Zeeland vreest hogere geluidseisen Landbouw Vertraging voor verkeer Deltaweg door aanbrengen bermverharding PZCI25 BEVELANDEN-THOLEN 31 Acrobaten van Tennet onder hoogspanning in Rilland Vier gewonden bij ongevallen Enthousiast Kraanvogel in Zeeuws-Vlaanderen is zeldzaam exemplaar Woensdag 19 september 2007 Kunstenaarsfilms zijn te zien in Vlissingse binnenstad Tip? redgoes@pzc.nl Borsele wil met nieuw beleid buitengebied niet op slot gooien. door Harmen van der Werf heinkenszand - Borsele gaat een plan maken voor het omgaan met geluid in het buitengebied. De ge meente wil voorkomen dat het la waaieriger wordt in de polder en geeft tegelijkertijd aan dat het plat teland niet 'op slot wordt gegooid'. „Ik moet het nog zien", reageert M. van Sabben uit Driewegen die namens de landbouw over het pro ject meedenkt in een gemeentelij ke werkgroep. Van Sabben zit vol twijfels, omdat hij zich niet kan voorstellen dat Borsele zoiets oppakt om meer toe te staan. „Ik ben bang dat er beper kingen komen. Ie hebt dat altijd met zulke dingetjes." Hij zit er als landbouwer zelf bij namens land bouworganisatie ZLTO en kan dus de vinger aan de pols houden. De gemeente heeft hem ervan probe ren te overtuigen dat het niet de bedoeling is strengere geluidsnor men op te leggen. „Maar als je dan ziet wat er rond het Sloegebied is gebeurd", geeft Van Sabben aan. „De geluidsruim te voor de industrie en havenbe drijven in het Sloegebied is uitge breid, wat tot gevolg heeft dat land bouwbedrijven in de directe omge ving, vooral veeteeltbedrijven, niet meer mogen uitbreiden. Dat is een slechte zaak." De landbouwsector mag volgens 1^ De gemeente Borsele werkt aan een beleidsplan voor geluid in het buitengebied om rust en stilte te waarborgen en de landbouw kansen te bieden. Van Sabben in elk geval niet de du pe worden van andere geluidpro- ducerende activiteiten. „Het kan toch niet zo zijn dat het laden van aardappelen en suikerbieten 's avonds en 's nachts wordt verbo den, omdat bijvoorbeeld het auto verkeer door de Westerscheldetun- nel toeneemt." Volgens de Borselse wethouder J. Zandee (SGP-ChristenUnie, mi lieu) is de gemeente niet van plan de eisen op te schroeven. Het uit gangspunt is dat de geluidbelas ting in het buitengebied wordt ge handhaafd op het huidige niveau. Wat volgens Zandee niet betekent dat er geen nieuwe ontwikkelin gen meer mogelijk zijn. Onderdeel van het geluidsproject is het in kaart brengen wat de toe komst aan activiteiten zal brengen. Het bedrijfsleven (landbouw en re creatie) en de Zeeuwse Milieufede ratie denken daarover mee in een klankbordgroep. Zandee: „We wil len dit beleid zeker niet van boven af opleggen." Een groot deel van de gemeente Borsele, grofweg de Zak van Zuid- Beveland, heeft de beschermde sta tus van Nationaal Landschap. Rust en stilte zijn daar belangrijke ken merken van. „Binnen dat gebied passen landbouwactiviteiten", on derkent C. Buijs die namens de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) bij het Borselse geluidsproject betrok ken is. „Maar het zou hier en daar wat wel stiller kunnen." Uit een ZMF-onderzoek is een paar jaar ge leden overigens gebleken dat men sen landbouw qua geluidsproduc tie nauwelijks als hinderlijk erva ren. Industrieel en verkeerslawaai scoren veel hoger. Zomer 2008 moet het geluidsplan van Borsele gereed zijn. RILLAND - In het circus zouden ze het niet slecht doen, de medewerkers van Tennet. Het