Prof. Moulijn: Simons kiest verkeerd Gimbrère «SS®.. i Honden in actie in Clinge Boeren uit Niger op bezoek in Zeeland MODE SHOW DONDERDAG Bijzondere vogel is zeldzame Chineese kraanvogel PZC Woensdag 19 september 2007 31 Ziekenhuis Walcheren kan terugvallen op Antwerps hospitaal. door Claudia Sondervan GOES - Ziekenhuis Walcheren heeft wel degelijk een groot acade misch ziekenhuis om op terug te vallen: Universitair ziekenhuis Ant werpen (UzA). Directeur Simons van Ziekenhuis Zeeland, waar het Vlissigse hospitaal in moet op gaan, maakt een fout als hij dat ter zijde schuift. Die waarschuwing geeft het voor malig hoofd van de hartchirurgie in Antwerpen, professor-emeritus dr. A. Moulijn. Simons zei eerder deze maand dat kleine ziekenhui zen enkel goed functioneren als zij een groot ziekenhuis in de buurt hebben, zoals Dordrecht voor Dirksland en Gent voor Terneu- zen. Walcheren heeft die voorzie ning niet, constateerde Simons toen. Het UzA fungeert echter al sinds 1996 als zodanig, verweert Mou lijn. „Voortzetting van deze samen werking is in het belang van de Zeeuwse patiënt en dus van de he le bevolking. Het lijkt mij voor de hand liggend dat dokters het ver- wijzingsbeleid bepalen en niet de niet-medisch geschoolde zieken huismanager." Het UzA werkt vol op met de Walcherse cardiologen om het dotteren in Ziekenhuis Walcheren medisch mogelijk te maken, herinnert Moulijn. „Aan vankelijk was directeur R. Zomer zeer enthousiast, nu hoor ik hem er niet meer over." Dat heeft te ma ken met het hartcentrum De Klok- kenberg, deel van Amphia Zieken huis in Breda, waar de Oosterschel- deziekenhuizen hartpatiënten brengen, stelt Moulijn. „Concur rentie tussen ziekenhuizen is goed. Maar ik voorspel dat er in Nederland, net als in België, bin nenkort ook ziekenhuizen bij fail liet gaan." Amphia kampt met ern stige verliezen. Antwerpen is al tien jaar het academisch steunziekenhuis voor Ziekenhuis Walcheren De samenwerking tussen UzA en Ziekenhuis Walcheren begon in 1993 toen Vlissings cardioloog C. Klazen een complexe hartpatiënt niet ondergebracht kreeg bij de Ne derlandse academische ziekenhui zen, hetzij wegens plaatsgebrek, hetzij om de complicaties. Die eer ste patiënt opende een gestage stroom tussen Vlisisngen en Ant werpen. Tussen 2001 en 2006 behandelde het UzA 2183 Walcherse patiënten, illustreert Moulijn. Circa 1200 voor cardiologische behandeling (onder meer dotteren), circa 700 voor hartchirurgie en ongeveer 170 pa tiënten voor zeer intensieve zorg die de IC van Vlissingen te boven ging. De IC van Vlissingen is volwaar dig, oordeelt de hartchirurg in rus te, want voldoet aan twee voor waarden: er is een intensivist en er kan beademd worden. De keuze voor Antwerpen geeft veel voorde len, meent Moulijn. „Grotere inzet bij artsen, brede ervaring (we doen achthonderd open hartopera ties per jaar), betere service bij de verpleging en geen wachtlijsten." Van de dreiging van de berucht moeilijk te bestrijden ziekenhuis bacterie MRSA is in Antwerpen nauwelijks sprake, weerlegt hij de vaak geuite kritiek op Vlaamse me dische centra. „Het universitair ziekenhuis Leu ven heeft dat veel meer dan wij. Wij behandelen patiënten uit Leu ven met dezelfde voorzorgsmaatre gelen als de Zeeuwse ziekenhuizen dat met patiënten