod. Openingstij den: vrijdag 13.00-21.00 uur, zater dag en zondag 10.00-17.00 uur. B en W houden vast aan beperkte zondagopenstelling. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het invoeren van een eilandbrede zondagopenstelling van winkels op Schouwen-Duive land voor het hele jaar is juridisch mogelijk, maar het college van bur gemeester en wethouders is er geen voorstander van. Dat ant woordt het college in een raads- brief op vragen vanuit de gemeen teraad. Tijdens de laatst gehouden verga dering van de adviescommissie Sa menleving en Bestuur werd het college door een meerderheid van de raadsfracties gevraagd te kijken of koopzondag in alle kernen op het eiland mogelijk is. Wettelijk ge zien is het volgens het college mo gelijk, mits er sprake is van 'toeris tische aantrekkingskracht'. Het geen op Schouwen-Duiveland - waar het toerisme een belangrijke economische rol speelt - mogelijk heden biedt. Het college is, zegt wethouder A. Verseput, echter niet van plan met voorstellen in die richting te komen. Het college heeft door zondag openstelling in zeven van de acht tien Schouwse kernen toe te staan geprobeerd een compromis te slui ten. Zo wordt in - vooral in de Westhoek - de praktijk gegroeide situatie gelegaliseerd, worden toe rist en recreant adequaat bediend en wordt ook rekening gehouden met de groepen binnen de bevol king van Schouwen-Duiveland die hechten aan de zondagsrust. „Wij kiezen er als college voor vast te houden aan die door ons gehan teerde lijn. Als de politieke fracties wel overal zondagopenstelling van winkels willen, is het aan hen om met voorstellen te komen." 1^ Schouwen-Duivelands dagelijks gemeentebestuur ziet niets in het hele jaar de winkels openstel len op zondag in alle kernen op het eiland. Verpleegkundigen demonstreren het koelapparaat. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 60