'Mezelf laten kruisigen werd me te gortig' PZC Donderdag 20 september 2007 21 Programmamaker Sebastiaan Labrie: „Ik kan berichten over religie zonder belerend te zijn." Programmamaker Sebastiaan Labrie (36) maakt voor de KRO Holy Shit!, een nieuw, zesdelig reisprogramma langs exotische, religieuze feesten, overal ter wereld. Zondag zien we hem met zeven vishaakjes in zijn rug. door Maurits Schmidt foto Merlijn Doomernik Religieuze feesten. U bent natuurlijk begonnen bij het carnaval, als uit was van het katholicisme. „Nee, wij zijn begonnen bij het hindoeïstische Thaipusanfeest in Singapore." De KRO-mentaliteit is toch 'eigen godsdienst eerst'? „Ik vind de KRO geen zieltjeswin ner. Holy Shit.' zoekt de kracht van het geloof in andere culturen. Spraakmakende, visueel interessan te onderwerpen. We willen ook de jeugd aanspreken." Dus u zoekt niet alleen uitwassen buiten het christendom. „Nee. Zo zijn we op de Filippijnen geweest. Daar laten mensen zich kruisigen, met spijkers en al. Ex treem. Niet zozeer begrip, maar fascinatie door wat mensen zich zelf aandoen en de kracht die daar voor nodig is, trekt ons aan. In on ze ogen is dat gek: waarom zou je jezelflekprikken met spijkers als liefdesbetuiging aan je God? Ik ga zelf zo ver mogelijk mee in die be levenis. Voor zover ik het mag on dergaan, onderga ik het." U hebt hier vast geen participerende journalistiek bedreven. „Ik begeleid de man die dat doet. Geef hem water, wapper hem toe, bid hem steun toe. Als de Romein se soldaat voor Jezus, ja. Dat is mijn participatie. Ik geloof niet in de almachtige. Me laten kruisigen werd me te gortig." Hebt u iets godsdienstigs van huis meegekregen? „Pa was redelijk atheïst, al noemt hij zich liever agnosticus. Moeder is christelijk, hield dat meer voor zichzelf Ik ging wel naar christelij ke scholen. De verhalen uit de kin derbijbel vond ik fascinerend. Ik bad ook. Om de volgende dag een doelpunt te scoren bijvoorbeeld." Is het dan toevallig dat u behalve voor RTL en RVU voor NCRV en KRO hebt gewerkt? „Bij de programma's Buya en Ijs vrij van de NCRV heb ik die klik met het geloof nooit gemaakt. Bij de KRO ben ik gekomen juist voor dit programma. Ik ben er nu een stuk uitgesprokener over. De KRO deelt deze fascinatie. Ik kan erover berichten zonder belerend te zijn: je moet dit geloven, dat lezen." Hoe hebt u elkaar gevonden? „Bridget Maasland nodigde mij als GTST-acteur ooit uit voor haar pro gramma Bridget Triangle. Een paar dagen in Argentinië, helemaal niet vervelend. Daar is het zaadje ge plant. Haar productiemaatschappij Haagse Bluf maakt Holy Shit! Dat mocht ik gaan doen." Wat is uw fascinatie met die uitwas sen? „Dat heeft iets met deze tijd te ma ken. De jeugd van tegenwoordig groeit anders op. Ze krijgen een mediabombardement over zich heen, met alle karigheid die er op tv is. Denk je dan aan een hoger belang, anders dan jezelf blij ma ken? Dit belang gaat verder dan een groter huis met een dikkere ga rage en een grotere auto met een nog groter lcd-scherm achterin. Je kunt me afmaken met de volgen de uitspraak, maar hoe doodeng een zelfmoordcommando ook is, het fascineert me wel. Dat je zo doordrongen bent van je doel, dat je dit leven ervoor opgeeft. Zelfbe houd is toch een natuurlijk in stinct. Dan is wat ik laat zien posi tiever: je goden eren door jezelf he lemaal lek te prikken, zoals ik heb gefilmd op het Thaipusan-festival. Waarom zou je jezelf in hemels naam zoveel pijn doen? Ik gok dan dat het is omdat die mensen, le vend in arme gebieden, niets an ders te geven hebben." Het lijkt me zo aapjes kijken. „Uw interpretatie. Ik hang niet de expert uit. We gaan erin mee en proberen te ontdekken wat de be levenis is. Daarbij kom je uit op saamhorigheid, liefde, broeder schap. Traditie, vooral dat. We la ten zien dat geloof is wat je omge ving is.Het is inzage krijgen in de belevenis van een volk, waarvan wij in onze nuchtere staat gemak kelijk kunnen zeggen: belachelijk. Maar als je goed ziet wat hun hier toe brengt, heb je die Holy Shit.'