bedrijf, dat het lande lijke elektriciteitstransportnetwerk beheert, voert on derhoud uit aan de hoogspanningsleidingen in de pol ders tussen Krabbendijke en Rilland. Over een lengte van enkele kilometers wordt de bliksemdraad met glas vezel vervangen. Die was beschadigd geraakt tijdens een storm op 25 november 2005. Om de veiligheid te garanderen zijn de stroomkabels, waar 380.000 volt op staat, aan één 'arm' uitgeschakeld. Het werk is naar ver wachting eind volgende week afgerond. foto Dirk-Jan Cjeltema goes - Bij een frontale botsing tus sen twee personenauto's op de Oud Vossemeersedijk in Oud-Vos- semeer zijn beide bestuurders ge wond geraakt. Het ongeval gebeur de gisterochtend rond 8.00 uur. Een 21-jarige automobilist uit Tho- len verloor de macht over het stuur en botste tegen een tege moetkomende auto. Beide wagens raakten totaal beschadigd. Ook bij een ongeval maandaga vond rond 21.00 uur op de A58 bij Goes vielen gewonden. Bij het ongeluk waren een 20-jari- ge automobilist uit Vlissingen en een 18-jarige bestuurder uit Goes betrokken. De Goesenaar en zijn evenoude in zittende moesten per ambulance naar het ziekenhuis. Provincie laat weg op Noord-Beveland veiliger maken. door Harmen van der Werf kats - Autoverkeer op de Delta weg tussen Goes en Zierikzee moet in oktober drie weken lang 's avonds en 's nachts rekening hou den met vertraging door wegwerk zaamheden. De provincie laat bermverharding in de vorm van doorgroeitegels aanbrengen aan beide zijden van de weg op Noord-Beveland. De werkzaamheden concentreren zich op het traject van de Delta weg vanaf de Zandkreekdam tot de afslag Colijnsplaat vlak voor de Zeelandbrug. Vorig jaar heeft de provincie langs de Deltaweg al de bermen laten verharden op Zuid-Beveland, tus sen Goes en de Zandkreekdam. Au tomobilisten hebben daar toen weinig overlast van ondervonden. Ze konden worden omgeleid via de parallelweg voor landbouw- en fietsverkeer. Op Noord-Beveland is dat niet mo gelijk. De aannemer gaat er daar in Autoverkeer tussen Goes en Zierikzee moet van 1 oktober tot 19 oktober 's avonds en 's nachts rekening houden met oponthoud. om verkeerslichten inzetten. Eén rijstrook is dus slechts beschikbaar tijdens de werkzaamheden. Die be ginnen maandag 1 oktober en du ren in principe tot vrijdag 19 okto ber. Om het drukke autoverkeer op de Deltaweg niet al te veel te hinde ren, wordt er alleen gewerkt van 20.00 uur tot 6.00 uur. De planning klopt niet altijd, zo is deze week gebleken. De provincie heeft op de Oost-Westweg dwars over Noord-Beveland tussen Kam perland en de Veersegatdam ook bermverharding laten aanbrengen. Het was voorzien dat dit werk gis teren klaar zou zijn. Het was maan dagavond al af Tip? redactie@pzc.nl Docenten op middelbare scholen hebben het niet altijd even ge makkelijk, is algemeen bekend. Ze hebben allemaal zo hun eigen trucjes om hun leerlingen een beetje in het gareel te houden of - zo u wilt - te boeien. Eén ge schiedenisleraar aan een Goese school heeft beide kwaliteiten in huis. Hij weet de meute soms al scheldend bij de les te houden en hij is een meesterverteller. Hij kan af en toe zelfs zo opgaan in zijn verhaal dat hij zich hele maal laat gaan. Dat het erop lijkt dat hij zal vervallen in één van zijn scheldkanonnades. „Ik ben niet boos", vond hij het laatst nodig zijn klas gerust te stellen, „ik ben enthousiast."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 33