Geld en werk Pensioen: meer inzicht, weinig invloed PZC Woensdag 19 september 2007 1 9 Pensioenfondsen geven meer inzicht in de opbouw en waarde van een pensioen, maar het blijft moeilijk om meer invloed te krijgen op de eigen oudedagsvoorziening. door Dolf Rogmans illustratie Ruben L. Oppenheimer Als er al op verjaardagen over wordt gesproken, dan zelden in positieve zin. Wie begrijpt er iets van zijn eigen pensioenopbouw? Pensioenfondsen vinden het verve lend dat hun klanten er zo wei- ning van snappen en doen daar om, geholpen door de wetgever, sinds dit jaar beter hun best om uitleg te geven over hun activitei ten. Of dat veel zoden aan de dijk zet, is maar zeer de vraag. Het laat zich verklaren waarom mensen het alle maal redelijk koud laat. Allereerst kan een werknemer weinig in vloed uitoefenen op zijn eigen pen sioenopbouw. De kosten, de uit voerder (pensioenfonds of verzeke raar) en de voorwaarden liggen al lemaal muurvast. Veel is veran kerd in collectieve afspraken, de pensioencao's. Wie bijvoorbeeld op het idee komt te stoppen met zijn pen sioenopbouw, omdat hij geld ge noeg heeft, komt bedrogen uit. Kan niet. Ook de werknemer die van pensioenfonds wil wisselen, omdat elders betere rendementen worden behaald, vist achter het net. Wat ook niet helpt bij het aanwak keren van de interesse, is dat lastig te voorspellen is wat het pensioen uiteindelijk gaat opleveren. Dat geldt zeker voor mensen die nog een tijdje van hun 65e levensjaar verwijderd zijn. Het pensioen fonds geeft weliswaar een schat ting van de hoogte van de uitke ring, maar weet natuurlijk ook niet hoe uw inkomen en daarmee uw inleg zich de komende jaren ontwikkelt. Laat staan dat ze hun eigen rendementen kunnen voor spellen. Waarom zou je dus veel tijd besteden aan een polis waar van je toch niet weet wat ie gaat opleveren? Het is toch wel de moeite waard er af en toe naar te kijken. Bijvoorbeeld als u van baan verandert. Maar weinig mensen nemen in de salarisvergelijking hun pensioenpremie mee. Niet slim. Iemand die 35.000 euro per jaar verdient, betaalt maar zo'n 500 euro per maand aan zijn pen sioen, waarvan de werkgever vaak tweederde voor zijn rekening neemt. Bovendien verschilt de pensioen premie per werkgever. Sommige werknemers hebben een pre- mievrij pensioen, bij anderen heeft het fonds een paar slechte ja ren achter de rug en zit de premie op het wettelijke maximum. Dan kan het pensioen honderden eu ro's netto per maand schelen. Han dig om bij verandering van baan even te informeren hoe het met de pensioenpremie is gesteld. Zo zijn er meer onderwerpen. Het loont daarom een tijdje rond te kij ken op de website pensioenkij- ker.nl. Daar is bijvoorbeeld te bere kenen hoeveel pensioenkapitaal ie mand nodig heeft om op 65-jarige leeftijd samen met de AOW een netto-inkomen te hebben van bij voorbeeld twee mille. Schrik niet, daarvoor moet het pensioenfonds drie ton in kas hebben, dat u tegen die tijd bij elkaar gespaard moet hebben. Denkt u eerder aan drie mille per maand, dan moet er bijna zes ton apart zijn gezet. Wie de site bezoekt, doet er goed aan het laatste pensioenoverzicht bij de hand te houden. Dat docu ment is sinds dit jaar verplicht en is er tegelijk in duidelijkheid een stuk op vooruitgegaan. Dan kunt u samen met wat andere inko- mensgegevens vrij makkelijk uw te verwachten totale pensioen uit rekenen. Dan zijn er nog de momen ten in een mensenleven waar ook het pensioen fonds