-et- varing: daar gaat het dus om voor deze mensen." U doet zoveel mogelijk mee. „We zoeken een deelnemer aan het ritueel. Die volg ik. We pakken het menselijke aspect. KRO is hu- man interest, hè! Dus: wat be weegt deze persoon, die in het da gelijks leven net zo is als wij, om dit zo te ondergaan? In de ope ningsuitzending met Thaipusan mag ik als buitenstaander mee doen om de goden te eren. Dat doe ik door zeven vishaakjes in m'n rug te slaan met limoenen er aan, wat staat voor zuivering. Zo loop ik mee van de ene naar de an dere tempel met een kan melk op m'n hoofd, die ik offer." Die piercings was u al gewend, zo te zien. In elk oor hebt u er hoeveel? „Vier en elf En tatoeages, ik ben wat gewend. Wel was ik tevoren zenuwachtig dat ik me voor die ze ven piercings zou laten kennen, terwijl naast me iemand helemaal wordt doorboord. Uiteindelijk viel dat enorm mee. Ik heb ervoor ge mediteerd, duidelijk bepaald wat mijn insteek was. Ik was daar voor mijn werk, ik wilde toch mijn ei gen invulling eraan geven. Heb ge zegd dat het niet mijn geloof is en gevraagd of ik toch mocht mee doen. Was geen probleem." Wat was die eigen invulling? „Mijn rust bijvoorbeeld. Via gebed en meditatie, je ademhaling op or de brengen om dit te kunnen on dergaan. Ook heb ik gemediteerd voor de man die ik volgde, in dank dat ik hem mocht volgen en voor alle steun. Puur uit liefde dus. Ik kan het mezelf nog wel eens moei lijk maken in het leven. Daarom heb ik een afspraak, verbintenis met mezelf gemaakt dat ik met dit ritueel een soort reiniging deed." Heeft de boetedoening bij de hindoes u tot een ander mens gemaakt? „Je proeft in zo'n ander geloof dat het in the eye of the beholder is, hoe je ernaar kijkt. Daar ben ik me ster ker van bewust geworden. Ik ken de innerlijke strijd: hoe lang gaat een overtuiging mee, levenslang, of maar een paar jaar? Als ik zie met welke passie deze mensen er gens een hogere bedoeling aan ge ven, ben ik daar zeer bij gebaat. Waarmee ik nog niet een 'beke ring' of zoiets heb ondergaan, of een heilige ben geworden. Een ho gere staat van 'het zijn' bereiken, en dat proberen na te leven, is een edel doel. Daar zweer ik bij." CV Holy Shit! zondag 23 september, Nederland 3, 20.00 uur ALLEMENSEN Scheiding voor zoon Osama Bin Laden Omar Bin Laden, zoon van de gezochte terroristenleider Osa ma Bin Laden, moet na vijf maanden huwelijk weer alleen door het leven. De Britse vrouw die eerder dit jaar met hem trouwde, heeft een echtschei ding aangevraagd, meldde de Britse krant The Sun gisteren. Ja ne Felix-Browne, een 51-jarige grootmoeder die al vijf keer ge trouwd was geweest, vreest vol gens de krant voor haar en zijn leven. De twee ontmoetten el kaar toen zij paardreed nabij de piramide van Cheops in Egypte. Verplichte drugstests voor Britney Spears Een Amerikaanse rechter heeft bevolen dat zangeres Britney Spears onaangekondigde drugs tests moet ondergaan. Dat blijkt uit dinsdag vrijgegeven docu menten van de rechtbank in Los Angeles. Tijdens een hoorzitting achter gesloten deuren zouden bewijzen naar voren zijn ge bracht dat Spears 'nog steeds uit gewoonte regelmatig verboden middelen en alcohol gebruikt'. 1\vee keer per week zal de arties te op onaangekondigde wisselen de tijdstippen worden getest. Daarnaast moet Britney min stens twee keer per week naar een 'opvoedcoach'. Spears en haar gewezen echtgenoot Kevin Federline strijden al maanden over de voogdij over hun twee kinderen, Sean Preston (2) en Jayden James (1). Moordproces Phil Spector mislukt Het moordproces tegen de Ame rikaanse muziekproducent Phil Spector is mislukt. De jury kon het ook na dagenlange beraadsla gingen niet unaniem eens wor den over een uitspraak. De 67-ja- rige muziekproducent wordt er van beschuldigd in 2003 de actri ce Lara Clarkson te hebben ver moord. Mogelijk wordt de aan klacht tegen Spector minder zwaar zodat hij alsnog schuldig bevonden kan worden. Beslag op huis van Percy Irausquin Financier Steve te Pas van het jeansmerk Blue Blood heeft via de rechter beslag laten leggen op het huis van modeontwerper Percy Irausquin. Te Pas en Iraus quin gingen twee jaar geleden een samenwerkingsverband aan op basis van de talenten van de modeontwerper en zijn persoon lijkheid. De samenwerking ver liep echter niet volgens plan. In maart besloten de twee uit el kaar te gaan. „Vervolgens heeft Percy afstand gedaan van de ge maakte afspraken", aldus Te Pas. De investeerder zegt niet te zit ten wachten op de merknaam Percy. „Maar er zijn duidelijke af spraken gemaakt. 1 Niemand kan zomaar weglo pen van zijn verantwoorde lijkheden." Percy Irausquin foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21