Gezondheid IT t J f Pink Ribbon, succesverhaal tegen borstkanker o PZC Woensdag 19 september 2007 21 door Lindy Jense Een leuk tijdschrift maken en daar 670.000 euro aan overhou den voor het goede doel, dat is niet kinderachtig. Silvia Veld- boer, bij uitgever Sanoma dit jaar verantwoordelijk voor de marketing van de glossy Pink Ribbon, vertelt met gepaste trots dat van de editie 2006 maar liefst 98.000 exemplaren zijn ver kocht. „En dit jaar gaan we voor ruim 100.000." Energie en beweging vormen het thema van de editie 2007 van Pink Ribbon, die vanaf woensdag 26 september voor 4,95 euro te koop is. In het tijdschrift, dat één keer per jaar verschijnt, staat borstkan ker centraal maar dan wel op een glossy manier: een mooie mix van bekende Nederlanders, shoppingpagina's, persoonlijke verha len en recepten. Het is allemaal voor het goede doel. „Iedereen werkt gratis mee, van redacteur tot reclamebureau", ver telt Veldboer. „Tenslotte is 80 procent van het personeel bij Sano ma vrouw en zijn wij goed in tijdschriften maken. Het is voor ons een logische keuze. Er zijn zelfs zoveel bedrijven die zich bij ons melden en zeggen dat ze ook iets willen doen, dat het nog een hele kunst is om dat in goede banen te leiden." Het fenomeen Pink Ribbon is afkomstig uit Amerika. Evelyn Lau der, de schoondochter van cosmeticatycoon Estee Lauder, begon in 1992 met het verspreiden van roze lintjes als symbool voor de strijd tegen borstkanker. Het jaar erop richtte ze The Breast Cancer Re search Foundation op, die campagnes organiseert en fondsen werft. In 2003 richtte de Borstkanker Vereniging Nederland de Stichting Pink Ribbon op. Pink Ribbon heeft als motto 'aandacht voor borstkanker'. De - stichting doet aan fondsenwerving en bewustmaking: vrou wen moeten zich realiseren dat ze tegenwoordig een kans van 1 op 8 hebben om borstkanker te krijgen. Ook wil Pink Ribbon de zorg voor borstkankerpatiënten tijdens en na de behandeling verbe teren. Het thema Beweeg! Geef borstkanker minder kans is dit jaar speciaal gekozen omdat uit onderzoek is gebleken dat regelmatig be wegen de kans op borstkanker vermindert. Allerlei organisaties, particulieren en verenigingen organiseren het hele jaar door activiteiten om geld te werven voor Pink Ribbon, zo als (sponsor-)wandeltochten en informatieavonden. Het zwaarte punt ligt in de maand oktober, die (ook al weer een uitvinding van het Estee Lauder-concern) internationaal de Borstkankermaand is. Het Pink Ribbon Magazine is een van de meer in het oog springen de activiteiten. Maar er gebeurt nog veel meer. Zo wordt de Amster dam Arena vanaf 1 oktober met speciale verlichting een week lang spectaculair roze gekleurd. Net als vorig jaar (toen ze er ruim 220.000 euro mee ophaalden) bieden KPN en Samsung een roze La- dyphone-pakket aan, waarvan per stuk 10 euro naar Pink Ribbon gaat. Op 6 oktober start de A Sisters Hope Walk, een wandeltocht die in twee dagen van Amersfoort naar Amsterdam voert. Daar voegen de wandelaars zich bij de Walk for Women, die eindigt in het Olym pisch Stadion. Er is een roze hockeystick te koop en zelfs een roze stofzuiger -bewegen is tenslotte de boodschap. Maar wie het liever wat rustiger aan doet, kan ook gaan winkelen bij Miss Etam, Etos of Livera. De aanschaf van een roze lintje of een ander Pink Rib bon-item is tenslotte al een bijdrage aan de strijd tegen borstkan