Buitenland Smerigste plekken worder Evacuatie Shanghai voor tyfoon Zimbabwe door economische crisis aan rand van de afgrond versluis willeboer**/ 6 Woensdag 19 september 2007 pzc Orkaan Wipha jaagt i,6 miljoen Chinezen uit hun huizen. shanghai - De Chinese autoritei ten hebben gisteren in de metro pool Shanghai en de naburige kust provincies Zhejiang en Fujian meer dan 1,6 miljoen mensen geë vacueerd wegens de komst van de krachtige orkaan Wipha. Volgens Chinese media zou de tyfoon in de loop van afgelopen nacht het vasteland van China bereiken. Het is de eerste keer sinds tien jaar dat het oog van een orkaan het fi nanciële centrum Shanghai dreigt te treffen. In de agglomeratie wo nen minstens zeventien miljoen mensen. De geëvacueerden daar zijn vooral mensen die wonen in sterk verouderde woningen, werk nemers op bouwterreinen en men sen die dicht bij de kust wonen. De wervelstorm kan windsnelhe den bereiken tot 250 kilometer per uur. Volgens het stedelijk meteoro logisch bureau zal Wipha naast zware windstoten voor hevige re genval zorgen. De weerdienst waarschuwde giste ren dat er tot 200 millimeter regen zal vallen. De schade door de ty foon kan de 'ergste in jaren' wor den. Het weer in de regio is onbesten dig. Daardoor kan de tyfoon ook nog zomaar een andere richting opgaan of zelfs niet aan land gaan, aldus de weerdienst. Behalve in Shanghai was er gistera vond ook een verhoogde staat van paraatheid in Zhejiang en Fujian. De autoriteiten hebben bemannin gen van vissersschepen gewaar schuwd een veilig heenkomen te zoeken, aldus het persbureau Nieuw China. Wipha trok gistermorgen over het noorden van Taiwan. Daar werden scholen, kantoren en markten ge sloten. Op tien plekken op aarde is de vervuiling zo ernstig dat het leven van de mensen er 'zo miserabel is als in de middeleeuwen'. De plaatselijke overheid doet er meestal niets aan. door Carel Coseling Sumgayit, de derde stad van Azerbeidzjan, zou een zeer idyllische plaats kunnen zijn om in te wo nen: prachtig gelegen aan de Kaspische Zee, dertig kilo meter ten noorden van de hoofd stad Bakoe. Sumgayit behoort echter tot de tien meest vervuilde oorden ter wereld. De 290.000 inwoners on dervinden nog dagelijks de nadeli ge effecten van het industriële be leid uit de tijd van de Sovjet-Unie. Destijds werd bepaald dat er in Sumgayit ongeveer veertig fabrie ken moesten verrijzen, die chemi caliën maakten voor de industrie en landbouw. Hier werden onder meer synthetische rubber, chloor, schoonmaakmiddelen en pestici den gefabriceerd. Jaarlijks ging er 120.000 ton gif de lucht in. Afral- water werd zonder reiniging ge loosd. Slib, vol kwik, is overal ge dumpt. Het aantal inwoners met kanker in Sumgayit ligt 35 procent hoger dan elders in het land. Veel baby's wor den te vroeg geboren of hebben ge netische afwijkingen, zoals meer of minder vingers en tenen. Een aantal van de vieze bedrijven draait nog steeds. Controle op mi lieuvervuiling ontbreekt. De tech nologie die gebruikt wordt is ver ouderd. Industrieel afval wordt nog altijd onbehandeld gedumpt. De regering van Azerbeidzjan heeft geen geld om iets aan de toe stand te doen. Er wordt wel gespro ken over sluiting van de onderne mingen, maar ook dat vergt geld. Bovendien raakt het personeel dan werkloos. Een fietsster draagt een kapje tegen luchtverontreiniging in een stad in het westen van China. De Volksrepubliek herbergt enkele van de vuilste plaatsen op aarde. foto ap Sumgayit staat op een lijst van meest vervuilde locaties ter we reld, gepubliceerd door Green Cross International, een in april 1993 door de voormalige Sovjet-lei- der Michail Gorbatsjov opgezette organisatie. Green Cross bepleit dat menselijke activiteiten worden afgestemd op duurzaamheid en niet op ongebreideld consumeren. Sumgayit is overigens niet de eni ge locatie in de voormalige Sov jet-Unie op de lijst. Dzerzjinsk, No rilsk en Tsjernobyl staan er ook op. In Dzerzjinsk, 400 kilometer ten oosten van Moskou, produceer den de sovjets chemische wapens. Nog steeds werken 75.000 inwo ners