Zeeland proefballonnetje 5 t/m 21 tube Slopers knakken Edelweis voorgoed Verhage doet niet mee aan onderzoek for boys and girls Onderzoek politie naar dood Vlissingse W PZC Woensdag 19 september 2007 27 Oud-eigenaar Dirk van der Linden ziet het verval van 'zijn' wasserij met pijn in zijn hart aan. „Ik kom hier niet meer vaak. foto ruben oreel mt 140 t/m 176 o protest oo'neill obillabong orip-curl oquiksilver Grote Kade 40/42 GOES Segeersstraat 66/68 MIDDELBURG Wasserij met wortels uit 1886 binnenkort tegen de vlakte. door Joeri Wisse VLISSINGEN - De afgetopte schoor steen, het oude ketelhuis en de wasstraat van de voormalige wasse rij Edelweis aan de Paul Kruger- straat in Vlissingen behoren bin nenkort definitief tot het verleden. Binnenkort wist de sloophamer de laatste resten geschiedenis uit van een wasserij die 120 jaar gele den de eerste lakens waste. Lopend langs de dichtgetimmerde gebouwtjes (de vooroorlogse naam Volharding nog op de mu ren), de bekladde muren en het door onkruid overwoekerde ter rein is het maar moeilijk voor te stellen dat Edelweis in hoogtijda gen werk bood aan tientallen men- waardeerde het plan voor een een voudig watergebonden industrie terrein opeens op tot een 'multi- modale overslagterminal'. Vanuit het idee dat in het gebied bij de Vlaketunnel vervoersstromen over water, weg en spoor (vandaar mul- timodaal) mooi te combineren zijn. Zeeland zou zo'n terminal in de verre toekomst goed kunnen ge bruiken om filevorming op hoofd wegen te voorkomen, vindt de oud-minister van Verkeer en Wa terstaat. De Vlaketerminal was ge boren en de stoppen sloegen di rect door in politiek Reimerswaal. 'Onbespreekbaar', luidde de eens gezinde reactie. En ook: 'Waarom zouden wij de problemen van Goes moeten oplossen?' Peijs sen en ruim veertigduizend kilo vuile was per week voor de kiezen kreeg. Het doet oud-eigenaar Dirk van der Linden veel pijn om te zien. „Ik kom hier niet meer vaak, dat heeft geen zin meer." Thuis, een stukje verderop in de Paul Krugerstraat, heeft Van der Linden documenten, kaartjes en foto's uit de geschiedenis van de wasserij boven water gehaald. „Het oudste document is een hin derwetvergunning uit 1890. Een boer die koeien had op het wei land achter de wasserij, heeft nog geprotesteerd omdat het sopwater op de slootjes werd geloosd. Maar ja, vroeger werd zoiets gewoon voor kennisgeving aangenomen." Van der Linden weet nog precies aan te wijzen waar ooit de stallen stonden voor de paarden die de was in Middelburg ophaalden en waar de directiewoning stond. Een heeft bereikt dat Reimerswaal, de gemeente met de lelijkste bedrij venterreinen langs rijksweg A58, de hakken in het zand zet. Het zal haar zeker in Goes niet in dank zijn afgenomen. Reimerswaalse po litici zijn op hun beurt vergeten dat ook Reimerswaal baat kan heb ben bij een watergebonden bedrij venterrein langs het kanaal. Bedrij ven binnen de gemeentegrenzen levéren veel onroerend zaakbelas ting op en Reimerswaal zit zelf in elk geval met één bedrijf omhoog, aannemingsbedrijf van der Straaten aan de Westerschelde bij Hansweert. Dat past goed thuis aan de Vlaketerminal, waarna Hansweert met woningbouw een nieuw gezicht kan krijgen. bombardement op 19 mei 1943 ver woestte een groot deel van het be drijf. Zeven wasmeisjes kwamen om het leven. Het was de vader van Dirk van der Linden die het gehavende bedrijf in 1947 nieuw leven inblies. „Mijn moeder kwam met het idee om de 'Het kantoor en de woning mogen ze van mij ook slopen. Dan