Een succesvolle loser in Hollywood Schotse muziek met Scandinavische verrassing PZC Donderdag 20 september 2007 35 Hoofdrol Seth Rogen in 'Knocked up', slotfilm van Film by the Sea. door Thalia Brandt VUSSINCEN - Zijn allereerste hoofd rol, in de hitkomedie Knocked up, zette Seth Rogen in Amerika op de kaart als nieuw komisch talent. In de film, die zaterdag in Vlissin- gen haar Nederlandse première be leeft als slot van Film by the Sea, speelt de Canadese acteur een ge zette, blowende loser die het liefst rondhangt met zijn vrienden en gespeend is van ambitie. Wanneer hij tijdens een dronken avondje uit een one night stand beleeft met een knappe, carrièregedreven showbizzjoumaliste en zij zwan ger blijkt, moet Ben kiezen: hard wegrennen of volwassen worden en zijn verantwoordelijkheid ne men. ludd Apatow, regisseur, producer en schrijver van Knocked up, schreef het personage Ben met Seth Rogen in zijn achterhoofd. „Logisch", lacht de 25-jarige Cana dese Rogen. „Ben lijkt voor 95 pro cent op me. Net als hij bracht ik ooit mijn dagen door met wiet ro ken en rond het huis hangen met vrienden." Tegenwoordig slijt de acteur zijn dagen niet meer in een continue waas van marihuana. Rogen, die in Canada begon als stand-up ko miek, maakte de overstap naar Hol lywood toen ludd Apatow hem acht jaar geleden een rol aanbood in de tv-serie Freaks And Geeks. Hoewel het een cultfavoriet werd, sneuvelde de show na slechts een seizoen. Hun eerstvolgende samenwerking, de tv-show Undeclared waaraan Rogen ook meeschreef, was het zelfde lot beschoren. „De shows werden slecht geprogrammeerd, dus kon geen hond ons vinden", zegt Rogen, die hierna als acteur kleine rollen had in tv-drama Dawson's Creek en in films als Don- me Darko en You, me and Dupree. Ook maakte hij deel uit van het schrijversteam van Sacha Baron Cohens comedyshow Da Ali G Show. Het team kreeg hiervoor in 2005 een Emmy-nominatie. De werkrelatie met Judd Apatow bleef. Zo speelde Rogen in 2005 een bijrol in The 40 year old virgin. Hij vertolkte een vriend van de hoofdpersoon, een overjarige maagd. Ook fungeerde Rogen als co-producent van de hitkomedie, die wereldwijd 275 miljoen dollar opbracht. 'Ik doe alleen maar films waarvoor ik zélf naar de bioscoop zou rennen' Dat de stijgende lijn in zijn car rière zich met Knocked up voortzet te, verbaasde niemand meer dan Rogen zelf „Judd en ik maken pro jecten die wij grappig vinden", al dus de acteur, eveneens producer van Knocked up. „We maken die films zo goedkoop mogelijk en met een groep bevriende acteurs. Op die manier worden het geen fi nanciële zeperds als weinig men sen ze willen zien én hebben we een hoop lol. Het is onverwacht, maar ongelooflijk dat iedereen de ze film zo waardeert. Een recen sent vergeleek Knocked up zelfs met The Graduate'." Zijn volgende project, de komedie Superhad, trok in VS opnieuw vol- Apatow, die Superbad ook produ ceerde, kwam de film tot stand met een bescheiden budget van 20 miljoen dollar." Het feit dat de film in de VS in de eerste tien da gen al 68 miljoen dollar in het laa tje bracht, ziet Rogen als 'een énor me erkenning'. „Ik heb zin om langs iedere filmstudio te gaan en mijn middelvinger op te steken." Hoewel hij ook acteert in Super- bad, is Rogen, net zo Hef achter als voor de schermen werkzaam. Zo schreef hij scenario's voor de vol gend jaar te verschijnen actiekome die Pineapple Express en voor Drill- bit Taylor, een komedie met Owen Wilson. Rogen: „In Pineapple Ex press heb ik een hoofdrol, maar in Drillbit Taylor ben ik, voor de ver andering, geen seconde te zien, ha- ha." Momenteel werkt hij aan The Green Hornet, een verfilming van de gelijknamige televisieserie uit de jaren zestig over miljonair Britt Reid die met zijn hulpje Kato (des tijds gespeeld door Bruce Lee) mis daad bestrijdt. Rogen kruipt in de huid van Reid en is co-auteur en producer van het project, dat er gens 2009 het levenslicht moet zien. „Het wordt een actie-avontu renfilm in de stijl van Lethal Wea pon", belooft Rogen die binnen kort dus 'actieheld' op zijn cv mag zetten. „Géén bewuste carrière- zet", zo verzekert hij. „De enige carrièrekeuze die ik tot nu toe heb gemaakt, is dat ik alleen films doe waarvoor ik zélf naar de bioscoop zou rennen. In een romantische komedie zul je me dus nooit zien. Verder ben ik overal voor in." Knocked up, zaterdag slotfilm bij Film by the Sea in alle zeven zalen van Cine City in Vlissingen. Aan vang: 21.15 uur. De film is vanaf 27 september in het hele land te zien. Ie bioscoopzalen. Superbad, ge schreven door Rogen en zijn