Miljoenennota Moralisme bepaalt bezuinigingen Generaal pardon blijkt duur Minder hulp in buitenland Kinderbijslag wordt niet aangetast PZC Woensdag 19 september 2007 15 Van links naar rechts de hoedjes van Sandra Bouchibiti (PvdA), Nebahat Albayrak (PvdA), koningin Beatrix en Marjo van Dijken (PvdA). illustratie Ruben L. Oppenheimer Prinsjesdag den haag - De speciale pardonre geling voor asielzoekers die voor 2001 naar Nederland zijn geko men, kost handenvol geld. De Nederlandse overheid moet er de komende drie jaar ruim vier honderd miljoen euro extra voor op tafel leggen. Justitie trekt tot 2010 bijna drie honderd miljoen uit om de circa 30.000 asielzoekers, die anders naar hun vaderland zouden zijn te ruggestuurd, onderdak te bieden. Daarnaast kost de inburgering van deze groep mensen de komende twee jaar 61 miljoen euro. „Wij waren er al bang voor dat de ze regeling een enorme schep geld zou kosten, en dat blijkt nu ook zo te zijn", zegt WD-Kamerlid Hal- be Zijlstra. „En bij deze kosten zijn nog niet de bedragen voor de bij standuitkeringen en de zorgkosten meegeteld. Dan zou je wel eens op een miljard euro kunnen uitko men. Ik denk dat het kabinet er nu langzaam achterkomt hoeveel dit onzalige idee ons gaat kosten", aldus Zijlstra. foto's anp den haag - De bezuiniging op de kinderbijslag van 100 miljoen euro in 2010, die is aangekondigd in de miljoenennota 2008, gaat waar schijnlijk niet door. De coalitie partijen CDA, PvdA en Christen- Unie willen de maatregel van tafel, aldus ingewijden. Ook willen de drie partijen dat de schoolboeken volgend jaar voor het hele voortgezet onderwijs gra tis worden en niet alleen voor de onderbouw, zoals in de kabinets plannen staat. Op verzoek van de PvdA zoeken de coalitiefracties ook naar extra geld voor armoede bestrijding bij kinderen. Het schrappen van de bezuiniging op de kinderbijslag is vooral een wens van CDA en Christenunie. Fractieleider Pieter van Geel (CDA) zei in een reactie op de mil joenennota dat deze maatregel de middeninkomens treft. De coalitiefracties willen vandaag tijdens de algemene beschouwin gen met een alternatieve bezuini ging komen. Het is'nog niet duidelijk hoe die er uitziet. Ook is nog onbekend hoe het helemaal gratis maken van schoolboeken betaald moet wor den. Hiermee zou een bedrag van meer dan 100 miljoen euro ge moeid zijn. Met zijn eerste begroting treft het kabinet de burger meer dan alleen in de porte monnee. De bevoogding druipt ervan af. Goed nieuws voor 2008: de economie draait net als dit jaar als een tierelier. De coalitiepartijen CDA, PvdA en Christenunie konden het gisteren op Prinsjesdag niet genoeg bena drukken. Nederland staat er goed voor, misschien wel beter dan ooit. Nederland behoort weer tot de internationale top als het gaat om economische groei en lage werkloosheidscijfers. De staats schuld is de laagste in dertig jaar. Maar wie denkt dat zijn portemon nee volgend jaar dikker wordt, komt bedrogen uit. Vrijwel ieder een levert in, alleen minima gaan er in 2008 op vooruit. Balkenende wil burgers volgend jaar laten meebetalen om de gevol gen van de vergrijzing te kunnen opvangen. In de jaren richting de verkiezingen volgt de beloning. In 2002 haalde Balkenende met zijn voorgaande kabinetten een zelfde truc uit. Nederland stond er internationaal gezien slecht voor. Alleen grote veranderingen in de zorg en het. WAQ-stelsel konden ANALYSE door Erwin Buter het tij keren. Na vier jaar leverde Balkenende het beloofde zoet na het zuur. Het is de vraag of hij de ze belofte aan het eind van deze kabinetsperiode nogmaals kan in lossen. In de Miljoenennota spreekt dit ka binet dit jaar van 'stevige maatrege len' om de overheidsfinanciën voor toekomstige generaties veilig te stellen, de lasten te verdelen en het milieu te redden. Nader bezien valt het wel mee met die maatrege len. Grote hervormingen blijven de komende vier jaar uit. Het kabi net heeft een begroting ontwor pen van plussen en minnen. Knel punten in de zorg? Efficiënter wer ken is het antwoord. Ook proble men in het onderwijs en het mi lieu worden door het kabinet on voldoende aangepakt. Om de begroting voor 2008 rond te krijgen en een overschot te creë ren, verhoogt dit kabinet vooral veel belastingen. Wie wil roken, drinken, autorijden of vliegen - kortom alles wat slecht is voor een mens of milieu - betaalt volgend jaar meer, soms veel meer. Deze belastingmaatregelen typeren het moralisme van dit rood-christelij- ke kabinet. Minister André Rou- voet (Christenunie) krijgt vanaf volgend jaar zijn Centra voor Jeugd en Gezin, die zich nadrukke lijker gaan bemoeien met de op voeding van kinderen. Gisteren kwam daar een mooi voorbeeld bij: in de strijd tegen overgewicht kondigde PvdA-staatssecretaris Jet Bussemaker van Sport aan dat ie dereen dagelijks moet gaan bewe gen. De eerste begroting van dit kabi net is een compromis geworden tussen twee politieke stromingen. Het CDA hamerde op het terug dringen van de staatsschuld en dwingt zo zekerheid af voor toe komstige generaties. De PvdA mag in ruil hiervoor midden- en hoge re inkomens extra belasten, omdat de partij van Wouter Bos vindt dat iedereen alles eerlijk moet de len. Daarmee drukt de sociaal-de mocraat nadrukkelijk zijn stempel op de rijksbegroting. Het kabinet zegt dat de koop kracht na-2008 voor iedereen ver betert. In die belofte schuilt het ge vaar. Met de crisis op de financiële markten is het de vraag of de eco nomische groei nog vier jaar stand houdt. De partijen hebben heel wat uit te leggen als zij de porte monnee van de burgers over vier jaar niet hebben kunnen spekken. den haag - Nederlanders die in het buitenland in een noodsituatie terechtkomen, krijgen straks moge lijk minder consulaire bijstand. Het ministerie van Buitenlandse Zaken bekijkt hoe zijn eigen ver antwoordelijkheid en rol kan wor den afgebakend. Aanleiding is de sterk toenemende vraag naar consulaire dienstverle ning. Dat staat in de toelichting van de begroting van Buitenlandse Zaken. In 2008 zal het departement met alle betrokken partijen praten over de manier waarop de rol van de overheid bij de ondersteuning van de reiziger en migrant kan worden beperkt. Sinds 2006 liep het bedrag voo: consulaire bijstand op van 12,9 mil joen euro naar 16,2 miljoen. In 2008 zakt dat bedrag op deze pos naar ruim 9 miljoen en in 2009 naar 7,5 miljoen. Het departement maakt zich zo gen over het aantal Nederlandse gedetineerden in het buitenland. Op dit moment zijn dat er 2600, meldde de woordvoerster. Door voorlichting en onderzoek van de risicogroepen streeft het kabinet er naar nieuwe arrestaties te voorko men. OCX WIJ BEATRIX GAAN ER - ALS ALLEENSTAANDE OUDER NOTA BENE - SLECHTS 3,9 PROCENT OP VOORUIT?!?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15