Ontpolderplan Hedwige is klaar Iets waar alle Zeeuwen om kunnen lachen Dijken weg langs de Schelde PZC Donderdag 20 september 2007 33 Getij komt door twee bressen in Scheldedijk. door Rinus Antonisse Antwerpen - Vlaanderen heeft het plan voor de ontpoldering van de Hertogin Hedwigepolder en het noordelijk deel van de Prosperpol- der klaar. Het getij krijgt toegang tot het gebied van 465 hectare door het graven van twee bressen in de huidige Scheldedijk. De Sie- perdadijk langs Saeftinghe en de Hedwigedijk (tussen de twee pol ders) worden vrijwel geheel verwij derd. Voordat ontpolderd wordt, moet een nieuwe zeedijk op deltahoog te (met een overstromingskans van eenmaal in de 4000 jaar) wor den aangelegd, ten noorden van de gehuchten Prosperdorp en Ouden Doel. Die wordt tussen 12,5 en 13 meter hoog. Bij Ouden Doel buigt de dijk cirkelvorming af, zo dat het dorpje en een tiental dijk woningen op de Zoeten Berm (de huidige oude dijk) niet in de ver drukking komen. Naast de dijkingrepen is voorzien in: rooien van de beplanting, afbre ken van wegen, gebouwen en con structies, verplaatsen van een ra dartoren, bouw van een nieuw (visvriendelijk) gemaal en diverse maatregelen voor natuurinrich- ting, ontsluiting en recreatie. Uit gangspunt is aanleg van een zo groot mogelijk, duurzaam slik- en schorrengebied. De twee bressen in de zeedijk zijn Schelde-Hedwigebres en Prosper- havenbres genoemd. De natuur- maatregelen bestaan onder meer uit het aanleggen van een kreken netwerk in het gebied. De natuur- types waarop gemikt wordt zijn slikken, pionierschor, schor en ho ger rietschor. Het schor voor de Scheldedijk (en de nieuwe bres) wordt afgegraven; dat van Oude Doel niet. Tussen Scheldeschor en het schor van Ouden Doel wordt een zeer flauwe helling gemaakt, om het hoogteverschil van circa twee meter te overbruggen. Cultuurhistorische waarden krij gen nadruk door een herkennings teken of monument. Die komen ter hoogte van het voormalige Luysfort, het verdronken dorp Ca suele, de Sint-Antoniushoeve en de zuidelijkste grenspaal op de Hedwigedijk. De dijken worden in gericht voor fietsen en wandelen. Onderzocht wordt of het jachtha- ventje in de Properpolder elders te rug kan komen. Het beboeren van het land moet zo lang mogelijk doorgaan. Dat kan in elk geval tijdens de aanleg van de nieuwe zeedijk. De gasdam tussen het Sieperdaschor en het Verdronken Land van Saeftinghe wordt verzwaard. Dit met het oog op aan- en afvoer van vee. Het plan staat in een milieueffect- Het onderzoek voor ontpolde ring van de Hedwige- en Noord-Prosperpolder is aan Vlaamse zijde afgerond. rapport, dat is gemaakt in op dracht van de NV Waterwegen en Zeekanaal. Hierin worden diverse inrichtingsmogelijkheden afgewo gen. Het 'meest milieuvriendelijk alternatief komt als beste uit de bus. Het rapport is goedgekeurd door de dienst Milieueffectrappor tage van het ministerie van Leefmi lieu, natuur en energie. Er komt nog, voor eind dit jaar, een apart Nederlands milieueffect- onderzoek, gekoppeld aan een zo genaamd rijksprojectenbesluit. Dat is in grote lijnen hetzelfde als het Vlaamse milieueffectonder- zoek. Wel zit er een rapport over de kosten bij. De provincie Zee land is initiatiefnemer. Op deze stukken is, in tegenstelling tot in Vlaanderen, inspraak mogelijk. Radartoren verzet, plek nog niet bekend Sieperda- en Hedwigedijk worden afgegraven. 