Crisis Zimbabwe j Zambia 1 2 Donderdag 20 september 2007 PZC De broodin ««ewStSkfc, f Een Zimbabwaan probeert illegaal de grens met Zuid-Afrika over te steken, april dit jaar. foto Kim Ludbrook/EPA In Zimbabwe, dat zich eind jaren zeventig met succes van zijn Britse overheersers wist te bevrijden, heerst nu complete chaos. Terwijl de ooit bejubelde vrijheidsstrijder en tegenwoordige dictator Robert Mugabe ondanks toenemende druk weigert zijn biezen te pakken, doen buurlanden een ultieme poging het straatarme land te redden. door Joost Bosman De schappen in de Zimbabwaanse winkel' zuid- afrika Bijna iedereen is werkloos Zimbabwe wordt eind negentiende Zuidelijk Afrika eeuw gekoloniseerd onder leiding 'W&m van Cecil Rhodes. Die noemt het I ,r nu - angola za land naar zichzelf: Rhodesie. In 1923 wordt het een Britse kolonie met de naam Zuid-Rhodesië. In 1965 roept de blanke regering namibië van Ian Smith de onafhankelijkheid botsw/ uit. Dat leidt tot gewapend verzet van de lokale bevolking. Ook Lon den erkent de onafhankelijkheid swaziland niet en eist meer politieke rechten voor de zwarte bevolking. Vanaf lesotho 1980 heet het land Zimbabwe en is het onafhankelijk. Robert Mugabe wordt de premier in 1980 en president in 1987. Zijn gematigde bewind krijgt in de loop der tijd dictatoriale trekjes. - De landbouwhervorming waarbij de landbouwgronden van de blan ken teruggegeven worden aan zwar te Zimbabwanen neemt in 2000 een desastreuze wending. Blanke boeren worden verdreven en hun boerderijen verdeeld onder politie ke vrienden van Mugabe. De land bouw stort in, de economie volgt 12,3 mij. 363 dollar -4,4% en eenderde van de bevolking is af hankelijk van humanitaire hulp. Mugabe wint dankzij fraude de presidentsverkiezingen in 2002. In 2005 zijn fraude en intimidatie opnieuw beproefde manieren voor Mu- gabes ZANU-PF om de parlementsverkiezingen te winnen. In dat jaar zet Harare bulldozers in om sloppenwijken plat te walsen. De maatre gel treft volgens schattingen van de VN 700.000 mensen, voornamelijk aanhangers van de oppositie. - Door de economische crisis is 80 procent van de bevolking (er zijn ruim 12 miljoen Zimbabwanen) werkloos en leeft een even grote groep onder de armoedegrens. De levensverwachting is dramatisch ge daald: van 63 (vrouw) en 59 (man) in 1990 naar respectievelijk 34 en 37 nu. Mugabe weet waar alle problemen door ontstaan: daar zitten de impe rialisten Groot-Brittannië en de VS achter. Die willen van Zimbabwe weer een kolonie maken. Aantal inwoners (2006) BBP (2006) Economische groei (2006) Bruto Binnenlands Product Wat in één jaar wordt geproduceerd per hoofd van de bevolking. UIIi M l"l W— Drie jaar was hij niet meer in zijn vader land geweest. Maar toen hij onlangs te rugkwam in Zimbabwe, rezen hem de haren te berge. „Op de dag dat ik aan kwam, had ik op het vliegveld in Zuid-Afrika in een krant gelezen: 'Economie Zimbab we stort ineen'. Direct bij aankomst zie je het al. Geen verlichting meer, lantaarnpalen liggen omver en er zitten overal kuilen in de weg", vertelt Richard (51), die al vanaf 1988 in Nederland woont. Hij had in Zimbabwe een Nederlandse partner ontmoet, met wie hij zijn geboorteland verliet. Richard is nooit politiek actief geweest. Niettemin wil hij geen achternaam in de krant. Hij mag nu Zim babwe nog in. Maar hij is bang dat hij op een zwarte lijst komt, als hij publiekelijk kritiek uit op de rege ring van zijn land. En bovendien, zijn 70-jarige moe der woont nog in Harare, de hoofdstad. „De vorige keer waren er nog dingen te koop: groen te, meel en olie. Toen moest je alleen prioriteiten stel len, nu is dat niet meer nodig: er is gewoon niets meer in de winkels." Zo'n 80 procent van de Zimbabwanen is werkloos, het grootste deel van de bevolking leeft onder de ar moedegrens. „Mensen sterven van de honger", zegt Richard. „En door het gebrek aan voedsel neemt de weerstand af, waardoor er ook ziektes uitbreken. Zie kenhuizen hebben geen medicijnen meer." Ooit was Zimbabwe 'de broodmand', het rijkste land van Afrika. „Toen ik een kleine twintig jaar geleden vertrok, was het leven er goed. Iedereen had genoeg, je kon studeren. Nu reed ik langs de boerderijen, waar vroeger de blanke boeren woonden. Na