Zeeland 'Ik stoot steeds Oosterlandse dorpsraad gespitst op netheid en veiligheid van dorp Toekomst Anbo in handen leden Echtpaar Kristelijn wandelt door leven Jan Terlouw praat over vertrouwen 26 I Dinsdag 18 september 2007 PZC Omwonenden vinden hoeveelheid afval bij visvijver wel meevallen. door Esme Soesman OOSTERLAND - Fietsenrekken bij de bushaltes en een opgepoetst park bij de visvijver. De dorpsraad van Oosterland is gespitst op netheid en veiligheid in het dorp. Met dat in het achterhoofd wijst de dorps raad het gemeentebestuur op een aantal knelpunten in het dorp. Zo vraagt de raad aandacht voor af val dat wordt gedeponeerd op het perceel van de visvijver, grenzend aan de achtertuinen van de wonin gen aan de Sint Joosdijk. Eerder heeft de dorpsraad, na over leg met de gemeente, de bewoners al via een brief verzocht geen afval meer achter de aarden wal in het park te dumpen. Maar daar is nog geen gehoor aangegeven, blijkt uit een brief van de dorpsraad aan de gemeente. De dorpsraad vraagt om nadere maatregelen. Volgens omwonenden valt het met de rommel daar overigens best mee. „Toen ik die brief kreeg dacht ik: 'Waar heb je het over?' Het enige afval dat ik zie zijn blik jes die de jeugd daar achterlaat", De halte Molenweg oogt rommelig. reageert bijvoorbeeld M. Bakelaar. P. Kafoe van de dorpsraad geeft aan dat het de raad vooral om de veiligheid is te doen, nu er ook veel kinderen spelen. Bovendien wordt gevreesd dat het afval een aantrekkende werking heeft, waar- UI De dorpsraad van Oosterland vraagt de gemeente om maatregelen tegen afvaldumpers in het park. Ook wil de raad fietsenstandaards bij bushaltes. foto Marijke Folkertsma door er sneller rommel wordt ge dumpt. Ander aandachtspunt van de dorpsraad is de installatie van goede fietsenstandaards (zoge naamde zwanenhalzen) in de buurt van bushaltes. Kafoe: „Er ko men mensen uit Sirjansland op de fiets hier naar toe. En veel school gaande kinderen die hier op de bus stappen. Die kunnen hun fiet sen nu niet fatsoenlijk neerzet ten." De entrees van het dorp zien er bovendien rommelig uit. Zierikzeeënaar zit in verenigingsraad van ouderenbond. door Ton van den Nouweland zierikzee - De verenigingsraad van ouderenbond Anbo moet oor delen over verdere samenwerking met de vakcentrale FNV. Van een fusie is geen sprake. De Anbo kan een zelfstandige eenheid in de fe deratie van vakbonden worden. Dat zegt George van Velthuijsen uit Zierikzee. Hij is één van de drie Zeeuwen die deel uitmaken van de Anbo-verenigingsraad. Van Velthuijsen reageert op het betoog van [aap van Wezel, voorzitter van de Anbo-regioraad, gisteren in de ze krant. Van Wezel vreest dat de Anbo door de FNV wordt opge slokt en dat de ouderenbond daar mee zijn identiteit prijsgeeft. Vol gens de regiovoorzitter zijn de ge westen en regio's door het hoofd bestuur voor een voldongen feit ge plaatst en wordt er geen rekening gehouden met hun mening. Van Velthuijsen zegt de gevoelens van Van Wezel te delen, maar vol gens hem ligt de zaak genuanceer der. „Een werkgroep bezoekt alle gewesten om de meningen te pol sen. Dat leidt tot een voorstel waar over de verenigingsraad moet be slissen. De bedoeling was in no vember met dat voorstel te ko men, maar dat halen ze niet. Dat wordt waarschijnlijk maart 2008." Het Anbo-hoofdbestuur wil de banden met de FNV aanhalen om in de Sociaal-Economische Raad (SER) een zetel te krijgen. Daar mee verwacht de Anbo