1 Stunt T Opvoedkundige en psychiater samen in Amares Martelgang pzc Donderdag 20 September 2007 3 COMMENTAAR De vraag wel/geen Westerschelde Container Terminal blijft nog even boven de markt hangen. Hoe begrijpelijk de roep om eindelijk eens knopen door te hakken ook is, haast mag het niet winnen van zorgvuldigheid. Zeker niet, nu het einde van de martelgang in zicht is. Door voortschrijdende ontwikkelingen heeft het plan voor de WCT ernstige concurrentie gekregen van het plan voor een Verbrugge Container Terminal. Terecht is daarom besloten tot een analyse van alle containeractiviteiten en -plannen in het Sloegebied. Kort gezegd komt die erop neer dat een WCT en een VCT niet beide kunnen. En de afweging pakt voor de VCT positiever uit dan voor de WCT. Dat lijkt genoeg voor een keus. Echter, de analyse laat een aantal vragen onbeantwoord. Met name over de nautische toegankelijkheid en of Verbrugge een VCT kan behappen. Het is logisch dat het dagelijks provinciebestuur hierover meer informatie wenst alvorens een standpunt aan de Staten voor te leggen. Maar dan wel onder de voorwaarde dat er in oktober een heldere keus kan worden gemaakt tussen WCT en VCT. Of het verstandig is om de analyse zónder standpunt te presenteren is vers twee. Niet dus, want het leidt alleen maar tot meer verwarring en onduidelijkheid. Dat blijkt al uit het commentaar van Zeeland Seaports, dat niet veel verder komt dan de WCT nog maar eens als unique selling point aan te prijzen en nauwelijks ingaat op de conclusie dat het Zeeuwse achterland de containerstroom van twee terminals niet aan kan. Opbergkrat liWIMjJI Melkwit transparant. 23x47x39 cm. RUIM 50% KORTING 3.4? HET WORDT PRACHTIG MET PRAXIS De aanbieding is geldig t/m zondag 23 sept.2007 Jeugd met dubbele problematiek vindt hulp in Kloetinge. door Ondinc van der Vleuten kloetinge - Psychiaters en opvoe dingsdeskundigen slaan bruggen tussen hun vakgebieden in Ama res. Amares is het eerste Zeeuwse multifunctionele centrum voor licht verstandelijk gehandicapte kinderen en jongeren die daar naast nog eens kampen met psy chiatrische problemen. Amares biedt, verdeeld over drie huizen, 21 plaatsen voor interne behandeling, zes plaatsen voor dag behandeling en een polikliniek voor ambulante cliënten. Kinde ren en jongeren van 4 tot 21 jaar worden er behandeld met een combinatie van psychiatrische en orthopedagogische zorg. Voor de ze Zeeuwse jongeren betekent de komt van Amares dat zij en hun ouders niet meer tussen wal en schip terechtkomen. Voorheen waren de kinderen in behandeling bij óf een psychia trisch óf een pedagogisch cen trum. Los van elkaar konden deze geen optimale hulpverlening bieden. Psychiatrie en orthopedagogie kij ken vanuit hun vakgebied heel ver schillend naar cliënten en hebben heel verschillende behandelmetho den. Aan Amares de uitdaging 'olie en water' te combineren, aldus Hein Abbing, bestuurder Stichting AZZ. Op het grensvlak van de twee spe cialismen ontstaat een nieuwe aan pak, in een omgeving die helemaal op deze bijzondere groep is inge richt. Vanuit het provinciebestuur wa ren er maar liefst twee afgevaardig den om te benadrukken dat hier iets bijzonders gepresteerd is: zorg-gedeputeerde George van Heukelom en commissaris van de koningin Karla Peijs, die de naam mocht onthullen. Amares: een naam die associaties oproept met liefde (amor) en de zee (mare) en puur om die associa ties gekozen is, legt directeur Bert van Baardwijk uit. Dit is het Wiel van Michiel. Althans volgens de overlevering. Ene De Je moet er een lade voor opentrekken om het te kunnen bewonderen. Ruyter, zoon van Adriaen, later beroemd geworden als admiraal, zou Niet alle Muzeeum-bezoekers komen op dat idee, maar Silvia Lede at- er ooit aan hebben gedraaid. Dat was toen hij als jongetje werkte voor tendeert ze er graag op. Het schoentje is haar pronkstuk nummer de Vlissingse reder Lampsins. Die woonde aan de Nieuwendijk, in een drie. Het moet zijn gedragen door een opvarende van het Vliegend pand aan de kaai waarin nu het Muzeeum huist. Of De Ruyter dit Hart, het VOC-schip dat in 1735 voor de kust van Walcheren verging, touwslagerswiel inderdaad ooit heeft aangeraakt, is nooit bewezen, vlak na vertrek van de Rede van Rammekens. „Ik vind het zó bijzonder Maar, zegt Slvia Lede, 'het komt wel uit die tijd'. Dus ze kan het zich zoiets persoonlijks uit die tijd te kunnen zien. Het is nog zó tastbaar, levendig voorstellen. Michiel's wiel is dan ook haar tweede topstuk. Het liefst zou ik het aanraken." foto's Ruben Oreel go van Zeeland", aldus Weber. Hoe zorgvuldig het Muzeeum ook is uitgedacht, de ontwerpers heb ben zich op een aantal punten ver keken. „Aan de tekentafel dachten we een logische, heldere route door het museum te hebben. Maar de mensen verdwalen echt overal. Toch krijgen we daar weinig klach ten over. Wat blijkt? Mensen vin den het leuk om te dwalen. Maar we gaan volgend jaar toch een nieuwe bewegwijzering plaatsen." Ook heeft Weber de afgelopen ja ren geleerd dat een landelijk the ma met een Zeeuwse inslag het beste aanslaat bij het grote pu bliek. Daarom komt er een expositie over het het Poolgebied. „De wal visvaart staat landelijk in de be langstelling. En vanuit Zeeland zijn er ook veel walvisvaarders ver trokken. Zo kan je een mooie link leggen." Maar het belangrijkste doel voor de komende jaren is, zoals Weber dat zegt, voor rust zorgen binnen de organisatie en financieel 'vet kweken'. „Ons budget is nu rond uit mager." Of het Muzeeum met het De Ruy- terjaar misschien al zijn finest hour beleefd heeft, durft de museumdi recteur niet te zeggen. „Ik hoop dat we dat nog moeten krijgen." Walcheren in vogelvlucht. Gezien vanuit de lucht boven de Rede van Vlissingen. Zo kwakte ene P. Segers het eiland, anno 1669 op het witte doek. Voor Sylvia Lere (30) uit Middelburg is dit het pronkstuk uit de collectie. De all-round mede werkster van het Muzeeum zet het meer dan drie eeuwen oude portret van de Ruyterstad op de eerste plaats van haar top-drie. „Het is uit de fantasie geschilderd, want vliegen konden ze toen nog niet. Maar het oogt echt. Het biedt een weids overzicht, en toch zit het vol details. Hoe vaak ik ook kijk, ik zie steeds weer iets nieuws."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3