ker. IK| www.pinkribbon.nl www.borstkanker.nl www.amazones.nl De Amazones staan el kaar bij met raad en daad. Hoe blijf je over eind als je je kinder wens door kanker de mist ziet in gaan? Hoe ga je om met bijwerkin gen van medicatie? Hoe strik je een doek mooi om je kale che- mo-hoofd? Hoe vertel je je kinde ren dat mama ziek is? De Amazo nes hebben ook veel aandacht voor de dingen die het leven leuk houden. Ellen Kooijmans is druk bezig met de voorbereidingen voor de Dam-tot-Damloop, op 23 september in Amsterdam. De 16,2 kilometer gaat ze helemaal uitlo pen, dat weet ze zeker. „We heb ben een sponsorteam opgezet dat geld gaat inzamelen voor de Ama zones. Er doen 13 Amazones mee en 37 partners, vrienden en vrien dinnen. Het gaat goed, dat geld wordt graag gegeven." „Het is nu vier jaar na de tweede diagnose en het gaat nog steeds goed met mij. Mijn man, mijn zoon en ik, we leiden gewoon ons leven en ik bereid me zelfs voor op de reconstructie van mijn bor sten. Ik kan weer vooruitkijken. Al kunnen de verhalen van andere jonge vrouwen bij wie voor het eerst borstkanker is geconstateerd me behoorlijk aangrijpen. Alsof ik, twaalf jaar nadien, het besef nu pas toelaat hoe het is om zo ziek te zijn terwijl je een klein kind hebt" wilde ik niet weten. De Amazones peppen elkaar op, ze werken van uit het idee dat je nog meer bent dan alleen borstkankerpatiënt. Voor vrouwen met uitzaaiingen - je wordt dan niet meer beter - is een apart forum gemaakt. Nieuwe Amazones komen daar niet direct terecht als ze dat niet willen." Borstzelfonderzoek stap voor stap ■V If t (7) Onderzoek voor de spiegel Houdt uw armen ontspannen langs het lichaam. U bekijkt uw borsten nauwkeurig. Mogelijk ziet u veranderingen: - In de grootte of de vorm van de borsten. - In de huid. Bijvoorbeeld rimpels, zwellingen, een kuiltje of verkleuring. - Aan de tepel. Bijvoorbeeld een intrekking die er eerst niet was, afscheiding of eczeem. Leg vervolgens de handen achter het hoofd. Kijk opnieuw of één van de genoemde veranderingen te zien is. Q Onderzoek linkerborst Na het eerste onderzoek voor de spiegel gaat u uw borsten bevoelen. Kies wat u het prettigst vindt: staand of liggend. Leg uw linkerarm achter uw hoofd. Leg de rechterhand op uw linkerborst. Let erop dat de borstspier ontspannen is. Onderzoek uw hele borst. Begin rechtsboven. Ga vervol gens naar rechtsonder, dan naar linksonder. Eindig linksboven. Maak met de vier gesloten en gestrekte vingers van uw rechterhand kleine ronddraaiende bewegingen. U beweegt steeds van de rand van de borst naar de tepel toe. Beweeg rustig met wat lichte druk. Voel ook goed rond de tepel. Q Buig voorover. Ondersteun de hele onderkant van de linkerborst met uw linkerhand. Tast uw borst met vlakke rechterhand rondom af. Maar daarbij een rollende beweging en zorg voor voldoende druk. r£\ Blijf voorovergebogen staan. Laat de linkerarm ontspannen naar beneden hangen. Druk met de palm van de rechterhand de borst licht naar het midden. Controleer met gestrekte vingers uw linkeroksel op knobbeltjes. Begin bovenin de oksel en laat de vingers langzaam naar beneden glijden. £5) Controleer ook de tepel en het gebied eromheen. Trek de tepel rustig wat naar voren. Deze moet soepel meegeven. Onderzoek op dezelfde wijze uw rechterborst infographic: JD bron. KWF Kankerbestrijding

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21