Je kunt in het veld doen zien wat we PZC Dinsdag 18 September 2007 37 Eind 1982 werd in stilte de Stichting Landschapsverzor ging Zeeland (SLZ) opge richt. Een halfjaar later be gon het echte werk: zorgen voor de organisatie van het vrijwillige knotwerk. Direc teur Foort Minnaard was er bijna vanaf het begin bij. Hij kan vaststellen dat de stich ting stevig in de Zeeuwse bo dem verankerd is. Het organiseren van het vrijwillige boomknotwerk vormde de basis voor oprichting van de SLZ. ten in over zaken die buiten ons werkterrein vallen. We zijn geen belangenbehartiger en geen actie voerder. We zijn met concrete din gen bezig, je kunt in het veld zien wat we doen." Nog altijd staat het regelen van het vrijwilligerswerk in het landschap, vooral bomen onderhouden, cen traal. Vorig jaar werkten 1869 vrij willigers 27.169 uur in het Zeeuwse landschap. Gaandeweg zijn er meer taken bijgekomen, vertelt Minnaard. Naast de knotbomen de meidoornheggen, de hoogstam- fruitbomen, de veedrinkputten, de houtwallen (vooral op Schouwen), de landschapsbosjes en de erfbe- planting. Buiten het pure groen kwam de zorg erbij voor (zeldzame) planten en dieren: het soortenbeheer, dat begon met de weidevogelbescher ming. Maar ook de bijzondere dijk- flora, de onderkomens voor vleer muizen, nestkasten voor steen- en kerkuilen, een boomkikkeractie plan, leefgebieden voor Noordse woelmuis en plevieren. Dankzij inspanningen van de SLZ is de aandacht voor cultuurhisto rische elementen in het landschap flink toegenomen. Onder meer die op boerenerven, zoals bakketen, makelaars, toegangshekken, luiken. Maar ook een transformatorhuisje en een historische zeesluis. Van re centere datum is de bemoeienis met aanleg van wandelnetwerken in het buitengebied. SLZ krijgt het meeste geld voor het werk van de provincie en het ministerie van Landbouw en Na tuur. Ook uit de Europese potten worden bijdragen gehaald en steeds meer betalen particulieren een bijdrage. Minnaard: „Vroeger kostte het onderhoud van beplan ting of herstel van een element een eigenaar niks. Nu steekt hij in het opknappen zelf een flink be drag. ]e merkt dat er belangstelling voor is, mensen hebben het ervoor over." De medewerkers en vrijwilligers van SLZ worden meestal hartelijk - ontvangen. „Er zijn nog wel grond eigenaren die niks met ons van doen willen hebben", erkent Min naard. „Niet iedereen heeft gevoel voor het Zeeuwse landschap. Dat hou je altijd. Maar we worden niet van het erf gejaagd." Behoud en herstel van het landschap spelen een grote rol centraal. Mét de er kenning dat het landschap blijft veranderen, tekent de directeur aan. „Het is geen openluchtmu seum en dat willen wij er ook niet van maken." Fruitfeest opent jubileum Als eerste jubileumactiviteit or ganiseert SLZ zaterdag 29 sep tember een Fruitfeest. Vanaf 10.00 uur op hof Nieuwlands- rust in Nieuw- en Sint-Joos- land. Met een informatie markt, excursies, een prijs vraag vreemde vruchten, zelf fruit persen in de mobipers, een tentoonstelling fruitras- sen, snoei- en plukdemonstra- ties. Tot 16.30 uur. Foort Minnaard door Rinus Antonisse Landelijk niet uniek, maar voor Zeeland bijzonder. Ze ker een kwart eeuw gele den. Boeren en natuurbe schermers, aangevuld met verte genwoordigers van gemeenten en waterschappen, vormden samen de Stichting Landschapsverzorging (nu Landschapsbeheer) Zeeland. Gezworen vijanden aan één tafel - dat was voor alle partijen even wennen. „In het begin was het wel aftasten en voorzichtig zijn", herin nert directeur Foort Minnaard zich. „De stichting was opgericht voor de knotwilgen. Het was vech ten om andere dingen op te pak ken, zoals het onderhoud van drinkputten. Dat waren namelijk geen knotwilgen. Iedere nieuwe ontwikkeling was lastig. Even na denken, slikken, er thuis over pra ten, maar uiteindelijk vonden ze el kaar. Het wantrouwen is helemaal weg, er is een eensgezinde groep." Het heeft er alles mee te maken dat SLZ zich niet opstelt als een verlengstuk van de natuurbescher ming of de boeren, maar als een club met eigen opvattingen en ver antwoordelijkheden, stelt Min naard. „We nemen zoveel mogelijk een zelfstandige positie in. We wil len absoluut geen grond in eigen dom. We nemen geen standpun-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 57