de belan gen van ouderen beter te kunnen dienen. In de gewesten en regio's van de Anbo heerst veel onrust over dit plan. In het gewest Flevo land zijn bestuurders afgetreden, in Almere stapte het hele regiobe stuur op. Landelijk vertegenwoor digt de Anbo 190.000 leden. In Zeeland zijn negenduizend vijf tig-plussers aangesloten. Op Schou- wen-Duiveland heeft de Anbo dui zend leden. Monumenteneigenaren en gemeente hebben vaak andere belangen. door Martijn de Koning ZIERIKZEE - U mag uw huis best verbouwen, maar dan moet u wel de voorgevel laten staan. Uw dak vervangen? Prima, maar dan wel met de originele spanten erin. Stort uw pand bijna in? U mag het opknappen, maar dan wel met een gedetailleerd plan in de hand. Eigenaren van monumentenpan den klagen nogal eens als ze wil len verbouwen. Ze moeten met hun plan immers eerst 'voorbij' de monumentencommissie. En die werkt traag en volgt rare regels, zo wijzen veel eigenaren met een vin ger naar de gemeente Schou- wen-Duiveland. Eerst even een misverstand uit de weg ruimen, vindt Piet de Kroo van de afdeling Ruimte en Milieu. „De monumentencommissie, dat is niet de gemeente", benadrukt hij. „Er zitten twee onafhankelijke architecten in." Het gemeentehuis de schuld geven als het tegenzit, is dus niet eerlijk. Integendeel, vindt De Kroo. „Als ambtenaren probe ren we juist te bemiddelen." Dat neemt niet weg dat er allerlei regels zijn waaraan de commissie zich moet houden. „Die gaat daar vrij strikt mee om", zegt De Kroo. „Anders is het hek van de dam. Wat voor de één geldt, moet ze dan ook bij de ander toepassen." Bovendien gaat het algemene be lang soms boven die van één per soon. De monumenten zijn van groot belang op het gebied van woongenot en economie, stelt De Kroo. „Zowel voor huidige bewo ners en recreanten als voor die van de toekomst." Maar juist de strikte regels wekken soms wrevel. Niet iedereen die er over moppert, wil met zijn naam in de krant. Dineke Parlevliet, die in een oud pand aan de Schutters hofstraat woont, wil best iets kwijt. „Ons huis is toe aan een nieuw dak. Van de commissie moet ik de oude spanten laten zit ten. Ik stoot daar steeds mijn hoofd tegen, terwijl die spanten straks geen enkele functie meer hebben. Dat ze eisen stellen voor de buitenkant, begrijp ik. Maar die dingen zitten niet eens in het zicht. Waar gaat het nu om aan de binnenkant: leefbaarheid of regel tjes?" Daarnaast duurt ook de soap rond het pand Visstraat 17 maar voort. De eigenaren wilden het al ander halfjaar geleden opknappen, maar hoorden meerdere keren van de ge- 'Wij moeten netjes blijven en hebben weinig kans onszelf te verdedigen' meente dat ze duidelijker moesten zijn in hun plannen. Ondertussen is het huis gestut, omdat het an ders mogelijk instort. Het valt daar mee uit de toon in het pittoreske straatje. „Natuurlijk, daar is niemand mee gediend", vindt ook De Kroo. „Maar ook hier geldt: de gemeente moet zich aan de regels houden." De uitspraak van de rechtbank, die de gemeente vorige week in het gelijk stelde, voelde dan ook als een warm bad. „Mensen roe pen soms onvriendelijke dingen, en wij moeten netjes blijven en hebben weinig kans onszelf te ver dedigen. Dan is het wel fijn dat een derde partij ons gelijk geeft." Eerst de gemeente, dan de commissie De monumentencommissie bestaat uit twee onafhankelijke architecten van buiten de provincie. Na vier jaar worden ze vervangen. ledereen die verbouwingsplannen