is alles voorbij' wasserij Edelweis te noemen, naar het helderwitte Zwitserse berg- bloemetje. Dat stond symbool voor hoe wit wij wasten." Kort na de oorlog was de vraag naar de diensten van Edelweis groot. In de goedgevulde klanten- portefeuille zaten, behalve de ge goeden uit Middelburg en Dom burg, ook de zieken- en rusthui zen in Vlissingen en Middelburg. Eind jaren zeventig diende passa giersveerdienst Olau-line zich aan. Die werd de belangrijkste klant van Edelweiss: de schepen lever den de helft van al het werk. „In die tijd hebben we ook een investe ring van ruim anderhalf miljoen gulden gedaan in een nieuwe was straat en drogerijen." Het vertrek van Olau uit Vlissin gen was voor Edelweis een klap die het nooit echt te boven is geko men. Geen van Van der Linden's kinderen wilde het bedrijf overne men. Edelweis werd verkocht, daarna ging het snel bergafwaarts. In 1999 werd Edelweis verkocht, enkele jaren later ging de wasserij falliet. Van der Linden. „Het kan toor en de woning mogen ze van mij ook slopen. Dan is alles voor bij." Wethouder wil nu niet praten over studie naar grondbedrijf Vlissingen. VLISSINGEN - Wethouder T. Verha- ge weigert op dit moment mee te werken aan een onderzoek door de Vlissingse rekenkamercommis sie naar het grondbedrijf! Zij wil pas over een paar weken praten als de onderzoeken naar het Schelde- kwartier klaar zijn. De onafhanke lijke rekenkamercommissie doet op verzoek van de gemeenteraad onderzoek naar het grondbedrijf, dat voor de gemeente gronden voor grote projecten zoals het Scheldekwartier beheert, koopt en verkoopt. Commissievoorzitter R. Ottervanger vindt het vreemd dat Verhage nu niet wil praten, maar is blij dat ze dat over een paar we ken wel wil. Fractievoorzitters van SP, LPV en Christenunie zijn hele maal niet te spreken over de opstel ling van Verhage. „Ik wil niet aan twee onderzoeken over hetzelfde onderwerp tegelijkertijd meewer ken", aldus Verhage. „Dan gaan mensen mijn antwoorden vergelij ken en interpreteren." door Emile Calon VLISSINGEN - De politie onder zoekt de dood van een 49-jarige Vlissingse vrouw. Haar lichaam werd maandagavond aangetroffen in haar woning in de Bone- dijkstraat. De eerste resultaten van het onder zoek wijzen uit dat ze kort voor haar dood drugs gebruikte. Testen moeten uitwijzen of er iets mis was met middelen. De politie ver wacht dat pas over enkele dagen de definitieve resultaten binnen zijn. Na het ontdekken van het levenlo ze lichaam werd de technische re cherche ingeschakeld om de wo ning van de vrouw op sporen te onderzoeken. Deze rechercheurs kregen hulp van leden van de Re gionale Ondersteun ings Groep van de Zeeuwse politie. Het onder zoek in en om de woning duurde tot een uur in de nacht. Zeeuwsch-Vlaanderen OKTOBER 'creëert een concertzaal achter de dijken Het Festival van Zeeuwsch Vlaanderen als grootste klassieke muziek evenement in de provincie Zeeland, kiest in 2007 voor een verfrissende aanpak en programmering. We blijven doorgaan om de bezoekers te verrassen met topkwaliteit symfonische concerten, toonaangevende orkesten en beroemde solisten, maar we gaan het festival ook iets breder programmeren, opener, feestelijker Het thema 2007 is: "Beeldende"-Muziek waarmee we een nieuw en verfrissend element toevoegen om ook meer 'met de ogen te luisteren' en projectie toe te passen waar dit qua locatie past KAARTEN: (0117) 45 27 35 WWW FEtTIVAlVANZEEVWSCHVLAANDEREN NI.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 29