EWT Schoondijke gaat naar de beurs Het verrassende voordeel van Essent Istimewa bouwt aan tunnel in Zuid-Korea Gezond, of ziek? Het kan altijd beter! Met duidelijke, scherpe tarieven -essent^ Aantal gemeentevergunningen voor ondernemers kan kleiner pzc Donderdag 20 september 2007 15 Essent is echt verrassend. Omdat we wars zijn van prijsvergelijkingen waarin appels met peren worden vergeleken. En omdat voordeel bij ons ook écht voordeel is. Kortom, u zit verrassend goed bij Essent. Kijk op www.essent.nl/verrassendvoordeel. helemaal thuis Buitenland koopt windmolens als zoete broodjes. door Jeffrey Kutterink SCHOONDIJKE - Windmolenfabri kant EWT in Schoondijke gaat naar de beurs. Het bedrijf heeft geld nodig om de snelle groei te kunnen financieren. Bestuursvoorzitter Gerry van der Sluys zegt met de beursgang tus sen de 150 en 200 miljoen euro op te willen halen. Binnen enkele we ken besluit hij of EWT (Emergya Wind Technologies) een notering krijgt op de beurs van Londen of Amsterdam. „Dat hangt af van de groepen in vesteerders die op de beurzen ac tief zijn." Zijn voorkeur lijkt uit te gaan naar de London Stock Ex change, omdat 'de investeerdersba sis daar gunstiger is'. Van der Sluys richtte EWT in 2004 op nadat hij de failliete boe del had overgenomen van wind molenproducent Lagerwey. EWT is gespecialiseerd in het ontwikke len, produceren, verkopen en in stalleren van windturbines en windparken. Het hoofdkantoor staat op het Techno Park Zeeland in Schoondijke. In de afgelopen drie jaar heeft EWT twintig wind molens geplaatst. Maar dat aantal zal binnenkort enorm groeien. „Voor de komende vijf jaar heb ben we orders en harde toezeggin gen voor de bouw van duizend molens. Omgerekend in geld heb je het over een bedrag van tussen de 900 miljoen en 1 miljard euro. We verwachten de komende maanden nog veel meer orders binnen te krijgen." De omzet van EWT komt dit jaar uit op 90 miljoen euro. In de ko mende jaren denkt Van der Sluys telkens een omzetverdubbeling te kunnen behalen. EWT profiteert van de sterke groei van de windenergiemarkt. „Neder land heeft geen windenergievrien- delijk klimaat. Slechts 1 procent van de energie wordt opgewekt door middel van windkracht. Maar dat is in de omliggende lan den wel anders. Dat komt onder andere doordat het afgeven van vergunningen soepeler is geregeld. In Nederland is de afgelopen jaren een zwalkend duurzaam energiebe- EWT in Schoondijke heeft zoveel opdrachten voor de bouw van nieuwe windmolens dat het geld nodig heeft om te groeien. Het wil dat geld van de beurs halen. leid gevoerd. Maar buiten onze grenzen wordt al meer dan een de cennium subsidie verleend aan windenergieprojecten." Op dit moment is dat overigens nog geen reden om Nederland te verlaten. EWT bouwt onder ande re windmolens in China, India en de Verenigde Staten. In Schoondij ke bouwt EWT geen windmolens. „De productie vindt plaats in de landen waar we actief zijn." Toch heeft de snelle groei 'aanzienlijke' consequenties voor de werkgele genheid op de vestigingen in Hoorn (rotorbladen) en Schoondij ke (ontwerp, planning en opera tions). „Maar we kennen de details daarvan nog niet." EWT produceert relatief kleine, ge luidsarme windturbines. Daarmee vermijdt het Schoondijke bedrijf de confrontatie met concurrenten Vestas en Siemens. „We bouwen windmolens van 45 tot 75 meter hoog. De gemiddelde hoogte is zo'n 60 meter. De wieken variëren in diameter van 50 tot 58 meter. Het zijn direct-drive-molens, dus er wordt geen gebruik gemaakt van