Aanbevolen Wrevel kruidt talkshow Kunstenaarsfilms en video-art over helden over geheugen Twee exposities naar Toch bij elkaar Extra filmvoorstellingen pzc Woensdag 19 september 2007 35 VLLSSINGEN - „Blijf nog even zitten, we hebben een verrassing", luidde het verzoek aan de leerlin gen na de vertoning van de muziekfilm 'Once' in vier zalen bij FbS als start van het HZ Cult sei zoen gisteravond. De verrassing bleek geen loze belofte: terwijl de aftiteling nog over het scherm rolde, maakten de twee hoofdrolspelers Glen Hansard en Markéta Irglova in levende lijve een supersnel toerneetje langs de zalen om overal één liedje te zingen. In de film 'krijgen ze elkaar niet'. Mocht daarover net een brokje in de kelen zijn geschoten, dan zongen Hansard en Irglova - in het echte leven inmiddels wel een liefdespaar - dat direct weg. foto Lex de Meester Een van de foto's van Eva Lauterlein. foto Ruben Oreel De PZC tipt films uit het festival aanbod van vandaag: Bonneville (Christopher N. Rowley). Charmante film binnen het thema van de energieke oude ren. Na het overlijden van haar echtgenoot krijgt Arvilla ruzie met haar stiefdochter over de bestem ming van de as van de man. Zijn dochter dwingt een officieel ri tueel af Arvilla wil met de as een hommage brengen aan de glorieu ze pleisterplaatsen tijdens het le ven van haar man. 19.30 uur, zaal 4. White Palms (Szabolcs Hajdu). Film binnen het thema focus op Hongarije en met een acteur als re gisseur. Een gemene striem op je been door de zweep van de leraar was het gevolg als je tenen net bui ten de kalklijn kwamen. Het ging er Spartaans aan toe tijdens de gymnastiektrainingen in het com munistische Hongarije. De afreke ning met dat verleden gebeurt met een razend knappe verweving van beelden. Spanning tijdens wedstrij den van het WK en de salto mor- tale in het circus komen daarin bij een. 16.30 uur, zaal 6. Iska's Journey (Csaba Bollók). Ook een film binnen het thema fo cus op Hongarije. Iska (12), uitge buit door haar ouders, zoekt haar eigen weg. Even een sprankje zon in een grauwe leefwereld totdat ze verstrikt raakt in de kinderprostitu tie. Als toeschouwer word je er niet vrolijk van, wel betrokken. 19.00 uur, zaal 6. Palmen en Broeckhoven op verschillende golflengten. door Ali Pankow vlissingen - Het boterde niet echt tussen Connie Palmen (auteur) en Christine Broeckhoven (weten schapper) gisteravond tijdens de talkshow over de geheimen van het geheugen. De film 'Away from her' van Sarah Polley gold als uit gangspunt voor het gesprek. Palmen, inleidster tijdens de talk show en psycholoog Douwe Draaisma, de andere gast aan tafel, hadden deze film voorafgaand be keken. Broeckhoven niet. Zij kwam later vanuit België in Vlis- singen aan. Wegens andere ver plichtingen of zoals zij het zelf om schreef: „Ik ben tegenwoordig volksvertegenwoordiger in een re gering die niet bestaat." Palmen en Draaisma hadden bij Broeckhovens komst net al een aar dige kout over 'Away from her' ach ter de rug. Met de constatering dat het verhaal eerder literair is inge- vussingen - De organisatie van Film by the Sea heeft extra voor stellingen aan het oorspronkelijke programma toegevoegd: Vandaag: 10.00 u.: Water, zaal 6; 11.45 u: The Hottest State, zaal 4; 12.15 u. Falkenberg Farewell, zaal 6; 14.00 u: Driving Lessons, zaal 6; 14.00 u.: Once, zaal 7; 16.15 u.: 2 Days in Paris, zaal 4. kleurd dan dat de film een ge trouw beeld schetst van het proces bij de ziekte van Alzheimer. Pratend over de werking van het geheugen kwamen Palmen en Broeckhoven niet op dezelfde golf lengte. Het schurend gesprek