Bennati wint en wint, maar mag niet naar WK Kleine Messi is weer grote man Eindelijk weer Fries in de basis Uefa-president Platini waarschuwt politieke leiders van 27 EU-landen Italië weer bovenaan wereldranglijst 42 Donderdag 20 september 2007 PZC Roorda debuteert, Alves blijft grote afwezige bij SC Heerenveen. HEERENVEEN - Geert Arend Roorda maakt vandaag in de Uefa Cup wedstrijd tegen het Zweedse Hel- singborgs IF zijn debuut voor SC Heerenveen. De negentienjarige middenvelder is de eerste geboren Fries in een Europese wedstrijd van Heerenveen sinds Max Hout tuin in het seizoen 2000-2001. Trainer Gertjan Verbeek heeft ver trouwen in Roorda, die vorig jaar nog A-junior was, maar zich dit seizoen als een komeet ontwik kelt. „Het is leuk dat we met Geert Arend een echte Heerenvener in het elftal hebben", zei Verbeek. „Maar de reden dat ik voor hem kies is bovenal dat hij veel kwali teit heeft. Dat hij pas negentien is, zegt mij niet veel. Met het vertrek van Paul Bosvelt hebben we veel creativiteit ingeleverd en Geert Arend kan dat invullen. Hij is er klaar voor." De grote afwezige bij Heerenveen blijft Afonso Alves. De Braziliaan se international had vorige week vrijdag, voor de competitiewed strijd tegen Excelsior, in Heeren veen moeten terugkeren na het spelen van twee oefeninterlands. Hij kwam niet opdagen en tot en met gisteren was er nog steeds geen spoor van hem. „Dat hij er niet bij is, frustreert mij niet", al dus Verbeek. „Ik steek mijn ener gie in de spelers die er wel zijn." Robin van Persie is uitzinnig van vreugde nadat hij Arsenal tegen Sevilla op 2-0 heeft gezet. Kolo Touré viert het feestje mee. foto Tom Hevezi/AP BRUSSEL - Het topvoetbal in Euro pa wordt bedreigd door het grote geld. Als de Europese Unie komen de maand in het nieuwe hervor mingsverdrag niets of te weinig vastlegt om de belangen van de bonden en clubs te beschermen, dan blijft er niets over van de sport in de huidige vorm. Dat schrijft Uefa-president Michel Plati ni in een brief aan alle politieke lei ders van de 27 EU-landen. „Wil Europa echt dat voetbal lou ter een saaie, eendimensionale, commerciële bezigheid wordt waarin het verdienen van veel geld het enige motief is? Geld is nooit het ultieme doel van voetbal ge weest. Het winnen van wedstrij den en titels is altijd het belangrijk ste streven geweest. Dat moet zo blijven. Ik doe daarom een beroep op U, omdat U onze laatste hoop bent op een gezonde en evenwich tige toekomst voor het voetbal", betoogt de 52-jarige Fransman. Platini wil dat de EU-leiders, die komende maand bijeen komen, in de nieuwe EU-wetgeving een uit zondering maken voor topvoetbal. De Uefa hoopt dat de EU ruimte laat bij de clubs om de ontwikke ling van spelers uit eigen land te bevorderen en daarmee de in stroom van buitenlandse voetbal lers enigszins te beteugelen. Ook blijft de Uefa zich sterk ma ken voor de gezamenlijke, uiterst lucratieve verkoop van de uitzend rechten van bijvoorbeeld de Cham pions League en het EK voor lan denteams. Nederlands elftal stijgt na zege op Bulgarije naar de vijfde plaats. ZURICH - Het Italiaanse voetbalelf tal heeft de eerste positie op de we reldranglijst heroverd op Brazilië. Het team van bondscoach Roberto Donadoni is op de gisteren gepre senteerde lijst van de FIFA geste gen van plaats drie naar één. De wereldkampioen dankt het her krijgen van de koppositie vooral aan de 2-1-overwinning van vorige