Miljoenennota O 1 0 Woensdag 19 september 2007 PZC L Koningin Beatrix verscheen gisteren in een goudbrokaat robe-manteau en een bijpassende toque. foto Marcel Antonisse/ANP ns land heeft veel dat m hoop geeft en vertrou- wen. De economische W vooruitzichten zijn gun- stig. Steeds meer men sen willen zich inzetten voor elkaar en voor een betere leefomgeving. Juist nu zijn er goe de mogelijkheden om maatregelen te ne men die ons land sterker maken. We we ten dat de gemiddelde leeftijd van onze be volking stijgt.' 'Dat stelt ons voor de vraag hoe in de toe komst ons welzijn en onze welvaart veilig te stellen. Ook zal de groei van de economie op een duurzamer manier moeten worden gerealiseerd. Te veel mensen voelen zich on veilig. Het voorkomen en bestrijden van ter rorisme, criminaliteit en geweld blijven vol op aandacht vragen. De Nederlandse samen leving verandert snel en de bevolking wordt meer pluriform. Mensen voelen zich soms onzeker en zoeken naar houvast en gebor genheid. Die gevoelens kunnen diep ingrij pen. Daarom is extra inspanning nodig om de samenhang in ons land te vergroten en verdraagzaamheid en onderling respect te versterken.' 'De begroting voor volgend jaar laat een overschot zien. De regering verwacht dat dit ook in de jaren na 2008 het geval zal zijn. Zo sparen we voor de toekomst. Om een schonere en zuinigere economie te bevorde ren, verhoogt de regering de belastingen op consumptie en op activiteiten die onvrien delijk zijn voor het milieu. De opbrengsten wil de regering gebruiken om de lasten op arbeid te verlagen. Al deze maatregelen samen betekenen dat voor velen de koop kracht in 2008 niet zal stijgen.' 'De eerste pijler is een actieve internationale rol. De regering zal nadere voorstellen indienen over onze bijdrage aan de interna tionale missie in Afghanistan. Het be leid van de regering combineert militaire in zet met diplomatie en met ontwikkelingssa menwerking.' 'Nederland zal zijn lidmaatschap van de Mensenrechtenraad van de Verenigde Na ties benutten om de bescherming van deze rechten te bevorderen. Ons land blijft zich inzetten in de strijd tegen armoede. Met burgers, bedrijven en maatschappelijke orga nisaties werkt de regering aan de verwezen lijking van de Millenniumdoelstellingen. Extra geld wordt uitgetrokken om het ge bruik van duurzame energie in ontwikke lingslanden te bevorderen. De regering verwelkomt de wijzigingen van de Europese Verdragen die de Europese Raad enkele maanden geleden in Brussel is overeengekomen. Deze wijzigingen maken de Europese Unie sterker, democratischer en transparanter. Nationale parlementen krijgen een sterkere rol. Naar verwachting zullen dit jaar de gewijzigde verdragen door de lidstaten worden ondertekend, waarna de regering deze ter goedkeuring zal voorleg gen aan beide Kamers der Staten-Generaal. De tweede pijler van het beleid is een onder nemende en innovatieve economie.' 'De regering maakt het starten en opbou wen van een bedrijf gemakkelijker door de administratieve lasten verder terug te drin gen. Beginnende en groeiende onderne mers kunnen een steun in de rug krijgen met kredieten. Ondernemers in de land- en tuinbouw die innovatiever gaan werken, kunnen rekenen op een garantievoorzie ning.' 'Om Nederland aantrekkelijk te houden voor internationale bedrijven en voor grens verleggend onderzoek, maakt de regering het eenvoudiger voor talentvolle buitenlan ders om in ons land te komen werken of studeren. Aan de universiteiten krijgen de beste wetenschappers voorrang bij de verde ling van onderzoeksgeld.' 'Een ondernemend land heeft goede verbin dingen nodig. In 2008 komen tien projecten gereed die het aantal files op de weg beogen te verminderen. De regering begint komend jaar met voorbereidingen om het gebruik van de auto meer te belasten en het bezit minder. Komend najaar presenteert zij een plan om het gebruik van openbaar vervoer verder te stimuleren. Er komen nieuwe proeven met gratis openbaar vervoer. 'Een duurzame leefomgeving is de derde pij ler onder het beleid. De regering stelt als doel dat de Nederlandse energiehuishou ding in 2020 tot de schoonste en zuinigste van Europa behoort.' 