ont lokte de Belgische gaste zelfs de uit roep: „Het feit dat ik een hersenwe- tenschapper ben, wil niet zeggen dat ik geen mens ben." Net toen inleidster en gaste het gesprek weer wat op orde hadden, laaide door een interruptie vanuit de zaal het vuur weer op. „U praat zo zwaar over dementie. We willen het wat licher horen", vond één van de aanwezigen. „Als de rest van de zaal daar ook zo over denkt, zal ik maar direct teruggaan naar België", reageerde Broeckho ven. Op dat moment had iedereen even behoefte aan een adempauze en bood Remco Campert soelaas met voordracht uit eigen werk. Donderdag: 9.45 u: Een manier om thuis te komen (extra zacht ge luid), zaal 6; 13.00 u.: La Caja, zaal 5- Vrijdag: 9.15 u: Babel, zaal 6; 9.15 u: Crash, zaal 5; 12.15 u: Boxex, zaal 4; 11.30 u: Voleurs de Chevaux, zaal 5; 12.00 u. El Nombre de Arena, zaal 6. Twee exposities naar aanleiding van Film by the Sea. door Rolf Bosboom vlissingen - Het filmfestival is voor twee expositieruimtes in de Vlissingse binnenstad aanleiding om tentoonstellingen te houden in het verlengde van Film by the Sea. In deWillem3 zijn kunste- naarsfilms en foto's te zien, in Het Beeldenhuis videowerk van acht beeldend kunstenaars. De inrichting van een van de twee zalen van deWillem3 verraadt al dat het daar om niet-alledaagse films gaat. Bioscoopstoelen staan schots en scheef in de ruimte en de grond ligt bezaaid met pop corn, alsof het publiek in paniek is weggevlucht. In een van de getoonde films laat Les Levine in 'The media cage' met gemanipuleerde en slim ge monteerde beelden zien hoe soundbites van geïnterviewden een andere lading kunnen krijgen. Achter in de zaal hangt een rood doek, met de waarschuwing 'Geen toegang voor kinderen'. Erachter is van Ondrej Brody en Kristofer Pae- tau de controversiële video Déjeu ner sur l'herbe te zien, waarin het beeld van Manets gelijknamige schilderij uitmondt in expliciete seks. Kunst verwordt tot porno. In de andere zaal hangen foto's van het duo Hiryczuk/Van Oeve- len en Eva Lauterlein, die dwingen tot net wat even langer kijken. Vlak bij deWillem3 is Els Domini- cus in Het Beeldenhuis verant woordelijk voor een fraaie dwars doorsnede van de hedendaagse vi deo-art, met acht bijdragen die va riëren van vertrouwde documen taire tot bijna abstracte beeld kunst. Als overkoepelend thema heeft zij 'Helden' gekozen: niet zo zeer de helden van het witte doek maar meer de vraag wat een held nu precies is. Van Emmely van Mierlo wordt bij voorbeeld de conventionele maar mooie documentaire Henk ge- Bioscoopstoelen staan schots en scheef in de ruimte toond, over een veearts die ziek wordt en compleet afhankelijk wordt van anderen. Dat relaas wordt afgewisseld met beelden van vroeger. De vraag dringt zich op in hoeverre de man een held is. Andere bijdragen zijn vervreem- dender, zoals die van Georgio Bachtsevanidis. Hij leidt zijn came ra traag door het verlaten winkel centrum Hoog Catharijne, dat - zo als hij zelf zegt - oogt als een 'he dendaags mausoleum'. Helma van Nuenen laat iemand zien die bij wijze van heldendaad zijn hoofd onder water houdt, zó lang dat de kijker het er zelf benauwd van krijgt. De andere films zijn ge maakt door Karin C.M. Stroo (over haar Zeeuwse wortels), Hei di Wulms, Femke Tiekstra, Marcel van de Sanden en Dominicus zelf 'Zien en gezien worden, t/m 11 no vember in deWillem3, Oranje straat 4, Vlissingen. Geopend: wo t/m zo, 12-17 uur. 'Helden', t/m 23 september in Het Beeldenhuis, Hendrikstraat 25, Vlissingen. Geopend: dagelijks, 14-18 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 57