jeugd vriend Evan Goldberg, vertelt het 'losjes autobiografische' verhaal van twee minderjarige vrienden die alcohol proberen te scoren voor een feestje. Rogen: „Evan en ik begonnen op ons dertiende aan het scenario en werkten er ons halve leven aan. Toen we het vanaf 2000 probeer den te verkopen, noemden filmstu dio's het echter 'fundamenteel on- maakbaar'. Dankzij lobbywerk van Seth Rogen met Katherine Heigl in Knocked up: „Het is onverwacht maar on gelooflijk dat iedereen deze film zo waardeert." foto Suzanne Hanover/CPD Folktrio Fribo verzorgt zondag optreden in theater De Wegwijzer. door Marius Roeting NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Fribo is volstrekt uniek en pakkend. Hun debuut-cd The Ha'O' Habrahellia was een van de opvallendste folk- cd's van het afgelopen jaar. De groep treedt komende zondagmid dag op in Theater De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland. Fribo wordt gevormd door drie muzikanten uit Schotland, Noor wegen en Engeland. Ze speelden eerder of naast Fribo in of bij groe pen als Malinky, Croft No. 5, Jim Sutherland en Emily Smith band. Het trio werd vernoemd naar een boerderij op een van de Orkney-ei- landen en staat symbool voor wat de groep in feite uitdraagt. De Ork neys zijn onmiskenbaar Schots, maar kennen vanuit de lange be zetting door de Vikingen eveneens invloeden uit de Scandinavische cultuur. De muziek van Fribo is meer dan een optelsom der afzon derlijke delen. Schotse muziek met een Scandinavische verrassing of Noorse muziek in een Keltisch sausje. Met de kristalheldere en loepzuive re, ietwat hese typische Scandinavi sche zang van Anne Sofie Linge te hebben voor het schrijven van pakkende melodieën. De meeste liederen worden gezongen in de moedertaal van Linge Valdal, maar ook in het Engels gezongen songs staan op het programma. „Op het album staan twee songs van Ewan McPherson in het Engels. Ewan is naast muzikant eveneens een goe de zanger en krijgt daarvoor ook de ruimte in Fribo. Dat is nu pre cies het karakter van de groep: uit gaan van de eigenheid van de par ticipanten en daarop inspelen door de anderen. Live zingt Anne Sofie ook een aantal Engelstalige nummers. Net zoals we een com plete set of Highland fiddletunes met onze eigen aanpak spelen", verklaart Summers. Ondanks dat het instrumentarium beperkt is, weet Fribo een breed en vol geluid te creëren, waarin al le ruimte voor details en transpa rantie. In de merendeels slow bal lads creëert men een dromerig sfeertje met een weidse klank. Maar evengoed is de muziek van Fribo erg dynamisch en zit vol spanning. „We houden erg van de slow ballads, maar kom maar eens eerst luisteren voordat je besluit om ons 'langzaam' te noemen." CV Fribo, zondagmiddag in Theater de Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joos land. Aanvang: 15.00 uur. muzikanten versmelten tot een on vergelijkbaar eigen geluid. „We hebben daarin allemaal een gelijk aandeel", vertelt Sarah-Jane Sum mers. „Als je een van de muzikan ten van de groep zou vervangen, dan zou die sound radicaal veran deren." Gitarist en zanger McPherson zegt hierover nog: „Fribo's geluid is een mix van drie individuele stijlen, maar meer dan eenvoudig knip- en plakwerk. We hebben veel tijd gestoken in het leren van eikaars traditie om dat als uitgangspunt te nemen voor onze eigen muziek." 'Ons geluid is een mix van drie individuele stijlen, maar meer dan knip- en plakwerk' Een fraai voorbeeld van die inte- De folkgroep Fribo. Valdal ontkom je niet aan de her kenbare klanken uit de Noorse tra ditionele volkmuziek. De Schotse traditie is gewaarborgd met violis te Sarah-lane Summers, Analiste van de BBC Scottish Young Tradi tional Musician of the Year, die de Highland Scottish fiddle-stijl tot in de finesses beheerst. Ewan McPherson studeerde als een van de eersten af aan Paul Mc Cartneys Liverpool Institute of Per forming arts. Hij zorgt voor de in de Keltische folk zo kenmerkende begeleidingsakkoorden in de open stemming op gitaar of de verfijnde klanken uit de mandola. De diverse achtergronden van de gratie is een intermezzo met een jig, een reel of een strasphey bin nen een Noorse ballade. Of de ty pische syncopen uit de moderne Keltische folkmuziek in combina tie met de verstilde hardanger fidd le-stijl. Het trio wisselt binnen een nummer vernuftig in stijl of sfeer, zonder afbreuk te doen aan het concept van het lied of de tune. Behalve uit de traditie put men ook uit eigen, nieuwe composities. McPherson blijkt daarbij een gave

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 37