week in en tegen Oekraïne. Brazilië zakte ondanks drie over winningen in vriendschappelijke interlands van plaats één naar drie. Argentinië behoudt de twee de plaats. Kwalificatiewedstrijden voor het Europees kampioenschap tellen zwaarder en daar profiteerde behal ve Italië ook Oranje van. Het Nederlands elftal klom van plaats zeven naar vijf) dankzij de recente 2-0-overwinning op Bulga rije. België klimt stilaan uit het dal. De Rode Duivels stegen door een zege op Servië (3-1) naar de zestig ste plaats. De toptien van de wereldranglijst: 1 Italië, 2. Argentinië, 3. Brazilië, 4. Duits land, 5. Nederland, 6. Frankrijk, 7. Spanje, 8. Portugal, 9. Engeland, 10. Kroatië. Italiaanse sprinter profiteert van blunder iandgenoot Petacchi. door Harm Vonk GRONINGEN/TALAVERA DE LA REINA - Volgens bondscoach Franco Balle- rini past Daniele Bennati niet in de wegwedstrijd van het wereld kampioenschap in Stuttgart, vol gende week zondag. In Spanje mis staat 'II Benna' in ieder geval niet: de Italiaanse spurtbom van larri- pre won gisteren na de eerste etap - pe ook de zeventiende lit van de Vuelta in Talavera de la Reina. Nadat hij de bijna complete inter nationale sprintelite in de haven stad Vigo klop had gegeven, bena drukte Bennati het al. „Ik ben méér dan alleen een sprinter", zei de Lampre-renner meerdere ma len. Dat hij wordt gekarakteriseerd als sprinter, was volgens de renner te eenzijdig. „Want ik kan ook in de voorjaarsklassiekers mee", ripos teerde Bennati. En het WK in Stut tgart? „Ik hoop dat Ballerini ziet wat ik óók kan." Maar Baikrim zag niet in Bennati v/at Bennati wel in zichzelf ziet. De keuzeheer van de Squadra Az- zurra belde hem vorige week op in Spanje. „Om te zeggen dat ik er niet bij zal zijn. Ik zou niet ge schikt zijn voor de agressieve wed strijd die ze verwachten", somber de Bennati. Gisteren bewees de renner niet het ongelijk van de bondscoach, daarvoor sprintte de 'Ik ben méér dan alleen een sprinter. Ik kan ook in de voorjaarsklassiekers mee' voornaamste concurrent Ales- sandro Petacchi nu eenmaal tac tisch veel te slecht, maar Oscar Freire en Spanje zullen de negen koppige Italiaanse formatie voor Stuttgart - zónder 'II Benna' - met een forse glimlach bekijken. Want wat Petacchi in Talavera de la Rei na liet zien, was ronduit kinder lijk. 'Alejet' wist het zelf ook, na dat naast Bennati ook nog Paolo Bettini (Quickstep) hem voorbij flitste op de finish. De Milram- sprinter, al tweemaal succesvol in deze Vuelta, sloeg zichzelf meerde re keren op zijn helm: hoe had hij zo dom kunnen zijn? Petacchi wachtte eenvoudigweg en routi neus tot ploeggenoot Erik Zabel als laatste wagon af zou haken voordat hij zijn jump kon maken. Dat was veel te laat: Bennati ver snelde, troefde eerst de Duitser af, maakte daarna slim gebruik van een bochtje naar links in de slot- meters en sloot het gat voor Petac chi vakkundig af Voordat Bennati zijn succes mocht vieren, ging de aandacht 150 kilo meter uit naar Juan Olmo (Andalu- cia) en Jorge Garcia Marin (Relax). De Rabobank-ploeg van klasse mentsleider Denis Mentsjov leun de lekker achterover. De Neder landse ploeg liet het meeste werk over aan de sprintersploegen, die een van hun laatste kansen roken. Zes kilometer voor de streep werd het Spaanse duo ingerekend, waar na Bennati optimaal van het Mil- ram-werk en de Petacchi-blunder profiteerde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 44