Kim Staelens terug op vertrouwd terrein Human versterking voor beachsoccerkampioen Honkbalbondscoach Eenhoorn hekelt amateurisme in Europa Winst Woods goed voor megabonus pzc Dinsdag 18 september 2007 45 - Het team van Vedior, dat zo succesvol is het beachsoccer. foto Camile Schelstraete 9 Volleybalster speelt voor Nederland EK in geboorteland België. amsterdam - Ze voelt zich inmid dels ïoo procent Nederlandse. Toch gaat de band van Kim Stae lens met België nooit verloren. Het Europees kampioenschap vol leybal in haar geboorteland wordt voor de spelverdeelster van het Ne derlands team daarom extra spe ciaal. „Ik heb niet echt prettige herinne ringen aan de eerste keer dat ik er met het Nederlands team was. Ik was toen net weg uit België. Het was voelbaar dat het publiek daar niet blij mee was. Maar het is in middels tien jaar later. Ik verwacht dat het nu alleen maar leuk zal zijn. Het blijft toch een bijzonder land voor mij", aldus Staelens, die donderdag in Hasselt met Oranje aan het EK begint. De 25 jaar geleden in Kortrijk gebo ren Staelens ruilde haar Belgische nationaliteit in 1997 in voor die van de Nederlandse. De dochter van oud-international Jean-Pierre Staelens volgde hiermee het voor beeld van haar zus Chaïne, die al eerder koos voor een overstap naar Oranje. Internationaal had België de volleybaltalenten im mers weinig te bieden. Al bad de jongste Staelens aanvankelijk lie ver in eigen land willen blijven. „Chaïne had de ambities al veel eerder. Ik was heel lang speels, meer van lang leve de lol. Ik had in België veel vrienden en voelde me er thuis. Maar toen mijn zus naar Nederland was gegaan, gin gen de trainers in België dwars lig gen. Waarom zouden ze me beter maken als ik toch naar Nederland zou gaan? Toen ben ik Chaïne ge volgd." De overgang naar Neder land betekende een grote omme keer voor Staelens. De aanpak bin nen Jong Oranje was veel serieu zer. Maar ze kreeg hier uiteindelijk wel de mogelijkheid om spelver deelster te worden. „In België za gen de coaches een aanvalster in mij. In mijn lichting was ik de bes te op die positie, maar ik vond spelverdeelster veel leuker. Je hebt dan altijd balcontact. Aanvalster was saai op de momenten dat je geen bal kreeg." Sommige Neder landse trainers probeerden Stae lens ook nog op andere gedachten te brengen. Maar nadat ze zich bij het Franse Lille op haar favoriete positie kon ontwikkelen, groeide ze uit tot een echte spelverdeelster. Ze werd voor deze positie in 1998 ook bij het Nederlands team ge haald. Bij Oranje had ze wel de pech dat ze de concurrentiestrijd aan moest gaan met Riëtte Fled- derus. Toen de gelouterde spelver deelster onder de Italiaan Angelo Frigoni afscheid nam van Oranje, werd Staelens getroffen door een zware knieblessure. Selinger haal de Fledderus daarna terug bij Oranje. Hoewel Staelens weer ge noegen leek te moeten nemen met een bijrol, kreeg ze vorige maand bij de World Grand Prix in China onverwacht de kans zich in de basis te bewijzen. Op de plek van geblesseerde Fledderus groei de ze uit tot één van de uitblinkers van het toernooi. Met Staelens als regisseur behaalde Nederland voor het eerst in de ge schiedenis een mondiale hoofd prijs. „Een hele mooie herinne ring. We hebben na het toernooi met z'n allen wel een klap gehad. In China voelde je de vermoeid heid niet, maar terug in Neder land kwam alles eruit. Het EK Volleybalster Kim Staelens keert met haar zus Chaïne terug naar haar geboorteland België om met Nederland aan het EK deel te