Buitenland maar niet schoner "FT m" Veel kritiek op Franse oorlogstaal KRAS.IML r Vv Onbekend ZUID-CHINA Bruisend BRAZILIË PZC Woensdag 19 september 2007 7 16-daagse rondreis Tien meest vervuilde plaatsen ter wereld Dzerzjinsk (Rusland) Norilsk (Rusland) Zware Chemisch afval, lood etc. j metalen, luchtverontreiniging Tsjernobyl (Oekraïne) Radioactief afval v. Sumgayit (Azerbeidzjan) i Petrochemisch afval, kwik La Oroya (Peru) Kabwe (Zambia) Zware metalen, o.a. lood Loodstof, cadmium Vapi Sukinda (India) Zware metalen, pesticiden, j chemisch afval, kwik kernramp in 1986, waarbij veel ra dioactiviteit vrij kwam. In de top tien van meest vervuilde steden ter wereld staan ook Linfen (China, luchtvervuiling door in dustrie en verkeer), Tianying (Chi na, metaalindustrie), Sukinda (In dia, chroomindustrie), Vapi (India, industriële vervuiling), La Oroya (Peru, metaalindustrie) en Kabwe (Zambia, metaalindustrie). In alle gevallen is de lokale bevol king slachtoffer en doet het lokale, dan wel nationale, bestuur niets om de toestand te beëindigen. In 2006 stelde het Blacksmith Insti tute, dat voor Green Cross onder zoek doet en de lijst van meest ver vuilde plaatsen opstelt, nog dat het leven in de genoemde plaatsen neerkwam op 'leven met de dood straf. Nu is de kwalificatie nog scherper. Door de vervuiling van lucht, water en grond 'benadert de levensverwachting in genoemde plaatsen die van de middeleeu wen'. De bevolking leeft: kort en heeft een miserabel bestaan, aldus het onderzoeksinstituut. De kans dat een kind met afwijkin gen geboren wordt is niet langer uitzondering, maar de norm. Ne gentig procent van de kinderen heeft astma. Een aantasting van Iraanse president reageert kalm, Moskou komt met felste protest. DEN HAAG - De uitlatingen van de Franse minister Bernard Kouchner over een eventuele oorlog met Iran zijn gisteren van vele kanten veroordeeld. Het felste protest kwam gisteren niet uit Teheran zelf, maar uit Moskou. „We zijn ervan overtuigd dat geen enkel probleem militair kan wor den opgelost en dat is ook van toe passing op het Iraanse nucleaire programma", zei de Russische mi nister van buitenlandse zaken, Ser- gej Lavrov, gisteren na een gesprek met Kouchner. „We maken ons ernstig zorgen over de toenemen de berichten dat militaire actie te gen Iran wordt overwogen", zo ver volgde Lavrov. Kouchner, die gisteren voor het eerst sinds zijn aantreden als mi nister een bezoek bracht aan Mos kou, zei afgelopen weekend dat de wereld een oorlog te wachten staat als Iran doorgaat met zijn uranium verrijkingsprogramma. Kouchner liet ook weten dat de EU eigen economische sancties te gen Iran overweegt om het land te dwingen zijn atoomprogramma op te geven. Lavrov ziet hier niets in omdat er al gezamenlijke VN-sancties zijn opgelegd via de Veiligheidsraad. Die sancties wor den vrijdag mogelijk aangescherpt. De Verenigde Staten gaan intussen door met het zoeken naar een di plomatieke oplossing van het con flict over het Iraanse nucleaire pro gramma, zo liet het Witte Huis gis teren weten in een reactie op de uitlatingen van Kouchner. „We ge loven dat er een diplomatieke op lossing is", zei woordvoerster Da na Perino. „We werken samen De opmerkingen van de Franse minister Kouchner over een mogelijke oorlog met Iran, zijn in veel landen niet in goede aarde gevallen. Een indrukwekkende beleving in Azië! Vertrek vrijwel iedere woensdag van 21/11 t/m 19/3. Het zuiden van China is relatief onbekend, maar onbeschrijfelijk mooi! Onze ontdekkings tocht begint in Chengdu waar we een bezoek brengen aan een panda-onderzoekscentrum waar u deze zwart-witte knuffelberen 'in het wild' kunt zien. Facultatief kunt u naar Leshan, bekend vanwege het grootste Boeddha-beeld ter wereld. Nabij Kunming is er aandacht voor natuurpark Shilin met bizarre rotsformaties. Na het traditionele Dali op ca. 2000 m hoogte gaan we naar Lijang, voor een kennismaking met diverse bergvolken en een bezoek aan de Jaden Draak Sneeuwberg. Tot slot gaan we naar Zhongdian aan de Bita-zee met de gouden Songzanlinsi-tempel. Prijzen zijn p.p. op basis van een bezetting van 2 personen. Voor uitgebreide reisbeschrijving/reservering zie www.kras.nl/25121 16-daagse rondreis 6 strandvakantie Overige 20 ernstig vervuilde plaatsen Argentinië: Matanza Riachuelo rivier. Bangladesh: Hazaribg. China: Wanshan, Huaxi, Lanzhou, Urumqi. Dominicaanse Rep.: Haina. Ecuador: Oriente. Filipijnen: Meycauayan City. India: Ranipet, Mahad. Kazachstan: Ust-Kamenogorsk. Kenia: Dandora afvalstort. Kirgizië: Mailuu-Suu. Mexico: Mexico City. Peru: Huancavelica. Rusland: Chita, Rudnaya Pristan, Bratsk, Magnitogorsk. infographic CPD bron: Green Cross Geen rangorde binnen de vuile top 10 Het