Super Voordeel! Boer kweekt mossels in zijn achtertuin V 99 Dijk wordt verzwaard ¥ns ?Pextra voor baggeren kanaal mosselzaad De allerscherpste prijs. t 1 visserij op Imkerij Poppendamme vervangt windmolen door zonnepanelen ,3.ai I Graag gedaan. Super deBoer W pzc Donderdag 20 september 2007 29 Proef in samenwerking met stichting Zeeschelp uit Kamperland. door Maartje Huijben sint phiupsland - Heerlijke verse mosselen zo uit de achtertuin. Het lijkt een utopie, maar akkerbou wer Wim van Nieuwenhuijzen uit Sint Philipsland ziet het er ooit van komen. Hij beproeft samen met stichting Zeeschelp uit Kamperland een nieuwe methode om mosselen te kweken. In bassins op de akker achter zijn woning kweekt hij mos- selbroed (minuscule mosselen ter grootte van een millimeter) op tot mosselzaad van maximaal twee centimeter. Van Nieuwenhuijzen heeft tussen de uien zes bassins staan. Drie voor de kweek van al gen, twee voor de mosselen en één bak voor het overtollige water. Iedere bak is twee meter diep en bekleed met witte folie. „Door de weerkaatsing wordt het water in de zomer niet te warm. Is het toch te heet, dan koelen we het met zout grondwater. Dat heeft een temperatuur van circa tien gra den." Dat water is afkomstig van een bron 159 meter onder de grond. „Daarboven was het water niet zout genoeg. Wat wel frap pant is; tijdens het boren bleek dat er tussen 130 en 159 meter diepte een dikke schelpenlaag ligt. Ooit heeft daar dus de bodem van de zee gelegen." Het proefproject is nu circa tien da- 1*1 Een akkerbouwer uit Sint-Philips- land experimenteert met de kweek van mosselzaad in zijn tuin. De eerste mosselen worden over twee maanden uitgezet. gen in bedrijf. De eerste algen groeien als kool. „Het is een soort die ook in de Oosterschelde voor komt en die mosselen graag heb ben. Langzaam kleurt het water groen. Ik verwacht dat ze zich over een maand voldoende hebben ver meerderd." Dan levert stichting Zeeschelp het mosselbroed aan. „Op touwen. Het werkt eigenlijk hetzelfde als in de hangcultuur. Ge doseerd komen de algen in het wa ter bij de mosselen. Na twee tot drie maanden zijn ze groot genoeg en worden ze in de Oosterschelde uitgezet." Van Nieuwenhuijzen begint daar na met de volgende kweek. Medio 2008 rondt hij de proef af Van Nieuwenhuijzen is vanavond te gast bij de sociëtiet Noord-Beve land, waar hij over het onderwerp praat. De soos is in De Korenbeurs in Kortgene, aanvang 20.00. Maatregel moet voorkomen dat dijk instabiel raakt. door Joeri Wisse ZANDDIJK - De komende weken rij den vrachtwagens met aarde af en aan naar de dijk langs het Kanaal door Walcheren bij het plaatsje Zanddijk, tussen Middelburg en Veere om de dijk met zevendui zend kubieke meter aarde te verste vigen. Dat zijn zo'n 350 vrachtwa gens vol. De reden dat de kanaaldijk wordt verzwaard is dat Rijkswaterstaat over een jaar het Kanaal door Wal cheren gaat baggeren. Daardoor neemt de waterdruk op de dijk toe. De aarde wordt bovenop de dijk aangebracht en aan de voet van de binnenkant van de dijk ge stort. Voor dat laatste deel moet wel eerst de voormalige rioolsloot tijdelijk worden afgedamd en leeg gepompt. Tegelijk met de verzwaring aan de voet van de dijk laat het water schap Zeeuwse Eilanden ook de meidoorns en bramenstruiken weghalen. „Zo ontstaat er ruimte voor een pad waarover tractoren kunnen rijden. Dat vergemakke lijkt het maaien van de sloten, waardoor de doorstroming van wa ter weer verbeterd", zegt een woordvoerster van waterschap Zeeuwse Eilanden. Aannemer Bartels Grondwerken verwacht dat het werk 10 oktober gereed is. grijpskerke - Niet de wind maar de zon levert voortaan de elektrici teit voor de plantenkas van de stichting Het Gors op de Imkerij Poppendamme. Vandaag vertrekt de Turby; 132 zonnepanelen ne men zijn werk over. De Turby is een kleine windmo len met een vermogen van 2,5 kilo watt. Per jaar zou die voldoende stroom moeten leveren voor ander half huishouden. Dat is nooit ge lukt, omdat het een proefmodel was en aan kinderziektes leed. De Turby verruilt Poppendamme van daag na drie jaar voor IJzendijke. Daar wordt de windmolen opge nomen in een proef met elf kleine windmolens. De zonnepanelen le veren behalve aan de plantenkas ook stroom aan de energiespeel plaats die nu op de imkerij wordt gebouwd. Met 132 panelen wordt de zonne-energie-installatie van Poppendamme één van de groot ste van de provincie. De imkerij is straks bijna zelfvoorzienend in haar stroombehoefte. Architecten In verband met onze jaarlijkse studiereis zijn op vrijdag 21 se kantoren in Goes, Middelburg, Breda en Terneuzen de gehele jtember onze dag gesloten. Vergunde tien miljoen kilo in westelijke Waddenzee is opgevist. yerseke - De kans is groot dat mosselkwekers dit najaar nog eens kunnen uitvaren om mosselzaad op te vissen. In de Waddenzee, maar ook in de Oosterschelde en Voordelta liggen nog 'interessante' hoeveelheden mosselzaad, aldus secretaris H. van Geesbergen van de producentenorganisatie mossel cultuur in Yerseke. Gisteren was de laatste dag van de eerste mosselzaadvisserij dit najaar in de westelijke Waddenzee. De vergunde tien miljoen kilo mossel zaad is opgevist en verzaaid op kweekpercelen in de Waddenzee. Er zit nog meer in het vat, als de voortekenen niet bedriegen. Bij een inventarisatie is her en der in de Waddenzee mosselzaad gevon den op stormgevoelige, instabiele plekken of mosselzaad dat door zeesterren wordt bedreigd. Dat is ook het geval in de Oosterschelde en in de Voordelta. Om hoeveel het gaat en wat daarvan mag wor den opgevist, is nog niet bekend. GESLAAGD Evelien Zielschot uit Middelburg heeft haar master degree of scien ce behaald in de human resource studies. Ze studeerde af aan de Universiteit van Tilburg. Haar af- studeerthesis betrof een onder zoek naar de reden waarom werk geversverenigingen nog steeds cao's afsluiten met vakbonden met een lage organisatiegraad. Mora Frikandellen of Hamburgers doos 12 of 20 stuks t6/iei Bloemkool per stuk Fricandeau vers voor u gegrild- per 100 gram Varkenshaas Culinair naturel of seizoen, per kilo Heineken, Amstel of Grolsch Bockbier* 6-pack: 6 flesjes a 30cl Bjjvoorbeeld: één 6-poek Amstel Bockbier De aanbiedingen zijn geldig van donderdag 20 september t/m zondag 23 september 2007, Prijswijzigingen, drukfouten en/of uitverkocht voorbehouden Voor alle aanbiedingen geldt 0P=0P 'Wij verkopen geen alcoholische dranken aan personen onder 16 jaar. Niet in alle winkels verkrijgbaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 31