Miljoenennota FINANCIEN: Pakje sigaretten 25 cent duurder JEUGD EN GEZIN: in de grootste zorg is of we van alles wel genoeg is naar kwaliteit.' Minister Gerda Verburg PZC Woensdag 19 september 2007 1 3 168,8 miljard euro H| m nf 6,7 Diversen 2,4 Econ. Zaken 3,7 Financiën 1,2 VROM 4,0 Wonen, Wijken, Integratie 23,9 Sociale Zaken en Werk gelegenheid 5.8 Jeugd en Gezin 7.9 Defensie 9,0 Verkeer en Waterstaat Infrastruc tuurfonds Het kabinet verhoogt de belastingen in 2008 met 2 miljard euro. Burgers betalen meer loonbelasting in de tweede schijf en de energiebelasting op elektriciteit stijgt. Ook kondigt minister van Financiën Wouter Bos aparte heffingen op milieugebied aan, zoals een belasting op vliegtickets en verpakkingen. Ook de automobilist gaat flink meer betalen. Aan koopkrachtreparatie geeft het kabinet 370 mil joen euro uit. Dat blijkt uit een overzicht van alle fiscale plannen voor het volgend jaar. De helft van het geld komt binnen via milieumaatrege len. Verhoging van de aanschafbelasting bpm voor vervuilende auto's staat ingeboekt voor ruim 250 miljoen euro. Hoe meer de auto uitstoot, hoe hoger de bpm. Ook de wegenbelasting gaat gemiddeld 7,2 procent omhoog. Daar staat I een geleidelijke verla ging van de bpm te genover, maar daar profiteren alleen ko pers van een nieuwe au to van. Leaserijders worden extra geprikkeld om in schone au to's te gaan rijden. Voor zeer schone auto's gaat de fiscale bijteling omlaag naar 14 procent van de nieuwwaarde. Voor de meeste leaseauto's gaat de telling om hoog naar 25 procent. Dat levert 150 miljoen op. De verhoging van de ac cijns op diesel (3 cent) en lpg (1 cent) gaat in op 1 juli 2008. De loonbelasting in de tweede schijf gaat met 0,45 pro centpunt omhoog. Een fiscale regeling om chronisch zieken en gehandicapten hun extra kosten te laten aftrekken van de belasting, wordt versoberd. Dat levert 400 miljoen euro op. Accijnsverhoging van alcohol (een flesje pils wordt 2,7 cent duurder) en tabak (pakje sigaret- wordt 25 cent duurder), le vert 100 miljoen op. 13,3 Buitenlandse Zaken 5,5 Justitie 13,8 Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) 13,8 Rente nationale schuld l 17,3 Gemeente-en Provinciefonds 2,3 Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit 5,7 Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties 32,5 Onderwijs, Cultuur en Wetenschap infographic RV bron: ANP, Miljoenennota i/if fl M 2 ontwikkelingssamenwerking Minister Bert Koenders gaat wereldwijd projecten ondersteunen die mensen rechten bevorderen. De bewindsman heeft daar in 2008 20 miljoen euro voor be schikbaar. Koenders' budget bedraagt komend jaar 4,9 miljard euro, 150 miljoen meer dan nu. De nadruk blijft liggen op Afrika. Bij alle hulp wil Koenders uitgaan van plannen die landen zelf opstellen. Ter plaatse zal gelet worden op goede kos tenbeheersing. In landen die ontwikkelingshulp krijgen, zal de ambassadeur een onderzoek doen naar de rechten en maat schappelijke positie van homoseksuelen. Bij elk bezoek van Koenders, of een andere bewindspersoon, aan het buitenland zal de positie van mensenrechtenactivisten worden aangekaart. economische zaken Beginnende ondernemers, met name die in de veertig achterstandswijken, kun nen een beroep doen op een microkre diet. Minister Maria van der Hoeven trekt daar voor 5 miljoen euro uit. Ze gaat zich ook sterk maken voor de belangen van consumenten. Zo wordt het wisselen van provider makkelij ker. Het ministerie herhaalt het plan om het monopolie van TNT op postbezorging van brieven tot 50 gram af te schaffen. Er komt een 'bel-me-niet-register' voor mensen die geen prijs stellen op telefonische verkooppraatjes. Onderne mers in het midden- en kleinbedrijf krijgen meer mogelijkhe den voor 'innovatievouchers', waarmee bedrijven onderzoeksca paciteit kunnen inkopen bij onderwijsinstellingen. volksgezondheid, welzijn en sport De gezondheidszorg kost in 2008 5,2 mil jard meer dan dit jaar. De premie voor ziektekosten stijgt volgens ingewijden met tenminste 8 procent. Minister Ab Klink breidt de verplichte basispolis voor iedereen uit met de anticonceptiepil (nu vergoed tot achttien jaar), extra