graag deelgenoot van wordt gemaakt. Denk aan geboorte, sa menwonen, trouwen, echtschei ding, van baan veranderen, in deel tijd gaan werken, verhuizen naar het buitenland, werkloosheid, ar beidsongeschiktheid en uiteinde lijk overlijden. Bij al deze gebeurte nissen verandert het pensioen, leert de uitgebreide uitleg op pen- sioenkijker.nl. Overigens heeft u wederom weinig invloed op de ge volgen voor uw pensioen, maar het kan geen kwaad er van op de hoogte te zijn. Een waarschuwing is op zijn plaats. Veel verzekeraars en in min dere mate pensioenfondsen, verko pen graag aanvullende producten bij een pensioen. Ze suggereren bij voorbeeld extra pensioenstortin gen te doen, 'omdat de AOW op termijn wellicht verdwijnt'. Of ver kopen er graag een arbeidsonge schiktheidsverzekering bij. Wees heel terughoudend met de aan schaf van dat soort producten. Ze zijn vaak duur en spelen in op de typisch Nederlandse eigenschap dat we ons graag tegen elk denk baar risico verzekeren. www.pensioenkijker.nl ALLEMENSEN Zsa Zsa Cabor aan benen geopereerd Zsa Zsa Gabor is gisteren geope reerd. De 90-jarige societydame en actrice ging in een ziekenhuis in Los Angeles onder het mes om een 'ernstige infectie aan haar benen' te bestrijden, meld de haar manager. Volgens deze John Blanchette is Zsa Zsa 'al vier jaar uit de roulatie', ten ge volge van een gedeeltelijke ver lamming na een auto-ongeluk in 2002 en door een beroerte, twee jaar terug. Zsa Zsa bewoog zich de afgelopen jaren voort via een rolstoel en een looprek. De van origine Hongaarse beleefde haar hoogtijdagen als actrice in de ja ren vijftig. Manager en advocate kappen met Spears Haar managementbureau The Firm heeft de samenwerking met Britney Spears stopgezet. „Wij zijn er nog steeds van over tuigd dat Britney enorm getalen teerd is. Door omstandigheden konden wij ons werk echter niet meer naar behoren uitvoeren", aldus een woordvoerder van The Firm tegenover People. Gisteren werd ook bekend dat haar advo cate, Laura Wasser, breekt met de zangeres. Wasser stond Spears bij in haar juridische ge vecht met Kevin Federline. Een voormalige bodyguard van Brit ney Spears wilde gisteren in de rechtszaal getuigen over het drugsgebruik van zijn vroegere werkgeefster, maar de advocaten van de zangeres wensten hem niet te ondervragen. Zanger Schuurmans met fans naar Turkije René Schuurmans vertrekt dins dag met 150 fans naar Turkije. Daar brengt hij een week door met zijn trouwste bewonderaars. Op het programma staan onder meer een sportdag en twee op tredens. Ook neemt de zanger twee muziekvideo's op, waarin zijn fans een belangrijke rol spe len. De 42-jarige artiest ging in 2005 al eens op reis met zijn fans. Schuurmans is vooral in het zuiden van het land bekend van nummers als Samen en Als ik haar zie. Zijn nieuwe single Maria kwam onlangs uit. Angelina met drugs op naar Disneyland Actrice Angelina Jolie is ooit naar Disneyland in Florida ge weest met een portie LSD achter de kiezen. De ster van Tomb Rai der vond het geen prettige erva ring, aldus persbureau WENN. „Ik zag Mickey Mouse ineens als een klein, middelbaar mannetje in een verkleedpak, dat zijn le ven haat. Die drugs kunnen ge vaarlijk zijn als je er niet in de juiste stemming mee begint -ik ben er al heel lang mee gestopt." Jolie zegt ook dat ze niet van wiet houdt. „Ik word er gieche lig van en dat wil ik niet." Angelina Jolie. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19