'Centraal daarin staan onder meer: energie besparing, de toepassing van vernieuwende energietechnieken en de verdere ontwikke ling van wind- en zonne-energie. Een duur zaam Nederland is ook: een Nederland met mooie natuur, een vitaal platteland en een bevolking die leeft met het water. De rege ring zal beperkingen stellen aan het bou wen in de open ruimte om daarmee het landschap te verbeteren.' 'De vierde pijler onder het regeringsbeleid is sociale samenhang. De regering heeft afspraken gemaakt met organisaties van werkgevers en van werknemers om in be drijven tweehonderdduizend langdurig werklozen aan een baan te helpen. In dat verband zal zij voorstellen doen om scho ling, tijdelijke arbeid en de beëindiging van de arbeidsovereenkomst in onderlinge sa menhang te regelen. Ook ondersteunt de re gering de participatie met lagere lasten en met de invoering van de leer-werkplicht voor jongeren tot 27 jaar. Voor leerlingen in het voortgezet onderwijs wordt een maat schappelijke stage ingevoerd. Mensen die zich inzetten voor anderen en actief willen zijn in hun omgeving, worden door de rege ring ondersteund met investeringen in orga nisaties van vrijwilligers en mantelzorgers.' 'De regering stelt voor de no-claim in de zorgverzekering in 2008 af te schaffen. Hier komt een eigen risico voor in de plaats. Ver der zal de regering bijzondere aandacht ge ven aan de kwaliteit van de zorg, met name in verpleeg- en verzorgingstehuizen. Het ba sispakket van de zorgverzekering wordt vol gend jaar uitgebreid. Een gezonde levensstijl is van groot belang. Daarom zal de regering de sport en sportverenigingen een finan ciële impuls geven. Sociale samenhang krijgt in belangrijke ma te gestalte in gezin, school en buurt. Met ge meenten wil de regering de totstandkoming bevorderen van Centra voor Jeugd en Ge zin. Deze zijn voor alle ouders met opvoe dingsproblemen bereikbaar. Gezinnen met lagere inkomens en grotere gezinnen wil de regering meer steun bieden door naast de kinderbijslag in 2008 een kindgebonden budget in te voeren dat inkomensafhanke lijk zal zijn. De komende jaren moet het onderwijs beter worden en het beroep van leraar aantrekkelijker. In overleg met de vak mensen in het onderwijs zullen maatrege len genomen worden om taal- en rekenles sen te verbeteren.' 'De kwaliteit van de inburgering kan en moet omhoog. Bovendien is het nodig meer mensen te bereiken. Hiertoe heeft de rege ring bij u een Deltaplan Inburgering inge diend. Veiligheid en respect zijn de vijfde pijler van het beleid. Zij vormen een voorwaarde voor vertrouwen tussen mensen. Veel agressie komt voort uit alcoholmisbruik. De regering neemt maatregelen om overmatig drinken onder jongeren tegen te gaan. Ook komen er campussen voor jongeren die ontsporen als zij geen stevige begelei ding krijgen. Het bestrijden van criminali teit via internet en van fraude krijgt in 2008 meer aandacht. De modernisering van het gevangeniswezen wordt vanaf volgend jaar stapsgewijs ingevoerd.' 'De zesde pijler is een slagvaardige en dienst bare overheid die bondgenoot is van bur gers. De tien grootste knelpunten die burgers ervaren, worden in 2008 het eerst aangepakt. Zo is straks voor minder activitei ten een vergunning nodig en worden wacht tijden teruggebracht, onder meer door een beter gebruik van internet.' 'Op deze zes pijlers is het beleid van de rege ring gebaseerd. Samen geven ze perspectief op groei, duurzaamheid, respect en solidari teit. Zo kunnen we in de toekomst blijven inspelen op veranderingen en kunnen we dat wat ons dierbaar is bewaren en verster ken.' 'Onze Grondwet gaat uit van gelijkheid voor de wet van alle burgers, van vrijheid van godsdienst of levensovertuiging en van vrijheid van meningsuiting. Deze rechten vragen van ons allemaal verantwoordelijk heid en verdraagzaamheid. Onze kracht ligt in samen werken en samen leven.' 'Op u rust een grote verantwoordelijkheid. U mag zich in uw taak gesteund weten door het besef dat velen u wijsheid toewen sen en met mij om kracht en Gods zegen voor u bidden.' Dit is een ingekorte versie van de gisteren door koningin Beatrix uitgesproken Troonrede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10