kraamzorg en tandzorg voor jongeren van 18 t/m 21. Deze hulp blijft ook buiten het ei gen risico, dat vanaf 1 januari de no claim vervangt. Het eigen ri sico bedraagt in 2008 150 euro. De griepprik voor 60-plussers wordt vergoed. De horeca moet per 1 juli rookvrij zijn. Het kabi net wil ook dat Nederland bij de beste tien sportlanden gaat ho ren en trekt ruim 27 miljoen euro uit voor topsport, 7,3 miljoen in de vorm van subsidie voor ontwikkeling van talent. landbouw Landbouw en veeteelt worden milieu vriendelijker, de aandacht voor het wel zijn van het dier neemt toe en het land schap, vooral rond de grote steden, wordt mooier. Dat zijn de kernpunten van de begro ting van minister Gerda Verburg. 'Er komt een omslag van een samenleving waarin de groot ste zorg is of we van alles wel genoeg hebben, naar een samenle ving die meer op zoek is naar kwaliteit', schrijft ze in een toelich ting. Landbouw moet multifunctioneel worden. Boeren moeten hun bedrijf meer combineren met recreatie en beheer van de na tuur. Verburg kondigt extra geld aan voor onderzoek naar dier vriendelijkere stallen. De biologische landbouw moet in 2010 met 10 procent van het totaal vier keer zo groot zijn. Ordening en milieu rijdt, voelt de daden- •amer in zijn portemon- annen aan waarvoor zij en, zoals strengere milieu- 1 in 2020 bijna een derde in te blazen. Duurzame :rgiegebruik moet uitma- 2 aanschaf van zonnepane- ït een subsidieregeling. Het kabinet inves- a om te zorgen dat huizen en gebouwen en moeten in 2011 een kwart zuiniger zijn ltje langs de snelwegen, omdat woonwijken je uitzicht bederven. De minister wijst daar- vil veiligstellen. defensie Minister van Defensie Eimert van Mid delkoop is somber. Als Nederland ook op lange termijn serieus wil wor den genomen als partner bij missies, moet er geld bij, stelt hij. Er blijven 4600 militairen be schikbaar voor hulpverlening binnen Neder land, bijvoorbeeld bij dijkdoorbraken. En De fensie houdt 2400 troepen achter de hand voor het snel inzetbare NAVO-leger. In de begroting wordt er van uitgegaan dat de laatste Nederlandse militair in oktober 2008 Afghanistan verlaat. Als het kabinet deze maand besluit de missie in Uruzgan te verlengen, moet er alsnog met geld wor den geschoven. Nog voordat de eerste JSF wordt aangeschaft, wordt het vliegtuig vergeleken met alternatieven. buitenlandse zaken Minister Maxime Verhagen van Buiten landse Zaken wil dat Nederland een actieve rol blijft spelen binnen de in ternationale gemeenschap en de EU. In een aparte nota over de EU schrijft Verhagen dat alleen een EU 'die werkt' het vertrouwen van de Nederlanders kan herstellen. De EU moet zich alleen bezighouden met zaken die grens overschrijdend zijn, de rest moet aan de lidstaten worden overge laten. Brussel moet zich daarom concentreren op klimaat, ener gie, asiel, migratie, grensbewaking en veiligheid. Verhagen ver wacht dat de landen op de westelijke Balkan eerder lid zijn van de EU dan Turkije. Voor de activiteiten in Afghanistan trekt het kabinet 127,5 miljoen extra uit. De vrijblijvendheid in de jeugdhulpverlening is voorbij, stelt minister André Rouvoet. Ouders krijgen sneller op voedingsondersteuning of jeugdzorg aangeboden. Als zij dit weigeren, wordt het opgelegd. Preventie is het kernwoord. De minister ziet zich geconfronteerd met een toenemend aantal kinderen en gezinnen met problemen. Volgens hem moet er in de zorg gerichter gewerkt worden én moeten problemen eerder worden gesignaleerd. Om dit te bereiken dient er uiterlijk in 2011 een landelijk dekkend netwerk te zijn van Centra voor Jeugd en Gezin. Die wijzen bij problemen voortaan één hulpverlener aan. Verder moet de werklast voor ge zinsvoogden omlaag. De mi nister trekt 1,25 miljard uit voor de aanpak van wachtlijsten in de jeugdzorg en de gezinsvoogdij. Daarnaast voert hij de komende ja ren landelijke informatie systemen in waarmee mei van hulpinstan- i kunnen worden ge koppeld. Verder krijgen gemeenten de taak probleemjonge ren beter in de ga ten te hou den. Voor jongeren die geen zicht op scholing of werk hebben, komen cam pussen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13