van de stad in chemische be drijven. In het grondwater, tevens bron van drinkwater, zitten 190 chemische stoffen. Mannen wor den in Dzerzjinsk gemiddeld 42 jaar, vrouwen 47. Het gemeentebe stuur van Dzerzjinsk houdt intus sen vol dat er niets aan de hand is. In Norilsk, Noord-Siberië, veroor zaakte de metaalindustrie een enorme vervuiling. Het aantal sterfgevallen onder kinderen met ademhalingsproblemen ligt er zes tien procent hoger dan elders in Rusland. Luchtvervuiling is in 37 procent van de gevallen de doods oorzaak van kinderen, in 22 pro cent van de gevallen bij volwasse nen. Ook hier doet het gemeente bestuur niets. Bij Tsjernobyl (nu in Oekraïne) wordt de vervuiling nog steeds ver oorzaakt door de effecten van de johannesburg - Zimbabwe staat door de economische crisis 'meer dan ooit tevoren op het punt van instorten' en dreigt daardoor de hele regio Zuidelijk Afrika te desta biliseren. Dat stelde de denktank International Crisis Group (ICG) gisteren in een nieuw rapport. Alleen Zuid-Afrikaanse landen, verenigd in de Zuid-Afrikaanse Ontwikkelings Gemeenschap (SADC), kunnen volgens de studie het tij nog keren. De SADC moet de Zimbabwaanse president Ro bert Mugabe proberen te overtui gen om op te stappen. Maar de SADC is ernstig verdeeld over de kwestie. Volgens het ICG-rapport bedraagt de inflatie in Zimbabwe inmiddels 7500 procent. Vier op de vijf inwoners leven onder de ar moedegrens. Een kwart van de twaalf miljoen Zimbabwanen is het land ontvlucht. Belg bij EU nieuwe antiterreurcoördinator brussel - De Belg Gilles de Kercho- ve d'Ousselghem wordt de opvol ger van Gijs de Vries als antiterro- rismecoördinator van de EU. Dat meldden diplomatieke bronnen in Brussel gisteren. De Kerchove d'Ousselghem is nu directeur bij de Raad, de instelling die de Europese lidstaten vertegen woordigt. Hij is daar verantwoor delijk voor politie- en douanes amenwerking. Duizenden corrupte agenten ontslagen new Delhi - India's meest dichtbe volkte staat Uttar Pradesh heeft bijna vierduizend politiemannen ontslagen. Vorige week kregen al 6500 agenten de bons. Volgens de autoriteiten gisteren zijn de dien ders ontslagen omdat er sprake was van 'onregelmatigheden' bij sollicitaties. Het bestuur doelt hier mee op corruptie, vriendjespoli tiek en omkoperij. Rente VS daalt met half procentpunt washington - De Amerikaanse rente gaat met een half procent punt omlaag. Het stelsel van Ame rikaanse centrale banken heeft dat gisteren besloten. De renteverlaging is groter dan de meeste analisten hadden ver wacht. Op de financiële markten werd algemeen uitgegaan van een renteverlaging van een kwart pro centpunt. Het belangrijkste rente tarief komt nu op 4,75 procent. Polen blijft tegen 'dag tegen doodstraf brussel - Polen blijft deelname van de Europese Unie aan een in ternationale dag tegen de dood straf op ro oktober blokkeren. De EU wil op die dag een plechtige verklaring tegen de doodstraf aan nemen, maar Polen wil daar niet aan. EU-ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken slaagden er gisteren niet in hun Poolse colle ga's over te halen. Politie onderzoekt aankoop flat Sarkozy parijs - De Franse politie is een on derzoek begonnen naar de koop van een appartement door de Franse president Sarkozy in 1997. Dit meldden gisteren politiebron nen. Het satirische blad Le Canard berichtte in februari dat Sarkozy en zijn vrouw 'zeker' 300.000 euro minder betaalden dan de markt prijs voor een flat bij Parijs. Die zou ook gratis zijn verbouwd. Sar kozy ontkent de beschuldigingen. Plopsaland moet schade val betalen brussel - Het Belgische pretpark Plopsaland moet een schadevergoe ding betalen van 125.000 euro aan een man in 2001 uit het reuzenrad viel. De 47-jarige man raakte zwaargewond toen hij uitstapte en de rem van het rad losschoot. Uit angst dat zijn zoontje uit de gon del zou vallen, greep hij zich aan het rad vast. Toen hij dat niet meer volhield, viel hij omlaag. Het adres voor kunststof kozijnen www.versluisenwilleboer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6