Senioren zijn de gamers van morgen Fliplandse kreek krijgt de ruimte Woonruimte probleemgezinnen blijft voorlopig bij plannen Schade door blikseminslag Colijnsplaat B PZC Woensdag 19 september 2007 27 Bewoners van het Casthuis tennissen digitaal op een groot scherm. Later blijkt dat het bowlen beter bevalt. foto Dirk-Jan Gjeltema Bewoners Gasthuis hebben smaak digitaal sporten snel te pakken. door Lilian Dominicus GOES - Gamen is voortaan geen ex clusieve bezigheid meer van jonge ingewijden in de wereld van Nin tendo Wil, Playstation en Xbox. Gistermiddag hadden de bewo ners van het Gasthuis in Goes de primeur: als een van de eersten in Nederland sportten ze digitaal op de spelcomputer. Het spel werd er met gretig en thousiasme begroet. Tennisrackets, zware bowlingballen of honkbal knuppels hebben ze er niet voor nodig. En de ouderen kunnen de sporten ook nog eens beoefenen in de activiteitenruimte van hun eigen zorgcentrum, dus ze hoeven er niet eens meer de deur voor uit. Het enige wat de gamende oude ren in hun handen hoeven te hou den is een mini-afstandsbedie ning. „Het is voor cliënten in de zorgsector een heel eenvoudige manier van bewegen", verklaart John Ruumpol van Nedap Health care, die de spelcomputer gisteren bij wijze van proef meebracht naar het Goese verzorgingshuis. Volgens pr-medewerker Ilse Mat- thijssen van Zorggroep Ter Weel zijn de ouderen in Goes voor zo ver bekend de eersten in heel Ne derland die de Nintendo op deze manier uitproberen. „In Engeland heeft een proef de dagbladen ge haald. Verder hebben we er nog niet van gehoord." Ruumpol van systeemleverancier Nedap bege leidt de ouderen met hun eerste stapjes in de spelcomputer. „Deze knop indrukken, dan naar achte ren en naar voren zwaaien", legt hij uit. De meesten hebben het handigheidje bijzonder snel onder de knie. De Goese Nel van Liere (84), al 32 jaar vrijwilliger van het Gasthuis, zwaait met groot gemak met de af standsbediening in de hand negen van de tien kegels om op de bow lingbaan op het grote scherm. Pre cies zoals in een echt bowlingcen trum, met licht gebogen knieën en een klein aanloopje. Vanaf de kant klinkt spontaan ap plaus van de bewoners van het Gasthuis. Bij een tweede poging blijft de tiende pin overeind staan. De bowlingbal verdwijnt, net zo als in het echt, over een licht hel lende baan in de goot. Jammer, net geen spare. Activiteitenbegeleider Ellen Lange- rak is direct enthousiast over het nieuwe spel. Ze hoopt dat Zorg groep Ter Weel ergens nog een pot heeft om in het spel te investe ren. „Alleen moeten we er dan voor zorgen dat er minder draden nodig zijn om het spel aan te slui ten", vindt ze. Bowlen is niet de enige sport op de spelcomputer. Er kan ook op worden gebokst, getennist of ge- honkbalt. Matthijssen: „Hiervoor hebben we getennist. Maar dat was net iets te moeilijk. Bowlen is wel verreweg de favoriet." Units aan de rand van Thoolse kernen komen er pas wanneer nodig. door Luc Oggel THOLEN - Woningcorporatie Cast- ria lanceerde in februari een plan om aan de rand van één of meer dere Thoolse kernen tijdelijke woonunits neer te zetten voor ge zinnen die overlast veroorzaken of die uit huis worden gezet. Hoe staat het ermee? „Het plan ligt in de kast en kan tevoorschijn wor den gehaald als er aanleiding voor is", laat P. Bakx van Castria weten. Tot nu toe is dat nog niet het geval geweest, zegt hij. Ook zijn de units nog niet geplaatst. „We vinden dat het wat ver gaat om ze op voor hand klaar te zetten, ook in ver band met vernieling." Volgens Bakx kunnen de units in 'maxi maal twee maanden' verrijzen. Een gezin dat overlast veroorzaakt moet daar dus op wachten en zo lang in hun woning blijven. „De buurt moet dat dan maar even ac cepteren." Het Thoolse college gaf in februari aan medewerking te willen verlenen aan het plan. Vol gens Bakx is bij de gemeente ook bekend op welke locatie de units komen, mocht dat ooit nodig zijn. „Maar dat wordt niet naar buiten gebracht, want dat zorgt voor hec- tiek." Diverse Thoolse raadsfrac ties zoals Algemeen Belang Tho- len, WD en Christenunie reageer den indertijd afwijzend danwel sceptisch op het plan van Castria. Natuurvriendelijke oevers om wateroverlast te voorkomen. SINT PHILIPSLAND - De Luyster- kreek westelijk van het dorp Sint Philipsland wordt uitgebreid. De werkzaamheden in opdracht van waterschap Zeeuwse Eilanden zijn deze week begonnen. Met de uitbreiding van de Luyster- kreek krijgt Sint Philipsland extra waterberging en meer natuur. De extra waterberging wordt gemaakt door vier hectare land om te vor men tot flauw aflopende natuur vriendelijke oevers. Zeeuwse Eilanden wil met de in vestering wateroverlast bij hevige regenval voorkomen. De pompca- paciteit van gemaal De Luyster is al eerder verhoogd van 160.000 naar 195.000 liter per minuut. Om de wateraanvoer naar het gemaal te vergroten, is de uitbreiding van de Luysterkreek noodzakelijk. Aan nemerscombinatie Scheepers BV, Feijter Groep en Reimerswaal BV voert het werk uit dat eind novem ber klaar moet zijn. COLIJNSPLAAT - Een blikseminslag heeft gisterochtend flink wat scha de veroorzaakt in Colijnsplaat. De bliksem sloeg rond kwart over zeven in bij een woning in de Bea- trixstraat. Daarbij werd de schoor steen geraakt. Stukken baksteen en dakpannen vielen naar bene den en kwamen op de auto van de bewoner terecht. De naastgelegen woning in het rijtje liep eveneens schade op. Ook in omliggende straten, waar onder de Voorstraat, waren de ge volgen van de inslag merkbaar. Een verdeelkastje van Delta werd door de inslag vernield, waardoor een tijdlang geen televisie kon wor den gekeken of naar de radio kon worden geluisterd. Ook sneuvelde her en der elektronische appara tuur. Er raakte niemand gewond. De brandweer van Noord-Beveland was ter plekke, maar er is geen brand uitgebroken. 'creëert een concertzaal achter de dijken Het Festival van Zeeuwsch Vlaanderen als grootste klassieke muziek evenement in de provincie Zeeland, kiest in 2007 voor een verfrissende aanpak en programmering We blijven doorgaan om de bezoekers te verrassen met topkwaliteit symfonische concerten, toonaangevende orkesten en beroemde solisten, maar we gaan het festival ook iets breder programmeren, opener, feestelijker Het thema 2007 is "Beeldende"-Muziek waarmee we een nieuw en verfrissend element toevoegen om ook meer 'met de ogen te luisteren' en projectie toe te passen waar dit qua locatie past KAARTEN: (0117) 45 27 35 WWW. T ST!VAIVANZ E E VWS< HVLAAN DE R N N l

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 35