Zeeland Wandtapijt is klaar voor overzeese reis berco Nieuwe composteringsinstallatie op"merk"elijke collectie PZC Dinsdag 18 september 2007 31 Het beleg van Zierikzee wordt voorzichtig opgevouwen en gereed gemaakt voor transport naar New York. foto Ruben Oreel 'Beleg van Zierikzee' is sleutelstuk van grote expositie in New York. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het Zeeuws Mu seum in Middelburg moet het de komende maanden doen zonder een van zijn voornaamste wandta pijten. Het beleg van Zierikzee is gis terochtend voorzichtig van de muur gehaald en gereed gemaakt voor transport. Vandaag gaat het tapijt per vliegtuig de Atlantische Oceaan over. De reden voor de reis is de deelname aan een grote over zichtstentoonstelling van veertig wandtapijten uit de barokperiode, in The Metropolitan Museum of Art in New York. Nog niet eerder ging een van de vierhonderd jaar oude Zeeuwse wandtapijten overzee. „Het is de eerste keer dat een wandtapijt aan een internationaal publiek wordt getoond", zegt Valentijn Byvanck, directeur van het Zeeuws Mu seum. „Bovendien is het de eerste keer sinds 1968 dat een wandtapijt is opgenomen in een tentoonstel ling buiten ons museum." De expositie in New York is geti teld Threads of Splendor: Tapestry in the Baroque. Deze wordt op 15 oktober geopend en duurt tot en met 6 januari 2008. Het beleg van Zierikzee wordt als blikvanger en sleutelstuk van de tentoonstelling 'Het zou goed zijn voor Zeeland als we daar wat pers kunnen genereren' gebruikt. Er verschijnt ook een vol ledig geïllustreerde catalogus met artikelen van experts. Het is de eer ste complete uitgave over wandta pijten uit de barokperiode. Directeur Byvanck zal de opening in New York bijwonen en wil daar zo veel mogelijk de aandacht vesti gen op het Zeeuwse tapijt. „Het zou heel goed zijn voor Zeeland als we daar wat extra pers kunnen genereren." De reacties van Ameri kanen die de afgelopen tijd in Mid delburg zijn geweest, geven hem de verwachting dat die aandacht er zal zijn. „Die lui zijn zó enthou siast over onze wandtapijten." Na New York komt de expositie ook naar Europa. Een selectie uit de veertig topstukken is van 6 maart tot en met 1 juni te zien in het Royal Palace in Madrid. De buitenlandse reis laat een lege, zwarte wand achter in de wandta pijtenzaal van het museum in Mid delburg. De tegenoverliggende muur is op dit moment ook leeg, omdat het tapijt met de afbeelding van Willem van Oranje, de wa pens van de steden van Zeeland en de leeuw met 'Luctor et Emer- go' zich tot medio november in de Nieuwe Kerk in Amsterdam be vindt vanwege de tentoonstelling Held. Het Zeeuws Museum overweegt het wapentapijt bij terugkeer tijde lijk te hangen op de plaats van Het beleg van Zierikzee. Elk jaar kan 25.000 ton groenafval bij Olaz worden verwerkt. door Ab van der Sluis GOES - Het Openbaar Lichaam Af- valstoffenverwijdering Zeeland (Olaz) neemt vrijdag een nieuwe groencomposteringsinstallatie in gebruik. De locatie aan de IJsland- weg in Vlissingen-Oost kan jaar lijks 25.000 ton groenafval per jaar verwerken tot compost. De installatie ligt naast de gft-com- postering van Delta. Wethouder J. Bostelaar van Veere, voorzitter van de Olaz, opent de groencomposte- ring. De opening vindt plaats één dag voor de Nationale Afval- en Recy- clingsdag, een dag waarop de afval sector in Nederland aandacht vraagt voor het belang van afval- scheiden en recycling. Composte- ren is daarvan een goed voorbeeld. Groente-, fruit- en tuinafval (gft) wordt verwerkt tot biomassa en compost. Biomassa wordt gebruikt als brandstof voor de opwekking van energie. Compost wordt ge bruikt in de land- en tuinbouw als bodemverbeteraar. Op tien loca ties in Zuidwest-Nederland zet Delta jaarlijks 200.000 ton gft en 187 ton groenafval om in biomassa en compost. Vier dagen lang zal de Zeeuwse rei nigingsdienst mensen in Zeeland informeren over afval en recycling. De dienst staat woensdag op de Grote Markt in Goes, donderdag in de Walstraat in Vlissingen, vrij dag op de Markt in Middelburg en zaterdag op de Markt in Axel. FRANKENWALDER, GERRY WEBER, VERSE, TAIFUN, OLSEN, MAC, ZERRES en nog vele andere

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 51