heeft voor een Rijks-, provinciaal of ge meentelijk monument, moet zich eerst wenden tot de gemeente. Dat geldt ook voor inwoners van de 'beschermde stads- en dorpsgezichten' van Zierikzee, Brouwershaven, Noordgouwe en Dreischor. De gemeente legt de zaak vervolgens voor aan de commissie. s Borrels en blokjes kaas gaan al vroeg rond in Duinoord. door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - Zeventig jaar getrouwd. W. Kristelijn (96) en zijn vrouw W. Kristelijn-Foeken (91) halen de schouders eens op. Alsof het hen nooit écht moeite heeft gekost om die platina status te bereiken. Vieren doet het twee tal het echter wel. De borrels en blokjes kaas gingen gisterochtend in de gemeenschapsruimte van zorgcentrum Duinoord al op een vroeg tijdstip rond. „Het is heus niet altijd zonder ru zie gegaan. Dat zou niet kunnen", blikt mevrouw Kristelijn nuchter op haar huwelijk terug. „Je zegt al tijd tegen mij: Ik ben ook weieens weggelopen, maar ik ben altijd te ruggekomen", vult dochter Leni Bouwman haar moeder aan. „Ja, dan dacht ik: oh wat ben ik stom. Ik ga terug. Je bent nu eenmaal niet allemaal hetzelfde." Overeenkomsten zijn er overigens evengoed. Het tweetal leerde el kaar ooit op de wandelclub ken nen. Nog altijd maakt het echtpaar dagelijks, bij goed weer, vele kilo meters. Mevrouw in de rolstoel en haar echtgenoot duwend. Zowel fysiek als sociaal een fijne bezig heid, geeft meneer Kristelijn aan. „Vroeger liep je tussen Burgh-Haamstede en Renesse en dan maakte je een praatje. Toen kwam de fiets en stak je alleen je hand nog naar elkaar op. Nu zoef je in een auto voorbij." Hoewel het duo de zelfstandige woning een maand of drie gele den heeft ingeruild voor het zorg centrum in Burgh-Haamstede wordt over gezondheid niet ge klaagd. „Weet u wat rijkdom is? Je Het echtpaar Kristelijn-Foeken zorgt voor wat feestvreugde in Duinoord. foto Marijke Folkertsma gezondheid. Ik ben een bevoor recht mens. Ik ben nooit ziek", constateert Kristelijn. De eerste huwelijksdecennia woonde het stel in Dordrecht. Kris telijn werkte - als machinist op een baggermolen - over de hele wereld. Zijn vrouw zorgde voor drie kinderen en het huishouden. „Eigenlijk zijn ze maar de helft van de tijd getrouwd geweest", lacht een kleindochter. Dochter Le ni: „Mijn moeder was heel zelfstan dig. Ze kocht zelfs in haar eentje een huis." In 1961 vertrok het echt paar naar Schouwen-Duiveland waar Kristelijn aan het werk ging bij Smit Bolnes. Daar wijdde hij zich ook uitgebreid aan zijn hob by's; de natuur en het verzamelen van mineralen. Zij naaide en hand werkte graag. ZIERIKZEE - Schrijver en oud-politi cus )an Terlouw houdt zondag een lezing in de Gasthuiskerk op het Havenplein in Zierikzee. Dat doet hij op uitnodiging van de werk groep Horizon van de Vrijzinnige Gemeente. Terlouw praat over de rol van vertrouwen in de samenle ving. De aanleiding is de mededeling van het Sociaal en Cultureel Plan bureau dat het vertrouwen van burgers in de overheid afneemt. Terlouw trekt dat breder. Vertrou wen in elkaar neemt op alle fron ten af vindt hij. Aan de andere kant is vertrouwen hard nodig om de wereld draaiende te houden en mensen gelukkig te maken. Ian Terlouw (1931) was fractievoor zitter van D66 en minister van Eco nomische Zaken. Hij schreef on der meer de kinderboeken Ooster- schelde windkracht 10, Oorlogs winter en Koning van Katoren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 40