hun onteigening groeit er niets meer, alleen olifantengras. En het kleine beetje dat de zwarte boeren (veelal ve teranen uit de onafhankelijkheidsoorlog, red.) er nog verbouwen, houden ze voor zichzelf. Het is te weinig voor commerciële doeleinden." Absurde taferelen speelden zich af, de eerste dagen dat Richard in Harare was. Om iets te doen aan de idioot hoge inflatie (volgens sommige schattingen in middels 10.000 procent, volgens andere zelfs op lopend tot 25.000 procent), gelastte de regering een halvering van de prijzen van de ene op de andere dag. „Mugabe vond dat de winkeliers profiteurs wa ren, die misbruik maakten van de situatie. De men sen verdrongen elkaar om te hamsteren. De politie en het leger kwamen naar de supermarkten. Niet om de rust te handhaven, maar om de eigenaren te con troleren. Maar wat konden die anders? Hun oude voorraden hadden ze voor de oude prijs ingekocht. Ze moesten door de prijshalvering dus tegen gewel dig verlies verkopen. Winkeliers die te laat waren met hun prijsreducties werden door de politie in el kaar geslagen of gearresteerd. Mugabe geeft iedereen (Engeland, de VS en Europa) de schuld van de hoge inflatie, behalve zichzelf en zijn partij ZANU." De hopeloze situatie in het land maakt akelige trekjes in mensen los. Richard: „Sommigen kochten spullen in voor de helft van de prijs en verkochten ze even goed voor 100 procent. Maar wat wil je, er is zoveel werkloosheid, mensen maken er hun baan van." Toch verbaasde Richard zich over de onderlinge soli dariteit die ondanks alles nog bestaat tussen zijn land genoten. „Iedereen heeft het moeilijk en mensen hel pen elkaar. Met een glimlach." De wanhoop laat de Zimbabwanen steeds meer hun angst voor het bewind verliezen. „De kritiek op Mu gabe groeit, mensen hebben weinig te verliezen. Toch is het moeilijk om oppositie te voeren. In Afri ka zijn de familiebanden sterk, iedereen is van elkaar afhankelijk. Als één iemand wegvalt, doordat hij in de gevangenis terechtkomt, is vaak ëen hele kring mensen de dupe. Je familie is je levensverzekering", legt Richard uit. Zimbabwanen in het buitenland zetten afge lopen zomer websites op, via welke ze fami lie in het land zelf aan levensmiddelen hiel pen. Zoals Mukuru.com of Zimbuyer.com. Dat werkt ongeveer als volgt: in bijvoorbeeld Enge land maken mensen geld over op de rekening van een van de websites. Die maakt het bedrag over naai de winkelier in Zimbabwe waar iemand een bestel ling heeft gedaan en stuurt een tegoedbon via inter net naar een familielid. Die kan het bestelde en be taalde product gaan ophalen bij de desbetreffende ne ringdoende. Richard: „Het werkte even, totdat Mugabe het ver bood. Nog twee weken konden de betaalde produc ten worden afgehaald, toen was het afgelopen." Hoe president Robert Mugabe, in 1980 bij zijn aantre- Angola In 1975 onafhankelijk van Portugal; burgeroorlog tussen MPLA (gesteund door Cuba) en UNITA (steun van Zuid-Afrika); vredesoverkomst in 1988. De situatie is nu relatief rustig. De bodem is rijk aan diamant en olie. 15,9 mij. 2.780 dollar 15% Tot 19e eeuw floreert de slavenhandel; in 1924 Britse kolonie genaamd Noord- Rhodesië; sinds 1964 onafhankelijke republiek met een deels marxistische deels kapitalistisch systeem. Begin jaren negentig grootscheepse privatisering. Zwakke economie. Malawi In 1891 Brits protectoraat Nyasaland; in 1964 onafhankelijk; tot 1994 geleid door dictator Banda, sindsdien meerpartijenstelsel. Een van de armste landen ter wereld en dichtbevolkt. Export bestaat grotendeels uit tabak. 11,5 mij. 471 dollar 5,8% 13,6 mij. 149 dollar 8,5% i«a"i Mozambique In 1498 ontdekt door Portugal; in 1975 onafhankelijk; marxistisch bewind krijgt veel verzet; burgeroorlog stopt in 1990 als Sovjet-Unie steun voor bewind intrekt. Verkiezingen in 1994. Inkomenscijfer een van de laagste ter wereld. r-* (uit 2004) 20,9 mij. 313 dollar 7,9% Swaziland Tot 1968 Brits protectoraat; in 1977 schafte koning Sobhuza II het parlement af. Sindsdien is er een voortdurende strijd tussen de absolute monarch en voorvechters van de democratie. Ruim tweederde van de Swazi's leeft onder de armoedegrens. 1,1 mij. 2.140 dollar 1,2%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12