Eigen partij geeft alleen maar ellende Vogelaar gelooft niet in het ideaal van multiculturele samenleving pzc Dinsdag 18 september 2007 5 Verdonk heeft meer aan een fanclub dan aan een eigen politieke partij. door Laurens Kok en Karen Zandbergen den haag - Als de prima donna van de liberalen iets te vertellen heeft, doet ze dat niet onder de Haagse kaasstolp. Na de Bouw- RAI, waar de politica met nieuwe coupe, make-up en kleding tiental len mannen in pak in de ban hield volgde een bruin café. Gisteren koos Rita Verdonk de Hil- versumse televisiestudio's als de cor voor haar show. „Zoveel mail- tjes, zoveel bloemen, zoveel men sen die zaterdag voor mij naar de microfoon liepen. Het was hartver warmend." De afgelopen vijf da gen hield de politica van staal het land, en vooral de WD, in gijze ling. Donderdag besloten de libera len Verdonk uit de fractie te zet ten omdat ze voor de zoveelste keer de partij publiekelijk was afge vallen. Zaterdag schaarden de le den zich achter dat besluit. Nu wil Verdonk alleen in de Kamer ver der én lid blijven van de WD. Een goede zet om niet onmiddel lijk een nieuwe partij te beginnen, vindt Mat Herben. De oud LPF-lei- der heeft gezien wat een puin hoop je daarmee kan aanrichten. „In het verleden haalden wij als LPF al die ontevreden liberalen in huis. En u weet wat daarvan ge worden is. De ideale fractie bestaat uit één leider en hooguit twee her dershonden die de kudde schapen bijeen houden." Wie niet door andere leden onder de voet wil worden gelopen, kan beter een fanclub beginnen dan een democratische partij. De LPF is mede ten onder gegaan aan het democratische verenigingsmodel, stelt politicoloog Philip van Praag. Als er eenmaal leden zijn die hun eigen ideeën kunnen laten horen, krijgt een partijleider het lastig. Dat ondervond ook oprichter van Leefbaar Nederland Jan Nagel. „Als er allemaal mensen uit de oude LPF over komen waaien naar Verdonk, dan heb je zó een club ruziemakers met rechtse denkbeel Oud-minister Rita Verdonk heeft gisteren in de actualiteitenprogramma's op televisie duidelijk gemaakt dat zij in de Kamer blijft. De vraag is nog of zij ooit een politieke partij met leden gaat oprichten. foto ANP den." Verdonk kan dus beter geen partij beginnen waar leden in vloed hebben, denkt de zelfbe noemde democraat. Geert Wilders heeft geen partij op gericht, maar een vereniging waar van alleen hijzelf lid is. Zijn fractie genoten lijken geselecteerd op volg zaamheid. Als er al vuile was is, blijft die binnen. De rijzige Limburger heeft zijn fractie volledig onder controle en in de peilingen groeit zijn aanhang alleen maar. „We wachten nog steeds op het eerste conflict", stelt politicoloog Paul Lucardie van het Documentatiecentrum Nederland se Politieke Partijen. Wilders' aanpak - wel een politie ke vereniging, geen 'lastige' leden - heeft tot nu toe verrassend goed uitgepakt, constateert de Gronin ger. Maar dat Verdonk de succesformu le van de PW-Ieider klakkeloos zal kopiëren, is volgens hem nog maar de vraag. „Omdat ze hoopt dat veel WD'ers haar volgen, is het wel erg verleide lijk om toch een partij op te rich ten en nu al leden te gaan werven. Daar heeft ze drie jaar de tijd voor." Politicoloog Van Praag noemt nog een groot verschil met Wilders: „Als Verdonk terug in de regering wil, moet ze een breder, conserva tief publiek aanspreken dan Wil ders. In radicale uitspraken kan ze hem toch niet overtreffen." Een wedstrijdje oppositie voeren met Wilders zal haar niet aantrekkelij- 'Als ze in de regering wii, moet ze een breder publiek aanspreken dan Wilders' ker