Zeeland Kerkstichting vecht tegen de bierkaai PZC 25 Meer mensen uit bijstand Halte Belgische bus in aan de slag in Terneuzen centrum Hulst bePleit ZEEUWS-VLAANDEREN 31 36 en 37 V Woensdag 19 september 2007 Tip? redtern@pzc.nl Inzamelingsacties voor kerk tenietgedaan door achteruitgang gebouw. door René Hoonhorst CROEDE - De Stichting Restauratie en Exploitatie NH Kerk Groede heeft de afgelopen acht jaar zo'n anderhalve ton bijeengesprokkeld met een keur aan activiteiten. Maar de noodzakelijke opknap beurt van de kerk is intussen ruim 400.000 euro duurder geworden door het (verder) rotten van hou ten balken, scheuren van muren en pleisterwerk én inflatie. De stichting gooit het bijltje er niet bij neer, maar voorzitter Thijs Soeting beaamt dat het moeite kost om de moed er in te houden. Onlangs kregen stichting en kerk bestuur te horen dat het subsidie schip van de rijksoverheid dit jaar weer voorbij Groede voer. Niet om dat het opknappen van het gods huis laag op een prioriteitenlijst staat, maar door het systeem dat het Rijk hanteert. Soeting: „Er is een lange lijst met op te knappen historische gebouwen. Den Haag keek naar panden waar minder dan een miljoen voor nodig is, daarna kwamen renovatieprojec- De kerkenraad durft gemeentele- den en toeristen niet bloot te stellen aan gevaar van vallende brokstukken. Het risico in het ko mende stookseizoen is te groot. ten tot anderhalf miljoen aan de beurt. Dat was een paar jaar gele den nog genoeg geweest voor on ze kerk, maar intussen hebben we 1,7 miljoen nodig. Nu is de pot voor dit jaar weer leeg." Groede heeft geen garantie dat het godshuis volgend jaar wel subsidie krijgt. Vorig jaar is bij de entree van de kerk nog een afdakje ge plaatst om vallend puin op te van gen. Maar intussen kan bijna in de hele kerk elk moment een brok stuk naar beneden komen. De kans daarop wordt nog groter als het stookseizoen binnenkort be gint. De werking van hout en stuc werk maakt het dan al bijna waar schijnlijk dat stucwerk van muren en plafonds loslaat. Met het risico dat kerkgangers een brokstuk op hun hoofd krijgen. Het doet de kerkenraad pijn dat ge meenteleden én toeristen min stens anderhalf jaar geen dienst kunnen bijwonen in het godshuis. Het risico is gewoon te groot. Niet alleen omdat kerkenraadsleden persoonlijk aansprakelijk zijn voor eventuele ongelukken, maar voor al omdat bezoekers geen gevaar mogen lopen, stellen de kerken raadsleden. De Stichting Restauratie en de dorpsraad brengen komende zon dag 'Spaanse hartstocht' in Groede met onder veel meer een flamen co-optreden. Soeting verwacht dat de activiteiten twee tot drie mille in het laatje brengen. Het stucwerk van een pilaar komt af en toe in lappen Kraanvogel in Zeeuws-Vlaanderen is zeldzaam exemplaar Na de regen dicht Djenné de gaten in de huizen naar beneden in de Groedse kerk. foto Camile Schelstraete Inmiddels 223 mensen aan betaalde baan geholpen. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Het nieuwe beleid van de gemeente Terneuzen om mensen met een bijstandsuitke ring terug aan het werk te helpen is een succes. In plaats van te werken met re-in- tegratiebedrijven van buitenaf heeft de gemeente zogenoemde jobhunters aangesteld. Doel van de inzet van jobhunters was het bewerkstelligen van een daling van het aantal bijstands-uitkerings gerechtigden en een daling van de uitgaven uit het zogeheten inko- mensdeel. Het inkomensdeel zijn de middelen waaruit de uitkerin gen worden betaald. Sinds de start in mei vorig jaar zijn 336 mensen aangemeld bij de job hunters, waarvan er 223 zijn be middeld naar werk. Dat is 77,7 pro cent. In vergelijking met de resulta ten die van 2003 tot 2006 zijn be haald met externe re-integratiebe- drijven is dit een erg goed resul taat, schrijven burgemeester en wethouders aan de gemeenteraad. Destijds zijn 312 personen aange meld, waarvan er 57 aan een baan zijn geholpen. Dat is met 18,2 pro cent een heel wat minder succes vol resultaat. De effecten op de omvang van het uitkeringsgerechtigenbestand en de uitgaven voor de gemeente zijn inmiddels duidelijk aantoonbaar, stelt het college. Per 1 januari 2005 zaten er 1116 personen in de bij- Door het inzetten van jobhun- ters worden in de gemeente Ter- neuzen veel uitkeringsgerechtig den uit de bijstand aan een baan geholpen. stand en op 1 april 2006 nog liro mensen. Het bestand is inmiddels gedaald tot 1030 personen op 1 april van dit jaar. Afgelopen augus tus zakte het aantal bijstandstrek kers zelfs onder de symbolische grens van 1000 personen tot een omvang van 995. Ook op de uitgaven zijn de effec ten waarneembaar. Vorig jaar sloot af met een tekort van bijna 900.000 euro. Halverwege 2007 is het tekort 150.000 euro. Door extra aandacht te besteden aan de preventie van instroom en uit stroom door detacheringsbanen wil de gemeente het tekort hele maal terugbrengen. Het is de vraag of dit haalbaar is, omdat er vanwe ge het generaal pardon een aantal nieuwe uitkeringsgerechtigden in de bijstand komt. Gelet op de goe de resultaten stellen B en W de ge meenteraad voor het re-integratie- beleid ongewijzigd voort te zetten. Wethouder van verkeer wil gaan praten met busvervoerder De Lijn. door Harold de Puysseleijr hulst - Wethouder C. de Kraker (verkeer) wil binnenkort overleg voeren met de Belgische busver voerder De Lijn. Inzet van dat ge sprek is ervoor te zorgen dat de busvervoerder na jaren weer halt houdt in de binnenstad van Hulst. De Lijn heeft in het centrum van de vestingstad sinds 2003 geen hal te meer. Daarvoor stopte de Bel gische bus aan het 's Gravenhof plein. De Kraker denkt dat het uit toeris tisch en economisch oogpunt een goede zaak is om de halte van De Lijn in het centrum weer in ere te kunnen herstellen. „De Belgische bus stopt nu wel bij het busstation aan de Zandstraat en bij de bushalte aan de Glacis- weg. Maar dat is absurd ver van de binnenstad voor iemand die met boodschappen moet sjouwen en slecht ter been is." Volgens De Kraker zou het in ie der geval al een mooi onderhande lingsresultaat zijn als De Lijn zou besluiten alleen op maandag de Hulster binnenstad aan te doen. Die dag vindt ook de weekmarkt plaats die doorgaans ook door on ze zuiderburen druk wordt be zocht. De wethouder heeft de wens onlangs kenbaar gemaakt in het overlegorgaan voor het open baar vervoer in Zeeland. Recent drong PvdA-raadslid F. Hoefnagels er ook al op aan de Bel gische bus terug in de binnenstad te krijgen. Het gemeentebestuur wil een po ging doen om in de binnenstad van Hulst weer een halte van de Belgische busvervoerder De Lijn te krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 47