nemen. komt al snel, dus de knop moest bijna meteen om. Het is jammer dat we niet wat langer konden ge nieten, maar ik heb het idee dat ie dereen nu weer gefocust is." De kans bestaat dat bondscoach Avital Selinger in België Riëtte Fledderus weer in de basis posteert. Staelens neemt bij voorbaat genoegen met haar plek aan de kant. „Alles wat ik mee kan pakken is mooi. Na mijn knieoperatie in april was de Grand Prix al een onverwachte meevaller voor mij. Het belangrijk ste is dat het team weet dat het nu twee spelverdeelsters heeft waar het op kan vertrouwen. Natuurlijk wil ik graag spelen, maar het be lang van de ploeg staat voorop. We willen naar de Spelen, daar gaat het om. Welke rol ik daarbij speel is van ondergeschikt belang. Ik ga ervan uit dat Avital de goede keuzes maakt." Na de mislukte missie in 2000 en 2004 gelooft Staelens er heilig in dat de Neder landse vrouwen in Peking van de partij zijn. „Als ik er aan denk dat het niet lukt, word ik helemaal on passelijk. We zijn er drie jaar al zo hard voor aan het werken. Het wordt heel lastig, want de concur rentie in Europa is groot. Maar ik weet zeker dat het gaat lukken. We moeten nu eerst een goed EK spelen en dan kijken wat het ons voor de olympische kwalificatie oplevert. We weten dat er na de Grand Prix veel van ons wordt ver wacht. Maar we moeten ons niet gek laten maken en vrijuit blijven spelen. Een plek bij de eerste vier zit er dan zeker in." Team promoveert in recordtijd naar hoogste niveau Nederland. door Aector Dooms terneuzen - De huldiging van het beachsoccerteam Vedior kon niet mooier samen vallen met het nieuws dat Arjan Human de kers verse kampioen van de eerste divi sie komt versterken. De voetballer van zaterdaghoofd klasser ASWH reageerde enthou siast toen hij werd benaderd door Veli Eryürük. De aanvoerder van Vedior is nog op zoek naar twee versterkingen. „Dat is nodig, want we spelen vol gend jaar op het hoogste niveau. In de eredivisie spelen veel oud-profs", vertelt hij. Ook adviseur Niels Kokmeijer van de Nederlandse Beach Soccer Bond (NBSB), die zijn voetballoop baan bij eerstedivisieclub Go Ahead Eagles na een ernstige been breuk moest beëindigen, verzekert dat het verschil in de Pro League berlijn - Tweevoudig olympisch kampioen Guido Fulst heeft beslo ten te stoppen met baanwielren- nen. De 37-jarige renner won met de Duitse achtervolgingsploeg goud op de Olympische Spelen van 1992 (Barcelona) en 2000 (Syd ney). Drie jaar geleden in Athene veroverde Fulst olympisch brons tussen de eredivisie en eerste divi sie groot is en vergelijkbaar is met het betaalde voetbal. Vedior won naast de kampioensbe ker ook de feirplay-cup van de eer ste divisie. Van de zeven duels wer den er zes gewonnen. Het duel te gen Dassiers Riep eindigde in 8-8, maar werd in de strafschoppense- rie verloren. Ferdi Kabal werd tops- *- corer met 10 doelpunten, gevolgd door Darryl Rawidjan (8), Mevlud Eryürük (7) en Maik de Wolf (7). Vedior werd in 2006 Nederlands kampioen beachsoccer bij de ama teurs, maakte dit jaar zijn debuut in de eerste divisie en promoveert nu naar de eredivisie. Daarin tref fen de Terneuzenaren in juni 2008 acht teams uit de rest van Neder land. Het kampioensteam: Maik de Wolf, Rem- co van Leeuwen, Roel Alberti, Jarno Wae- beke, allen Terneuzen, Darryl Rawidjan, Mevlud Eryürük, beiden KFC Eeklo, Umut Yigit, Ferdi Kabal (ontbreekt op de foto), Ades Valdo, allen Sluiskil, Veli Eryürük (AZW), Ali Eryürük Tern. Boys), Mario de Fouw (Zaamslag). Coach: Marco Vaal. op