maken voor andere partijen. En die zal ze nodig hebben, wil ze niet de rest van haar leven slijten als parlementariër in oppositie bankjes. Vooral de deuren open houden naar de WD, tipt Mat Herben. „Haar échte ambitie is om premier van Nederland te worden, maar met een vereniging a la Wil ders komt ze nooit in de volgende regering." Volgens de gewezen politicus moet ze met een eigen vereniging rustig afwachten tot ze bij de WD tot inkeer komen. „Verbeid je tijd. Verzamel goede mensen om je heen en wacht rustig af tot de in vloed van WD-coryfeeën zoals Dijkstal en Nijpels is verwaterd. Premier van Nederland kun je al leen worden als er een professione le partij achter je staat," aldus Mat Herben. 'Wij-zijcultuur' moet volgens minister worden omgebogen. den haag - Minister Ella Vogelaar (Integratie) neemt afstand van het ideaal van de multiculturele sa menleving, waarin verschillende etnische groepen veel ruimte krij gen voor hun eigen gewoontes en gebruiken. Zij houdt „geen plei dooi voor de multiculti-aanpak van de zeventiger jaren". Dat heeft de bewindsvrouw giste ren gezegd in het lijfblad van de Bond KBO en Bond KBVO, twee organisaties voor katholiek onder wijs. Volgens Vogelaar moeten we „hele duidelijke grenzen trekken, zoals op het moment dat bepaalde handelingen zich niet verdragen met onze grondwet". Als voor beeld geeft ze eerwraak. Vogelaar kreeg deze zomer kritiek Minister Ella Vogelaar is positief over de integratie. met haar uitspraak dat ze zich kan voorstellen dat Nederland over en kele eeuwen een joods-christelij- ke-islamitische traditie kent als de islamitische cultuur zich diep gaand in de Nederlandse samenle ving heeft genesteld. De bewindsvrouw is positief ge stemd over de integratie. „Ik ben wel van mening dat de meeste mensen dezelfde instelling heb ben, namelijk dat ze een beetje aangenaam willen leven, werken en een goede toekomst voor hun kinderen willen. Dat zijn zaken die ons met elkaar verbinden, on geacht onze achtergrond." Ze wil de „de wij-zijcultuur" van de afgelopen jaren ombuigen naar een meer verbindende cultuur. Vo gelaar wijst op het belang van on derwijs voor de integratie. „Behal ve als ontmoetingsplek heeft het onderwijs ook een belangrijke rol als het gaat om het ontwikkelen van kansen voor iedereen, in de emancipatie van mensen." 60 jaar Volkswagen. 60 aanbiedingen. Vanaf 27.555,- Leaseprijs vanaf €615. Kijk voor alle andere aanbiedingen op www.volkswagen.nl Volkswagen. Wie anders? De vanaf prijs van de uitvoering die onderdeel uitmaakt van deze actie bedracgt- Passat "60" C 27555,- Vanaf pnjs is inclusief BTW en BPM, exclusief verwi|deringsbi|drage en kosten rijklaar moken. Deze aanbieding is alleen uil voorraad leverbaor, zolang de voorraad strekt Leosepriis o.b v. Full Operational lease via Volkswagen Bank. 48 maanden/20 000 per |Oor, exd. BTW en brandstof. Actieperiode loopt t/m 30 november 2007 Brandstofverbruik 0 5,1 -10,0 1/100 km 01 op 10,0 -19,6 km). CO, uitstoot 0 136 - 238 g/km Wgzigingen ook in uitvoeringsdetails voorbehouden Geloonde afbeelding kon meeruitvoeringen bevatten. Kijk voor alle aanbiedingen en de actievoorwoorden op www.volkswagen.nl Passat "60" Comfortline. Climatrooic Elektrische ramen vóór en achter Elektrisch verstel- en verwarmbare buitenspiegels Centrale deurvergrendeling met afstandsbediening Boordcomputer Cruisecontrol Middenarmsteun vóór Licht- en regensensor Comfortstoelen «Automatisch dimmende binnenspiegel ABS. TSC en ESP 6 Airbags Diverse aantrekkelijke ai pakketten verkrijgbaar -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5