uit Vlaanderen doen. Inkomende patiënten wor den getest en geïsoleerd gehouden tot blijkt dat ze de bacterie niet bij zich dragen." Daarbij is bacterioloog Goossens van het UzA, die ook doceert in Leiden, in België groot voortrekker van het pleit tegen te gemakkelijk gebruik van antibiotica, zegt Mou lijn. NAJAAR 2007 20 september 10.00 - 13.30 - 16.00 - 19.00 uur gratis toegang LANGE DELFT 16 MIDDELBURG 0118 - 612036 www.gimbreremode.com OOSTBURG - De kraanvogel die afgelopen week- gel, grotendeels wit, zwarte kop en hals en een Landschap denkt dat het vrijwel zeker om een einde in het westen van Zeeuws-Vlaanderen rood petje. Door jacht is het dier bijna uitge- ontsnapte vogel gaat. Dat het dier verdwaald is, werd gezien, is volgens Ria Brugge uit IJzendijke roeid. Er zijn wereldwijd nog geen duizend exem- acht hij niet aannemelijk. Brugge fotografeerde een Chinese kraanvogel. Een zeer zeldzame vo- plaren over. Wannes Castelijns van Het Zeeuwse het beest bij het Grote Gat van Oostburg. Vanavond o.j Sextew- tn«ee;€2°'' ,2oOuut •nid'. aanvang '.'V vs Nigerese veehouders op studiebezoek bij boeren in Zeeland. door Ondine van der Vleuten KAMPERLAND - Veehouders uit Ni ger - een buurland van het Afri kaanse Nigeria - bezoeken tussen 22 september en 2 oktober Zee land, op uitnodiging van de Zeeuwse Land- en Tuinbouworga nisatie (ZLTO). Ook twee Nigerese kaasboerinnen komen mee. De ZLTO werkt sinds enkele jaren samen met land bouworganisaties in het Afrikaan se land, waar op ongeveer 7 pro cent van het bruikbare landopper vlak veeteelt wordt bedreven. Vee teelt is economisch van belang; bijna 17 procent van het vlees is voor de export. Tijdens het studie bezoek is er aandacht voor onder meer voederwinning, melkverwer- king, organisatie en coöperatievor ming. Vorig jaar kwamen de tuin ders op bezoek. In Niger is slechts 3 procent van de grond geschikt om te boeren. Zo'n 85 procent van de bevolking leeft van de land bouw. Zij verbouwen cassave, gierst, rijst, pinda's en katoen. Het werkbezoek is georganiseerd samen met Agriterra, een organisa tie voor versterking van land bouworganisaties in ontwikkelings landen. Politiehonden laten op 22 september in Clinge zien wat zij kunnen. CLINGE - De Koninklijke Neder landse Politiehonden Vereniging viert dit jaar het honderdjarig be staan. Voor de Zeeuwse afdeling aanleiding om het jaarlijkse kam pioenschap voor politiehonden, dat zaterdag 22 september in Clin ge wordt gehouden, uit te breiden met een middagprogramma. Om 9 uur begint het ochtendpro gramma, dat onder meer bestaat uit springoefeningen, volgen, aflig gen, weigeren van voedsel, bewa ken van voorwerpen, stil zijn en het vervoeren van een persoon. Ook moeten de vijf deelnemende honden op commando water over zwemmen en een voorwerp uit het water halen. Tijdens het jubileumprogramma, 's middags vanaf 14 uur, laten drie honden onder meer zien hoe zij ie mand tot staan brengen die zich met een stok verweert en het zoge naamde 'stelwerk'dat volgens de organisatoren spectaculair is om te zien. Het kampioenschap en het jubi leumprogramma spelen zich af aan de Bisschoppendreef in Clin ge. Eerder werd abusievelijk ge meld dat de feestdag op 15 septem ber werd gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 39