de puntenkoers. Fulst, die zich gaat richten op een maatschappelij ke loopbaan, stopt na de zesdaagse van Berlijn in januari 2008 defini tief Hij maakte deel uit van de Duitse selectie voor de achtervol gingsploeg in Peking volgend jaar. Fulst deed ook mee aan 16 WK's. Hij veroverde vier wereldtitels. Atlanta - Tiger Woods heeft met indrukwekkend golfspel de Tour Championship in Atlanta gewon nen. De Amerikaan ontving een megabonus van 10 miljoen dollar. Woods boekte de 61e zege in zijn carrière en hij deed het met groot vertoon van macht. Zach Johnson en Mark Calcavecchia, die de twee de plaats deelden, hadden liefs acht slagen meer. Nog opvallender was de winstbonus. Woods eindig de door zijn winst bovenaan in het klassement van de FedEx Cup, goed voor een extraatje van 10 mil joen dollar. Samen met de 1,2 mil joen voor de toernooizege verdien de Woods in totaal 11,2 miljoen dollar, ruim 8 miljoen euro. Hincapie winnaar Ronde van Missouri st louis - Wielrenner George Hin capie is de winnaar van de Ronde van Missouri. De 34-jarige Ameri kaan van Discovery Channel gaf in de zesde en laatste etappe de lei ding in het algemeen klassement niet meer uit handen. Hij had een voorsprong van 1.38 minuut op landgenoot William Frischkorn. Zabel blijft in WK-selectie WK Berlijn - Erik Zabel blijft deel uit maken van de Duitse selectie voor het WK wielrennen in Stuttgart. Zabel gaf dit jaar toe in de Tour 1996 dope te hebben gebruikt. Daarom wilden de organisatoren hem liever niet op het WK. De bond houdt Zabel in de selectie. Jansen na 28 maanden terug bij Vitesse Arnhem - Voor Vitesse-verdediger Michael lansen is het een heuglij ke week. De 23-jarige speler maakt na twee jaar en vier maanden zijn rentree op het voetbalveld. Van daag traint hij voor de eerste keer mee met de A-selectie. Jansen was 28 maanden uit de roulatie we gens hartritmestoornissen. Russische gymnastes heersen in Patras PATRAS De Russische turnsters hebben de eerste onderdelen van de wereldkampioenschappen rit mische gynastiek in Patras be heerst. Olga Kapranova en Vera Sessina verdeelden goud en zilver op de onderdelen hoepel en touw. barcelona - Nu het honkbal in Pe king voor de laatste keer op het olympisch programma staat, dreigt de sport na 2008 in Europa naar de achtergrond te verdwij nen. Daarom pleitte Robert Een hoorn na afloop van het EK in Bar celona voor een beduidend profes sionelere aanpak van het Europese honkbal. Of hij veel steun krijgt, is de vraag. Eigenlijk wilde Eenhoorn er zo min mogelijk woorden aan vuil maken. Toen bij de afsluitende persconferentie van het EK in Bar celona een vertegenwoordigster van de organisatie echter vroeg hij hoe terugkeek op het toernooi, kon de Rotterdammer niet langer zijn mond houden. Eenhoorn vond het amateurisme schrijnend. De stand op de score borden werd niet goed bijgehou den, het niveau van de arbiters was bedenkelijk, opstellingen wa ren soms niet voorhanden en titel verdediger Nederland moest bijna altijd in de ochtenduren honkbal len. „Dat we zondagochtend de fi- nale moesten spelen was echt de klap op de vuurpijl", sprak Een hoorn nors. „Als Europa voor vol wil worden aangezien, moet je het niet zö aanpakken." Eenhoorn zou Eenhoorn niet zijn, wanneer hij geen plannen heeft om het Europese honkbal te be hoeden voor een ineenstorting na 2008. „Maar die houd ik nog even voor me. Ik vind dat ik wel genoeg heb gezegd", sprak hij richting de persdame van het EK.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 65