Blacksmith Instituut maakt sinds 2006 de top-10 van meest vervuilde plaatsen ter wereld voor Green Cross International. De wetenschappers van het Blacksmith Instituut stellen de lijst op aan de hand van de volgende criteria: omvang van de vervuiling, giftigheid van de vervuiling en het aantal mensen dat er slachtoffer van is. Binnen de top-10 brengen de experts geen rangorde aan. Dat zou, gezien de vele soorten vervuiling en de uiteenlopende bevolkingsdichtheid, in hun ogen niet zinvol zijn. Dit jaar presenteerden Blacksmith en Green Cross ook een top-30 (de 'Dirty 30'), die de top-10 omvat. Rondreis inclusief verblijf aan een tropisch str Vertrek vrijwel iedere maandag van 5/11 t/m 17/3. Het noord-oosten van Brazilië is de moeite waard om te bezoeken! Na aankomst in Natal maken we een boottocht en hebben we kans dolfijnen te zien! In groene stad Joao Pessoa vinden we koloniale gebouwen en een kristalheldere baai. Hierna landinwaarts naar Nova Jerusalém. In dit immense openluchttheater spelen meer dan 500 acteurs het leven na van Jezus Christus... een waar spektakel! Na een bezoek aan bergdorpjes en handwerkstadjes gaan we naar het historische Olinda en kleurrijk Recife. Tot slot verblijft u zes dagen aan het tropisch witte strand van Pipa in een typische Braziliaanse 'poussada', een kleinschalig hotel gevestigd in een historisch gebouw. Prijzen zijn p.p. op basis van een bezetting van 2 personen. Voor uitgebreide reisbeschrijving/reservering zie www.kras.nl/25285 geestelijke vermogens bij jongeren moet ter plaatse beschouwd wor den als 'een inheemse ziekte'. Green Cross vindt het hoog tijd worden dat de internationale ge meenschap in actie komt. In de tien plaatsen wonen tenslotte ze ven miljoen mensen. Eerdere oproepen bleken weinig ef fectief Zes locaties stonden in 2006 ook al in de top tien. Plekken die uit de top verdwenen, zijn niet schoner geworden, maar verdron gen door nog smeriger plaatsen. En de totale lijst van 370 smerige locaties in de wereld wordt iedere dag langer. Zeer afwisselende rondreis vol cultuur en natuur! Vertrek vrijwel iedere dinsdag van 13/11 t/m 18/3. Opnieuw een absolute topper van KRAS! We starten in bruisend Bangkok dat we door een unieke fietstocht op een heel andere manier leren kennen! Daarna zakken we af naar het Khao Sok National Park. een overweldigend regenwoud met heldere riviertjes, zo'n 100 spectacu laire eilanden en een bijzonder rijke flora en fauna. Ons volgende hoogtepunt is natuurgebied Phang Nga met zijn hoge kalksteenformaties, waar we een heerlijke boottocht maken. Via 'bounty-eiland' Ko Phi Phi met een prachtige onderwaterwereld, reizen we naar de volgende parel, het paradijsje Koh Samui. Hier wachten wuivende palmen, groene landtongen en een hagelwit strand op u.Prijzen zijn p.p. op basis van een bezetting van 2 personen. Voor uitgebreide reisbeschrijving/reservering zie www.kras.nl/25214 met Frankrijk en de rest van de EU om druk op Iran uit te oefe nen, zodat het land gaat voldoen aan de verplichtingen die door de VN-Veiligheidsraad zijn opgelegd." De Iraanse president Mahmoud Ahmadinejad reageerde gisteren opvallend rustig op de commotie. Hij zei dat de uitlatingen van Kouchner over een eventuele oor log met Iran bestemd waren voor de media en niet serieus moeten worden genomen. „De opmerkingen tegen de pers verschillen van echte verklaringen, dus we beschouwen deze dreige menten niet als ernstig", zei Ahma dinejad. Teheran ontkent overigens dat het in het geheim werkt aan een atoomwapenprogramma en blijft erbij dat het alleen uranium ver rijkt om energie voor eigen ge bruik op te wekken. De Israëlische oppositieleider Ben jamin Netanjahu bleek in een in terview verrassend genoeg ook te gen een militaire aanval op Iran. Vertrek vrijwel iedere zaterdag van 10/11 t/m 29/3. De 'regenboognatie' is trots op haar schat aan cultuur en natuur. Deze prachtige rondreis laat u kennismaken met het imposante Kruger National Park waar vele wilde diersoorten hun thuis hebben gevonden. Ook de Blyde River Canyon en God's Window zijn werkelijk adembenemende hoogtepunten. Via Zululand met zijn traditionele dansers en kustplaatsen als Port Elizabeth en Knysna, dat in het hart van de befaamde Tuinenroute ligt, komen we aan in Oudtshoorn, de verenhoofdstad van de wereld. We eindigen in Kaapstad, hier zijn uitstapjes mogelijk naar o.a. Robben Eiland en Kaap de Goede Hoop. Vergeet niet dit programma uit te breiden met het extra excursiepakket! Prijzen zijn p.p. op basis van een bezetting van 2 personen. Voor uitgebreide reisbeschrijving/reservering zie www.kras.nl/25059 waarom zou je verder zoeken boek online of bel 0900 - 9697

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7