tandwielkasten. Daardoor is er nauwelijks geluidsoverlast en is het onderhoud beperkt." In ontwikkeling heeft EWT wind molen voor gebruik op zee. Handelskamer wil overvloed aan regels terugdringen. den haag - Gemeenten kunnen vijftien tot vijfentwintig vergun ningen voor ondernemers schrap pen of de aanvraag versimpelen en versnellen. Dat blijkt uit een proefproject in elf West-Brabantse gemeenten. Daar werd veertig procent van de onder de loep genomen vergun ningen afgeschaft of vereenvou digd. De Kamers van Koophandel (KvK) gaan nu landelijk met alle gemeenten aan de slag om dit voor elkaar te krijgen. Inmiddels zijn al zo'n honderd gemeenten begonnen, aldus de handelskamer. De aanpak van twaalf gemeentelij ke vergunningen in voorbeeldge meenten staat beschreven in het boekje '12 Best Practices' dat van daag door de KvK wordt gepresen teerd. De Kamer van Koophandel richt zijn pijlen in het boek onder meer op de kleine evenementen vergunning, de exploitatievergun ning horeca, de in- en uitritvergun ning en de speelautomatenvergun- ning. Een ondernemer krijgt gemiddeld twaalf keer per jaar te maken met regeldruk die door overheden wordt opgelegd, aldus de handels kamer. Horecaondernemers nog veel vaker. Dat is niet alleen lastig voor de bedrijven, maar ook zeer tijdrovend voor de gemeenten zelf De overmaat aan regels is een van de meest gehoorde klachten uit het Nederlandse bedrijfsleven. Het vorige kabinet maakte minder regels tot prioriteit. U wilt natuurlijk dat uw werknemers zo min mogelijk verzuimen en zo snel mogelijk herstellen. Dat heeft uw aandacht. Maar geeft u wel genoeg aandacht aan de 95% die gezond is? Met goede preventie en moderne verzuimbegeleiding zorgt Maetis voor productieve medewerkers en een gezonde bezettingsgraad. Maetis houdt uw bedrijf gezond. Kijk op onze website, want het kan altijd beter: www.maetis.nl Brussel verbiedt vangst blauwvintonijn BRUSSEL - De Europese Commissie heeft besloten dat er niet meer ge vist mag worden op blauwvinto nijn. De limiet van 2007, 16.779 ton, is bereikt, liet eurocommissa ris Joe Borg (Visserij) gisteren we ten. In februari meldde de Com missie al dat er de komende jaren minder op gevist mag worden, om dat deze in de Middellandse Zee wordt bedreigd met uitsterven. Voedingsmiddelen fors duurder geworden VOORBURG - De prijzen van in Ne derland geproduceerde voedings middelen zijn in juli met bijna 10 procent gestegen ten opzichte van een jaar eerder. Het is de grootste stijging sinds be gin jaren negentig, volgens het Centraal Burau voor de Statistiek. Dierlijke en plantaardige oliën ste gen 27 procent in prijs. Ook zuivel producten werden fors duurder. M^tis De gezonde aanpak. vlissingen - Installatiebedrijf Isti mewa Elektra in Vlissingen heeft een aantal bijzondere opdrachten binnengehaald. Zo levert het de be sturingsinstallatie voor elementen van een tunnel in Zuid-Korea. Mergor, een onderdeel van de Strukton Groep bouwt de 3,2 kilo meter lange tunnel onder water. Ze moet daarvoor 18 elementen van 180 meter laten afzinken. Het diepst gelegen element ligt op 60 meter onder de zeespiegel. De tun nel moet havenstad Busan beter ontsluiten. Istimewa levert eind dit jaar de installatie en brengt twee elementen aan in Korea. De tweede opdracht behelst het ont werpen, samenstellen, aanbrengen en testen van het treinwaarschu- wingssysteem op de Euromax-con- tainerterminal in Rotterdam. Bij de opdracht is tevens het onder houd voor 10 jaar inbegrepen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15