'Ouden Doel Nieuwe dijk op deltahoogte die bij Ouden Doel een extra bocht maakt. België is klaar met het plan voor het ontpolderen van de Hertogin Hedwigepolder en Prosperpolder in (Zeeuws-) Vlaanderen. Volgens een Vlaams milieu-effectrapport komt het meest milieuvrien delijke alternatief als beste uit de bus. PZC Rolant Quist foto Wim Kooijman Verdronken land van Saeftinghe Leidingendijk (Gasdam) Af te graven schor j Schelde Prosperdorp Schelde-Hedwigebres j j in zeedijk Prosperhavenbres j I0H« in zeedijk Schor Oude Doel I 1 blijft bestaan g Eerste stap naar regiosoap moet nu worden gezet. door Ernst Jan Rozendaal OOST-SOUBURG - Er moet nog heel wat water door de Schelde voor Zeeland zijn eigen regiosoap heeft. Maar het plan dat directeur/ hoofd redacteur Flip Feij van Omroep Zeeland gisteren onthulde in de PZC is serieus. Hij heeft een opzet doorgesproken met filmmaker Erik de Bruyn en producent Reinette van de Stadt. „Het is allemaal nog in een heel pril stadium", bevestigt zij. „Voor er iets te zien is, zijn we anderhalf jaar verder. Als het al gebeurt, want we zullen zeker nog geld schieters moeten vinden." Minister Plasterk (PvdA, Cultuur) geeft het Stimuleringsfonds Neder landse Culturele Omroepproduc ties jaarlijks een half miljoen euro extra voor de ontwikkeling van drama door regionale omroepen. Feij denkt dat Omroep Zeeland daarvan een graantje kan meepik ken. Hij wil scenarioschrijvers aan het werk zetten voor een Zeeuwse televisieserie. De term soap dekt niet helemaal de lading, verklaart De Bruyn. „De kosten voor een soap zijn wel heel hoog. Je moet veel afleveringen maken, er is een grote crew nodig. En er zijn al zoveel soaps. Ik heb eerder een serie met wekelijkse af leveringen van een minuut of twintig op het oog, waarbij veel valt te lachen. Een humoristisch programma, een soort 'Sanford and son', over een verhuisfirmaa- tje of een koeriersdienst. Dan 'Voor er iets te zien is, zijn we anderhalfjaar verder' speelt niet alles rondom Oost-Sou burg. De ene keer gaan ze naar Tholen en de volgende keer naar Schouwen. Heel concreet is het al lemaal nog niet. Een voorwaarde is wel dat het in Zeeland wordt ge maakt door zoveel mogelijk men sen uit Zeeland." Op korte termijn zou een synopsis moeten worden geschreven van een stuk of twaalf afleveringen, stelt De Bruyn. Op basis daarvan zou het Stimulerings fonds eind dit jaar kunnen beslui ten of Omroep Zeeland subsidie krijgt. Dan kan vervolgens een sce narioschrijver aan het werk. Of meerdere. Dat raadt Willem Huijbreghs van theaterwerkplaats Het Getij aan. Hij was enkele jaren geleden betrokken bij de minisoap 'Lommerstraat' die Omroep Zee land uitzond. „Ik juich het toe. Mijn tip zou zijn om met meerde re schrijvers te werken. Dat maakt het niet zo kwetsbaar. Verder zou ik professionele acteurs uit Zee land, ik denk bijvoorbeeld aan Bram Kwekkeboom, mixen met amateurs. En af en toe een beken de Zeeuw door het scherm laten lopen. Durf een beetje out of the box te denken." Wil het ooit tot opnamen komen, dan moet nog wel aanvullende financiering wor den gevonden, benadrukken Van de Stadt en De Bruyn. Wellicht van fondsen, de provincie of Zeeuwse bedrijven. De Bruyn: „Het zou leuk zijn om iets te ma ken waar alle Zeeuwen om kun nen lachen. Iets waar ze allemaal trots op zijn. Dat is het ideaal."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 35