Aantal gevallen borstkanker stijgt er klaar voor Halsteren vandaag asbestvrij Prinsjesdag: hoe staat het met üw economische groei? vieze wc's in kroeg en disco Neergeschoten bommenwerper komt na 66 jaar uit klei tevoorschijn Jongeren gruwen van Bank PZC Woensdag 19 September 2007 5 Mogelijk verband met het laat krijgen van kinderen. door Lindy Jense NIJMEGEN - Het aantal gevallen van borstkanker neemt in Nederland nog steeds gestaag toe. Een meisje dat nu geboren wordt, heeft een kans van 1 op 8 om ooit in haar le ven borstkanker te krijgen. Dat blijkt uit recente statistieken van de Integrale Kankercentra Ne derland. Tot voor kort werd aange kreeg vrijdag pas de begroting. An dere fracties zetten daar een heel team op. Ik kan die stukken onmo gelijk in mijn eentje lezen. Maar vandaag wordt in grote lijnen de visie van het kabinet uiteen gezet. Of nou ja, visie. Liever, het gebrek er aan. Daar kan ik best wat over zeggen." Dus schuift ook Verdonk de hele middag aan voor inter views. Waar haar collega's de mil- 'Troonrede vol met 'gaan' en 'zullen', het wordt nu toch wel eens tijd voor actie' joenennota in groepjes van twee of drie becommentariëren, moet Verdonk het in haar eentje doen. Vlak voor Ferry Mingelen haar aan kondigt voor een interview op tv houdt GroenLinks-fractievoorzit- ter Femke Halsema Verdonk even staande. „Ik wilde even vragen hoe het met je gaat? Het klinkt nomen dat borstkanker 1 op de 9 vrouwen treft. Borstkanker was daarmee al de meest voorkomen de kankersoort voor vrouwen. Over de oorzaken van de stijging bestaat geen zekerheid. „In Neder land worden vrouwen laat moe der", zegt dr. Otto Visser, hoofd kankerregistratie van het Integraal Kankercentrum Amsterdam (IKA). „Bekend is dat vrouwen die laat kinderen krijgen of nooit moe der worden, meer kans hebben op borstkanker. Ook overgewicht, eveneens een toenemende trend, misschien raar uit mijn mond, maar ik leef met je mee. Ik vind dat je je kranig weert." Verdonk neemt het compliment glimla chend in ontvangst. „Ze heeft veel steunbetuigingen ge had", zegt haar medewerker. „Bloe men, kaarten. Uit het hele land." Voor de troonrede heeft Verdonk intussen geen goed woord over. „Het kabinet is honderd dagen het land in geweest, heeft reces gehad en de troonrede stond nog vol met woorden als 'gaan' en 'zullen'. Het wordt nu toch wel eens tijd voor actie." Vooral minister Ella Vogelaar van Integratie kan geen goed doen in de ogen van Verdonk. Ook de kle ding van de bewindsvrouw valt niet in de smaak. „Kaftanachtig, imamkleding, maar dan in kleur", zegt Verdonk. „Dit is geen minis ter die uitstraalt dat wie naar Ne derland komt zich moet aanpas sen. Dit is een minister van pap pen en nathouden." is een risicofactor voor het krijgen van borstkanker." Visser relativeert de cijfers wel. „Het is maar net hoe je de statistie ken interpreteert. De kansbereke ning is gebaseerd op de aanname dat er geen veranderingen optre den in de leefgewoonten. Als die veranderen verandert ook de kans. Het aantal vrouwen in Nederland dat borstkanker krijgt neemt nog steeds toe. Het is de meest voor komende kankersoort bij vrou wen. NIJMEGEN - Nederlandse jongeren ergeren zich aan de viezigheid in de toiletten van uitgaansgelegenhe den. Dat blijkt uit een onderzoek onder 551 jongeren van Kassa 3 en Young Votes, dat gisteren naar bui ten is gebracht. De grootste bron van ergernis is de viezigheid van de voorganger. Vieze geurtjes en gebrek aan toilet papier leiden ook tot veel ergernis. Vrouwen ergeren zich meer dan mannen als het toiletpapier op is. Mannen storen zich meer dan vrouwen aan een vervelende toilet juf Een op de tien jongeren geeft aan geen gebruik te maken van een toilet als de wc niet schoon ge noeg is. Ruim twee derde van de vrouwen is inventief: zij hangen boven de pot, bedekken de bril met toiletpapier of maken de bril zelf schoon. Het kan om een toename gaan, maar misschien zijn er ook wel fac toren waardoor het aantal gevallen lager uitvalt." Mits vroegtijdig herkend, is borst kanker een kankersoort met een re latief grote overlevingskans. Van de patiënten die in het vroegste stadium zijn gediagnosticeerd, leeft volgens het IKA na 10 jaar nog 88 procent. Borstkanker is vaak te 'genezen' met huid- en borstsparende chirurgie of amputa tie. Er kan ook worden gekozen voor chemotherapie of bestraling. Belangrijk is dat de borstkanker vroeg genoeg ontdekt wordt en op timaal behandeld wordt. In cam pagnes wordt dan ook de nadruk gelegd op zelfonderzoek en be wustwording, om tumoren zo snel mogelijk te ontdekken. Okto ber is in Nederland Borstkanker- maand. Er zijn vier weken lang ac tiviteiten om aandacht te vestigen op de ziekte. Dit jaar wordt vanaf 1 oktober de Arena in Amsterdam een week lang roze verlicht. pagina 20: kanker krijgen in spitsuur van je leven Opruimen na brand duurt langer dan verwacht. halsteren - Het gebied waar maandag na een grote brand in Halsteren asbest is neergedaald, is pas vandaag helemaal vrij van as best. Dat zei gisteren een woord voerder van de gemeente Bergen op Zoom, waaronder Halsteren valt. Maandagochtend vroeg brak een grote brand uit bij winkelinrichter Hemi in Halsteren. Wegens de rook die vrijkwam en de asbest die neerdaalde, werden omwonen den geëvacueerd. Maandagavond laat kon iedereen terug naar huis. Het opruimen van het asbest in de tuinen zou gisteren worden afge maakt. Dat lukte echter niet De oorzaak van de brand is nog onbekend. Ook het schadebedrag is nog onduidelijk. De gemeente is een spoedprocedu re begonnen om het bedrijf de be nodigde vergunningen te geven zo dat het in de gespaarde ruimten weer aan de slag kan. Dat zal ech ter zeker nog enkele maanden ver gen. BERKHOUT - Diverse onderdelen van een in 1941 neergeschoten Hampden-bommenwerper liggen uitgestald op tafel in de polder Berkhout (NH). Een compleet deel van het landingsgestel is giste ren gevonden bij opgravingen. Ook werd de laat ste van de twee motoren gevonden in de klei. Op een oliefilter, dat nog olie lekte, zit een plaatje waarop nog duidelijk leesbaar is waar het filter gemaakt is. foto Martin Mooij/ANP Doe de persoonlijke begrotingscheck op aegonbank.nl of bel 088 - 344 03 44 ^EGON

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5