Zeeland PZC Geld voor feesten en herdenking Kerk blijft stichting motiveren Bietencampagne begint dit jaar al vroeg ZEEUWS-VLAANDEREN 36 en 37 25 33 Cadzandse kok Bas Dierick bereidt wereldmaaltijd deD RVKKE RY op het Binnenhof tijdens Week van de Smaak Brasseriemenu met Foto's verbeelden de subjectieve werkelijkheid in Kats Donderdag 20 september 2007 Plan voor toelaten water in Vlaamse Hedwigepolder is klaar Tip? redtern@pzc.nl B en W Terneuzen willen 'saamhorigheid' inwoners bevorderen. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN -Voor alle kernen in de gemeente Terneuzen komt er van af volgend jaar geld beschikbaar voor de organisatie van activitei ten rond de viering van Koningin nedag, de intocht van Sinterklaas, de viering van Bevrijdingsdag en de dodenherdenking. Er moeten dan overal wel mensen opstaan die die activiteiten willen organiseren. Op dit moment wordt niet overal aandacht be steed aan de bewuste volksfeesten en herdenkingen. Burgemeester en wethouders willen dat, 'met het oog op de bevordering van de saamhorigheid' wel stimuleren door voor iedere kern een subsidie in het vooruitzicht stellen. Zo is er bijvoorbeeld voor Overslag, waar nu helemaal niets wordt georgani seerd, ook een bedrag opgeno men. In de voormalige gemeenten Axel, Sas van Gent en Terneuzen wer den sommige activiteiten wel en andere weer niet gesubsidieerd. Daarnaast bestonden grote ver schillen in de wijze van subsidië ring en de hoogte van de bedra gen. In de Nota harmonisatie sub sidiëring volksfeesten en herden kingen wordt nu alles gelijk getrok ken. Als de gemeenteraad er mee instemt krijgen organisatoren in ie dere kern voor Koninginnedag een m Alle kernen in de gemeente Ter- neuzen krijgen geld voor viering Koninginnedag, intocht Sinter klaas, viering bevrijdingsdag en dodenherdenking. basisbedrag van 6oo euro plus 25 cent per inwoner. Voor de intocht van Sinterklaas is dat een basisbe drag van 100 euro plus vijf cent per inwoner. Hetzelfde geldt voor de viering van Bevrijdingsdag. Voor de dodenherdenking krijgen de drie hoofdkernen Axel, Sas van Gent en Terneuzen een vast be drag van 950 euro. De overige dor pen krijgen 150 euro. De subsidie bedragen worden voor vier jaar vastgesteld. Het is dus niet de be doeling om jaarlijks de subsidiebe dragen aan te passen aan de hand van wijzigingen in inwonertallen. Het bedrag per activiteit wordt pas beschikbaar gesteld als er ook in derdaad iets georganiseerd wordt. Wat Koninginnedag betreft gaan alle kernen behalve Terneuzen er in mindere of meerdere mate op vooruit. De Stichting Oost-Indië Monument wordt apart gesubsidi eerd en de jaarlijkse bijdrage wordt met 100 euro verhoogd naar 400 euro. De carnavalssubsidies in de voor malige gemeente Sas van Gent blij ven. De Betekoppen krijgen 3.300 euro en het bijdrage voor andere clubs gaat naar 300 euro. Fabrieken draaien vanaf vandaag, campagne duurt tot begin januari. TERNEUZEN - Weggebruikers opge past: slik op de weg! In Zeeuws- Vlaanderen zijn de afgelopen week de eerste suikerbieten al ge rooid. En dat betekent een vroege start van de campagne. De bietentijd betekent dat er de ko mende maanden vanuit deze regio dagelijks transporten plaatsvinden naar Suiker Unie in Dinteloord. Deze fabriek verwerkt de komen de maanden zon twee miljoen bie ten. Directeur agrarische zaken Gert Sikken verwacht een bovenge middelde opbrengst. De campag ne duurt tot en met de eerste week van januari. Vandaag begint in Dinteloord de verwerking van de suikerbieten. Een proces dat tot begin januari onafgebroken zal doorgaan. De bie ten komen niet alleen uit Zeeland en Brabant, maar ook uit Lim burg, Zuid-Holland en een deel van Gelderland. „Het komt echt uit alle windstreken", aldus direc teur Sikken van Suiker Unie aan de vooravond van de campagne. Volgens hem zit er in de aange voerde kwaliteit van de bieten veel verschil. „Het maakt nogal uit of je vroeg hebt kunnen zaaien en op de losse grond zit of je bieten teelt op zware klei waar veel waterover last is geweest", legt Sikken uit. In het eerste geval heeft de biet goed kunnen groeien. Op de door water dichtgeslagen klei zal dat minder het geval zijn. Toch is zijn verwach ting dat 2007 een goed suikerjaar is. „We praten dan over de op brengst aan suiker per hectare. Die zal bovengemiddeld zijn." Vrijwilligers haken niet af nu godshuis nog geen subsidie binnensleept. CROEDE - Hoewel vrijwilligers van de Stichting Restauratie en Exploi tatie NH Kerk Groede diep teleur gesteld zijn dat dit jaar weer geen subsidie beschikbaar is voor het opknappen van hun godshuis gaan ze onverminderd door met inzamelingsacties. De toekomstvisie voor het kerkge bouw houdt mensen op de been. Het uitbreken van muren en pla fonds moet de oorspronkelijke, middeleeuwse kerk blootleggen én de geschiedenis van de Waalse kerk inzichtelijker maken. Het gro ter worden van de kerk komt ook kunstzinnige manifestaties en con certen, twee doelen waarvoor het godshuis ook gebruikt zal worden, ten goede. Monumentenzorg juicht de voorgestelde veranderin gen toe, wat kerkenraad en stich ting een hart onder de riem steekt. In de kerk is zondagmiddag tussen twee en vijf te zien hoe het interi eur er in de toekomst uit moet ko men te zien. Het kerkbestuur overlegt binnen kort met collega's van andere ge loofsgenootschappen over plaat sen waar de gemeenteleden tijde lijk onderdak kunnen vinden. Spaanse flamencodansers, de har monie en een trapeze-artieste op de Markt, concerten en andere acti viteiten in het Slijkstraatje en expo sities in de kerk moeten zondag weer een paar mille in de stich- tingskas laten stromen.. Markt 511 Middelburg T0118 886 886 CADZAND - Kok Bas Dierick van restaurant Cadzandria in Cadzand reist maandag naar Den Haag om op het Binnenhof een wereldmaal tijd te bereiden. Hij doet dat in de Week van de Smaak met zes andere koks, die zijn aangesloten bij de organisatie Euro Toques. De voedsel- en landbouworganisa tie van de Verenigde Naties (FAO) heeft berekend dat iedere wereld burger zou kunnen eten als de we reldvoedselproductie eerlijk en ge lijk zou worden verdeeld. De Week van de Smaak haakt daar op in. De Tweede Kamer heeft Euro Toques uitgenodigd om een 'be wuste' wereldmaaltijd te bereiden voor 300 tot 350 mensen. De maal tijd wordt dinsdag opgediend. De bieten gaan weer op transport en dat betekent dat ook de bietencampagne weer begint. foto Camile Schelstraete vanavond vanaf 17.30 uur salade geitenkaas, slibtong of wrap met frieten en chocolademousse 15,00 of 12,50 (vegetarisch) Reserveren? bel 0118 - 886 866 za. 22 september 15.00-16.30 uur Michael Berk gitaar tijdens de verbouwing staan de kranten en tijdschriften op ons binnenplein www.drukkerijmiddelburg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 53